Lyhyt tietopaketti virtuaalikenneleistä

Eternalswitch

Täällä olen joskus näihin kysymyksiin törmännyt, mikä on virtuaalikennel / miten sellainen saadaan aikaan?

Tosiaan virtuaalikennel on pelkkä sivusto, mutta pohjustukseltaan menee jopa oikean kennelin sivuista joten tärkeää on selkeästi mainita paikan olevan VIRTUAALINEN. Muuten monet saattavat erehtyä paikkaa oikeaksi kenneliksi. Kaikki teksteistä lähtien tullaan kirjoittamaan oman pään sisältä, sekä kuvat jotka hankitaan luvallisesti. Luvattomasti kuvien kopiointi on rikos.
Ilmaiseksi virtuaalikennel -sivut yleisimmin luodaan joko suomenkieliseen suntuubiin (suntuubi.com), tai englanninkieliseen websiin (webs.com). Ulkoasut yleensä tehdään itse omaa mielikuvitusta käyttäen, tai kysytään muiden virtuaalikenneleiden pitäjiltä apua. Jotkut jopa voivat tehdä ulkoasun puolestasi, joko ilmaiseksi tai pientä korvausta vastaan (luonne koiralle, rakennekuvia tmv). Löytyy myös sivustoja, joissa leiskojen jälki on huomattavasti "perustekijää" parempia, nämä kuminkin maksavat sen 10-30€. Mistä toki sovitaan ulkoasun tekijän kanssa erikseen.
Virtuaalikennel toiminnasta voit lukea lisää täältä:
http://virtuaalikoirat.net/esittely.html

Kennelnimi, ennen sen valitsemista kannattaa kurkata allaolevista linkeistä, ettei sitä ole jo oikealla kennelillä käytössä. Jos on, niin täten voi oiken kennelin omistajalta tulla satikutia ja joudut vaihtamaan nimen.
Kts:
http://www.fci.be/affixes.aspx
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKennelnimet.aspx

Kuvat, tästä on ollut kiistaa ja virtuaalikenneleiden maine pohjustuukin näiden takia sekä hyvään-, että huonoon maineeseen. Etenkin monien v-kennelien perustajat, jotka laittomasti kopioivat kuvia mm. kennelten sivuilta, googlesta ja flickristä (asetuksilla, millä kuvia ei saa ottaa käyttöönsä "all rights reserved")
Myöskään kuvia EI tule suoralinkittää, vaan ne tulee tallentaa ensin omalle koneelle.
Näistä paikoista voit huoletta kuvia ottaa, kunhan et suoralinkitä:
http://koirafanitus.kuvat.fi/kuvat/

^ Jos haluat oikeasta kennelistä kuvia ottaa, kysy siihen lupa vaikka sähköpostitse kennelin omistajalta. Aina ei voi onnistaa, mutta aina kannattaa kysyä. Monesti on käynyt niin että ulkomaalaisten koirakenneleiden omistajat antavat luvat koiriensa kuvien kopiointiin (mutta eivät kaikki!), tällöin tosin lupaa kysyttäessä tulisi olla englanti hallussa.

Myös virtuaalikennel toiminnasta voit lukea lisää täältä:
http://karvaturrit.net/
**

Toivottavasti tästä oli edes hieman valaistusta joillekin, mikä ihme se virtuaalikennel oikeastaan on. Eivät ne kaikki ole niin kamalia "täynnä luvattomia kuvia", kuin luullaan. Monet osaavat / ovat kysyneet ihan luvat kuvien käyttöön. :)

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      127
      2727
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2197
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1757
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1538
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1308
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1245
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1075
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      989
    10. 129
      942
    Aihe