Koulua varten pitäisi tehdä omat "kotisivut". Niitä ei julkaista, vaan tehdään muistiolla (notepad) HTM tiedostot joita voi tarkastella selaimella.
Tässä harjoituksessa "kotisivulla" on kolme sivua, eli kolme erillistä HTM tiedostoa. Kun aloitussivuksi suunnitellussa sivussa linkkiä painetaan, niin sen pitäisi siirtyä toiseen HTM tiedostoon, ja kun siellä painetaan linkkiä, siirrytään takaisin.
Miten sen tekeminen onnistuu niin, että niitä HTM tiedostoja voi siirrellä minne haluaa niin, että linkki kuitenkin toimii? Tiedostot ovat siis samassa kansiossa, mutta sijainti voi vaihtua.
Esim. jos tiedoston sijainti on "C:\Minun kotisivuni\kotisivu1.htm" ja siinä olevaa linkkiä painetaan, siirrytään "C:\Minun kotisivuni\kotisivu2.htm"llään. Ja kun tiedostot siirretään esimerkiksi kansioon "B:\Mun kotisivu\kotisivu1.htm" niin miten sen linkin saa toimimaan ilman komentojen muokkaamista?
PS. Kyseessä on minun ensimmäinen HTM harjoitus.
HTM apua tarvitsisin.
HTMharjoitus
3
150
Vastaukset
http://www.w3schools.com/html/html_links.asp
-a href="index.html"-Link text-/a-
(viivojen kohdille tulee hakasulkuja, laitettu tän suomi24 takia näin)
Oletuksena siis että kaikki tiedostot on samassa kansiossa, et siis tarvitse mitään koko polkua missää vaiheessa, ja näin ongelma korjattu- <Mie vaan>
Mikäs noissa kulmasulkeisissa on niin vaikeaa?
Link text
- HTMharjoitus
Kiitokset avusta! Minulla oli pientä virhettä tuossa tekstissä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1513861Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,873269SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862665Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2542428Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392246Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv961897- 42999
- 95988
- 53869
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16820