Virkkausohjeeseen suomennosapua

Aloitin topin virkkauksen, ja nyt tuli tenkkapoo. Mitä tarkoittaa: Jätä ensimäiset 26 silmukkaa väliin, LIITÄ lanka seur. pylvääseen.
Siis pitääkö lanka katkaista tuolla työn reunassa(päättää työ sinne) ja aloittaa uudelleen kyseisestä pylväästä vai miten se silmukka ja lanka liitetään sinne työn keskelle????!!!
Työ on siis siinä vaiheessa, että etupuolen alaosa on virkattu ja nyt alkaisi rintojen alaosa ja kupit...
377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

suora lainaus ap ohjeesta, niin ainakin voisit antaa palautetta ohjeen kirjoittajalle/kääntäjälle huonosti tehdystä työstä!

Kuvaa näkemättä, tai tuon enempää ohjetta lukematta täältä sivusta on tietty aika hankala antaa opastusta, mutta noin äkkiseltään voisin kuvitella, että lanka katkaistaan, ja kiinnitetään sitten mainittuun kohtaan työn keskelle.

Saako olla utelias ja kysyä minkä firman ohjeesta on kysymys? Kiinnostaa lähinnä siksi, että itsekin kirjoitan/käännän neule- ja virkkausohjeita. Täytyy kyllä myöntää, että väliin ap ohjeet ovat puutteellisia ja jopa virheellisiäkin. Kääntäessä täytyy ikään kuin virtuaaisesti neuloa/virkata mallia, jotta pystyy plokkaamaan ohjeiden mahdolliset puutteet tai epäloogisuudet. Itse laitan niistä aina tiedoksi huomautuksen ohjeen alkuperäiselle kirjoittajalle. En pikkumaisuutani, vaan siksi että pystyisimme tarjoamaan käsityönharrastajile mahdollisimman korkealaatuisia ja virheettömiä ohjeita jatkossa.

Äänestä
  • nonni, päivän pähkäilyn jälkeen tajusin että edellinen ohjekohta loppuu sanoihin "päättele työ"...............Mitä tästä opimmekaan, lue huolellisesti!!!! Kiitos kuitenkin vastaksestasi, vika oli tällä kertaa minussa, ohje on tosi selkeä ollut muuten(Stitch´n bitch, virkkaajan käsikirja - Debbie Stoller-)

    Äänestä

  • help kirjoitti:

    nonni, päivän pähkäilyn jälkeen tajusin että edellinen ohjekohta loppuu sanoihin "päättele työ"...............Mitä tästä opimmekaan, lue huolellisesti!!!! Kiitos kuitenkin vastaksestasi, vika oli tällä kertaa minussa, ohje on tosi selkeä ollut muuten(Stitch´n bitch, virkkaajan käsikirja - Debbie Stoller-)

    että selvisi! Monesti ohjeessa on muuten huomautus, että lue ohje läpi ennen aloittamista. Se muuten kannattaa tehdä vaikkei huomausta erikseen olisikaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


help kirjoitti:

Aloitin topin virkkauksen, ja nyt tuli tenkkapoo. Mitä tarkoittaa: Jätä ensimäiset 26 silmukkaa väliin, LIITÄ lanka seur. pylvääseen.
Siis pitääkö lanka katkaista tuolla työn reunassa(päättää työ sinne) ja aloittaa uudelleen kyseisestä pylväästä vai miten se silmukka ja lanka liitetään sinne työn keskelle????!!!
Työ on siis siinä vaiheessa, että etupuolen alaosa on virkattu ja nyt alkaisi rintojen alaosa ja kupit...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu