Ussi kasvimaa ja ongelma

Yrtti-mummo

Heippa, Olisiko kellään tietoa, mistä voisi johtua että basilikan lehdet ruskehtuvat? Perustin juuri kasvimaan uuteen paikkaan, missä maa on savista. Tein yrteille kohopenkit, mihin lisäsin kompostimultaa, luomulannoitetta ja kalkkia. Multa on aika koppuraista kuivuessaan, että epäilen oliko ostamani kompostimultakaan oikein hyvää (ostin kaatopaikalta). Voisiko olla, että en ole laittanut kalkkia tarpeeksi? Muutkaan yrtit eivät ole lähteneet kasvamaan, vaan näyttävät myös ruskehtavilta. Paikka on aurinkoinen, mutta ei jatkuvaa paahdetta ja olen kastellut yrtit päivittäin.
Kaikista vinkeistä olisi hyötyä!

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihanat yrtit

      Basilika on erittäin kylmän arka, paleltuu jo muutamassa plus asteessa. Oisko kylmät yöt ja tuuli tehnyt tekosensa? Tarvii suojaisan paikan ja vaatii kastelua enemmän kuin muut. Itse en ole vielä uskaltanut siirtää yrttejä avomaalle. Asun tosin V-vyöhykkeellä.

      • ap

        Tämä tuli jälkeen päin mieleeni myös... Taisivat paleltua siis. No, eikun uusia tilalle :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      81
      2080
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      21
      1955
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      36
      1569
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      212
      1438
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1329
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      29
      1206
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      93
      1097
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      946
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      857
    Aihe