HTM apua tarvitsisin.

HTMharjoitus

Koulua varten pitäisi tehdä omat "kotisivut". Niitä ei julkaista, vaan tehdään muistiolla (notepad) HTM tiedostot joita voi tarkastella selaimella.

Tässä harjoituksessa "kotisivulla" on kolme sivua, eli kolme erillistä HTM tiedostoa. Kun aloitussivuksi suunnitellussa sivussa linkkiä painetaan, niin sen pitäisi siirtyä toiseen HTM tiedostoon, ja kun siellä painetaan linkkiä, siirrytään takaisin.

Miten sen tekeminen onnistuu niin, että niitä HTM tiedostoja voi siirrellä minne haluaa niin, että linkki kuitenkin toimii? Tiedostot ovat siis samassa kansiossa, mutta sijainti voi vaihtua.

Esim. jos tiedoston sijainti on "C:\Minun kotisivuni\kotisivu1.htm" ja siinä olevaa linkkiä painetaan, siirrytään "C:\Minun kotisivuni\kotisivu2.htm"llään. Ja kun tiedostot siirretään esimerkiksi kansioon "B:\Mun kotisivu\kotisivu1.htm" niin miten sen linkin saa toimimaan ilman komentojen muokkaamista?
PS. Kyseessä on minun ensimmäinen HTM harjoitus.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://www.w3schools.com/html/html_links.asp

      -a href="index.html"-Link text-/a-
      (viivojen kohdille tulee hakasulkuja, laitettu tän suomi24 takia näin)

      Oletuksena siis että kaikki tiedostot on samassa kansiossa, et siis tarvitse mitään koko polkua missää vaiheessa, ja näin ongelma korjattu

      • <Mie vaan>

        Mikäs noissa kulmasulkeisissa on niin vaikeaa?
        Link text


    • HTMharjoitus

      Kiitokset avusta! Minulla oli pientä virhettä tuossa tekstissä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14428
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe