Työpaikkani asuntolassa on julkinen verkko ja reitittimen asetuksiin ei pääse työntekijät. Silti verkkoa saa käyttää työntekijät kun salasana on pyydetty järjestelmänvalvojalta.
Joskus on kuitenkin sellaisia tilanteita jolloin en voi yhdistää verkkoon ja en tiedä tarkalleen mistä tämä johtuu. Olen huomannut että kun asuntolassa on paljon porukkaa niin en pääse verkkoon, mutta kaverini pääsee aina. Mistä tämä johtuu?
Onko kaverin tietokoneella jokin erityinen lähiverkon IP jonka takia hän pääsee aina verkkoon ja minulla joku erityinen etten pääse jos porukkaa on liikaa?
Onko mahdollista että joku osaa langattomasti käpelöidä liikennettä niin, että hän varmasti pääsee aina verkkoon näin estäen jonkun toisen.
Kyseessä siis normaali WLAN.
En pääse aina verkkoon
7
214
Vastaukset
- onkokaverillamokkula
Et kertonut ihan tarkaan, oletko pyytänyt salasanan ja pääsetkö nettiin, kun porukkaa on vähän. Minun mielestä ei pitäisi olla nokkimisjärjestystä! Ainoa voisi olla se, että oletko kauimpana wlan-reitittimestä?
- iSonta
nyt on pakko kysyä onko se sun laite applen valmistama?
- jukkamies74
Acerin paska ja sisältää wintoosan seiskan. Kyllä sais heittää jo molkkiin.
Atheros AR 5B93 on verkkosovittimena - jukkamies74
jukkamies74 kirjoitti:
Acerin paska ja sisältää wintoosan seiskan. Kyllä sais heittää jo molkkiin.
Atheros AR 5B93 on verkkosovittimenaon salaisuusanaki
- mitä tarkoittaa...
jukkamies74 kirjoitti:
on salaisuusanaki
...salaisuusanaki ?
- :( Hmmmm
mitä tarkoittaa... kirjoitti:
...salaisuusanaki ?
Ok.. Pitäs olla hyvä vehje, että se olis syynä!
kannatais katsoa millainen on sen reitittimen singmaali--
http://www.metageek.net/products/inssider/
tossa ladattavissa ohjelma jolla sen näkee ja toi toimii seiskassa. - Hmmmmmm
:( Hmmmm kirjoitti:
Ok.. Pitäs olla hyvä vehje, että se olis syynä!
kannatais katsoa millainen on sen reitittimen singmaali--
http://www.metageek.net/products/inssider/
tossa ladattavissa ohjelma jolla sen näkee ja toi toimii seiskassa.Singulan pitäs olla vähintää -70db.. jotta toimisi
-30db olis hyvä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3241846Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751294Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831287- 1341157
- 80967
- 85891
- 48843
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118814- 48790
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60746