Kuntoutustukea hakiessa samalla lomakkeella voi hakea sekä Kelan, että työeläkelaitoksen maksamaa tukea. Jos näiltä laitoksilta tulee hylkäävä päätös, niin pitääkö valitus päätöksistä tehdä molempiin paikkoihin erikseen, vai riittääkö, jos toimittaa valituksen liitteineen vain Kelaan? Vai pitääkö valitus tehdä erikseen myös työeläkelaitokseen työeläkkeen osalta ja liitteet toimittaa myös sinne?
Valitus päätöksestä
4
372
Vastaukset
- näin muistelisin
Yleensä nuo hylkäävät päätökset tulee eri aikaan. Työeläkelaitos lähettää hylkypäätöksen ensin, ja Kela vasta monen kuukauden päästä. Valitukset tehdään molempiin paikkoihin erikseen.
- tykki
Heip.Mulle tuli hylky kelalta viimeviikola. ja soitin työeläkelaitokseen ja siellä käsittely vielä kesken..saapi nähä mikä päätös sieltä tulee,olen ollut vuoden kuntoutustuella ja nyt odotelen päätöstä..
- potilas1
mä olin 6 vuotta kunt. tuella, eli älä hättäile
- kunt.tukilainen
Minä ainakin laittaisin sinne mistä se on tullukkin. Tosin sanovat, ettei kannata valitusta edes tehdä, kun hakee uudet lausunnot ja vielä jos lisää saisi, niin uusi hakemus kokonaan.
Laitoin justiin eläkehakemuksen ja lääkärinlausunnon ja oman kertomuksen tilanteestani Kelalle. Ja Kevaan ja Potilasvakuutuskeskukseen laitoin kopiot lausunnoista ja oman kertomuksen, etteivät vaan häviä matkalla minnekkään. Semmostakin on sattunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211825
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991618Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511185Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?461062Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29949Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47866Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38787