Oliko SKR:n johtokunta yllättynyt

kuullessaan lapsiin sekaantumisista yhteisössään? Oliko?
Tuomas sihteeri siinä naama punaisena vastaili toimittajan ja muiden keskustelijoiden kysymyksiin. Ensin hän tölväisi toimittajalle, että toimittajia on monenlaisia tavoitteiltaan kysellessään .

Olen muuten samaa mieltä Tuomaksen kanssa siitä, että hän pystyis anteeksipyytämään uhreilta yksinään johtokunnan puolesta. Johtokunnassa on varmasti sellaisia kovia vanhoja juntteja, jotka eivät hyväksyisi anteeksipyyntöä raiskatuilta. Oli väärin väittää että johtokunta ei tiennyt rikoksista. Mutta se oli jotenkin ymmärrettävää heidän kohdaltaan, koska he olisivat silloín mustanneet koko yhteisönsä maineen jos siitä olisi ruvettu laajemmalti puhumaan.

He puolustelivat syytetyille rikosta, jos joku olisi ruvennut siitä kertomaan. Syyttelemällä, että puhuja olisi sairairaanloinen ihminen. Jutut mielikuvituksen tuotteita. Ja sitten pahin, sanovat uhrin valituksille, Jos puhut synti tulee sinun päällesi. Eikö tämä ole sitä saa/tanan työtä. Turvaudutaan oman nahkansa pelastamiseksi törkeään rikoksen uhrin henkiseen lopulliseen lyömiseen.

Ei kaikki lestadiolaiset ole sen rikoksen hyväksyjiä. Mutta he ovat nyt siellä kahlittuna uskonyhteisön karsinassa, mistä sinne jouduttuaan ei vaan lähdetä ilman keritsemistä ja teuraaksi vientiä. Nämä karsinan pääpässit pökkivät mitä pökkivät, mutta sivusta vain vinosti seurataan ja kerrotaan en ole kuullut ja nähnyt mitään.

Siitä ei päästä minnekkään, että lestadiolaisuus kaikkine haaroineen, on sairasyhteisö. Haetaan väärästä puusta Jeesusta.

Älä nyt hyvä serifi poista tätä totuutta, niin kuin sinä yleensä minun totuuteni heistä olet vpoistanut.
16154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

SU. Täytyy sanoa , että toisista asioista sain toisen laisen kuvan ,
ja osasta saman , osalta eri mielipiteen , olen kuitenkin kertonut
tarkemmin tuossa aloituksessa ,jossa kehoitit kaikkia katsomaan A- tolk.kia,
jos haluat lukea met siihen ja luet .

ps. ei tätä Seriffi poista , kun sitä ei toistaiseksi
ole , mutta ne poisto laitteet on myös YLLÄPITOLAISILLA.

Äänestä

Ylläpitolaiset poistaa kiroilut ja rumat sanat oikeutetusti.

En voi lukea kirjoitustasi vastaukseen minun A-tolkin katselukehoitukseen, koska ylläpito on sen nyt sitten häiritsevänä tekijänä lestadiolaisuudelle POISTANUT.

Eiköpähän ylläpidon joukossa ole lestadiolaisuuden vaikutuksiakin.
Tässä tulee esiin lestadiolaisuuteen liittyvä rehellisyys ja herkkänahkaisuus.

Äänestä
  • Kerron vielä torstai-illan A-takin keskusteluista sen verran, että Aikamiespoikani oli meillä ja kysäisin hänen kantaansa keskusteluista. Hän sanoi osuvasti, tarkoittaen tätä SKR:n pääsihteeriä. En ostaisi häneltä autoa, jos hän olisi autokauppias. Mitä hän sitten sillä tarkoitti!

    Äänestä

  • su kirjoitti:

    Kerron vielä torstai-illan A-takin keskusteluista sen verran, että Aikamiespoikani oli meillä ja kysäisin hänen kantaansa keskusteluista. Hän sanoi osuvasti, tarkoittaen tätä SKR:n pääsihteeriä. En ostaisi häneltä autoa, jos hän olisi autokauppias. Mitä hän sitten sillä tarkoitti!

    Ei se ole poistettu , vaan se ketjussa ,kuuliaisuus esivallalle .
    katsohan siitä kohtaan nimimerkki poiliisi.

    poikas oli ehkäpä aika oikessa , kuitenkin selvä mielipide.
    ehkäpä siinä loppuu takuu kun perävalot sammuu sekä
    voi bensa loppuu , yms.

    Äänestä

  • su kirjoitti:

    Kerron vielä torstai-illan A-takin keskusteluista sen verran, että Aikamiespoikani oli meillä ja kysäisin hänen kantaansa keskusteluista. Hän sanoi osuvasti, tarkoittaen tätä SKR:n pääsihteeriä. En ostaisi häneltä autoa, jos hän olisi autokauppias. Mitä hän sitten sillä tarkoitti!

    Tarkoitti juuri mitä sanoi, nimittäin kun olin katsellut ja kuunnellut tuota lipevän kauppamiehen näköistä koijaria minuutin verran, ajattelin tismalleen kuten poikasikin.

    Äänestä

  • su kirjoitti:

    Kerron vielä torstai-illan A-takin keskusteluista sen verran, että Aikamiespoikani oli meillä ja kysäisin hänen kantaansa keskusteluista. Hän sanoi osuvasti, tarkoittaen tätä SKR:n pääsihteeriä. En ostaisi häneltä autoa, jos hän olisi autokauppias. Mitä hän sitten sillä tarkoitti!

    Ei ,se ole skr , vaan SRK: vaikkei se mulle haise
    jollekkin se voi sitäkin tehdä..

    Äänestä

No, se siitä. Jatkan kuitenkin tämä puhujakiellossa olevan Johanneksen ajatuksilla. Yhdyn hänen ajatuksiin täysin. Siinä olisi hyvä puhuja lestadiolaisten suvijuhlille. Mutta täytyyhän ne roskatkin jonkun korjata. Ehdottaisin, että hän korjaisi lestadiolaisliikkeestä myös ne roskat jotka puhuvat palturia oman liikkeensä julkisivun ja maineen takia.

Jatkan vielä. Luin tuon Jarin blogin, Kirkon sokeat. Siinä Jari kertoi, että ilman uskoa on mahdoton olla. Se on hänen näkemyksensä. Jokainen uskoo johonkin, ja se usko pitää mahdottomuuden kaukana.
Se on vain niin jos usko on se joka askeleella, mitä ihminen astuu. Silloin ihminen on uskonsa vanki, eikä pääse ahdistuksestaan miten elää ja olla, ja miten kaveri elää ja on.

Jari väittää, että kirkon sokeilla on Herra lokerossa, mistä hän sitten tarvittaessa pyytää haluamaansa. Näin on. Eikö se ole hyvä, että on tällainen lokero, aivan kuin pankkilokero jossa on piilossa että mistä ottaa kun tarvitsee. Ei Herralta tarvii joka mutkassa kysyä mihin seuraavassa tienhaarasta käännytään aivan kuin navikaattorillta.
Ihmisellä pitää olla itsellä tieto, mikä on hyvä ja mikä on paha, siis moraali. Joka saarnamiesraiskaajalta puuttuu. Kysyy sitten kun on hämärää ja elo koleaa.

Vielä kysyisin viisaammilta, erään vaikuttavann lestadiolaisen lausuman," Hyväksikäyttö ei ole vaan synti, se on rikos".
Mutta millainen on sellainen synti joka ei ole rikos?

Äänestä
  • Aika ovela huomio synti joka ei ole rikos ? on mahdollisesti
    sellainen joka on tahallinen , siis ei vahingossa tehty, mutta
    ei ole rikollisen , niin kuin örvelö sanoisi .

    su. kuitenkin sanotaan että kaikki on Jumalan silmien edessä
    syntiä on se myös rikos , mutta ei maallisen lain mukaan
    rikollista ..

    Äänestä

  • teu. kirjoitti:

    Aika ovela huomio synti joka ei ole rikos ? on mahdollisesti
    sellainen joka on tahallinen , siis ei vahingossa tehty, mutta
    ei ole rikollisen , niin kuin örvelö sanoisi .

    su. kuitenkin sanotaan että kaikki on Jumalan silmien edessä
    syntiä on se myös rikos , mutta ei maallisen lain mukaan
    rikollista ..

    Se teu pitää paikkansa. esimerkiksi minä sanon sinulle teu, että olet ääliö, pas/kanjauhaja, turhan hölöttäjä(mitä tietenkään et ole) niin se on todella synti toisen herjaaminen. Tai niin kuin tuo nimimerkki "Jeesus pelastaa" nimitti minua kääreiden sikiöksi( jota en aivan luule olevani)
    Myöskin mielestäni se on synti kun olet sanonut minulle todella, että ellet tee parannusta joudut helv/ettiin. Mutta nämä kaikki lausumat eivät ole suuria rikoksia, mutta herjaamisestakin voi joutua syytteeseen maallisessa tuomio-istuimessa.

    Sitten on vaikea sanoa kuka on oikeutettu sanomaan mikä on syntiä. Jo tällainen "maallinen ylituomari"voi tehdä syntiä Jumalan edessä haukkuessaan seurakunytalaisia heidän pukeutumisestaan tai haitarin soitostaan, mitkä taatusti ei ole syntiä.

    Äänestä

Poikani osti mopon vl- pojalta joka hajosi heti 100km jälkeen. Hän tiesi sata varmasti mikä se mopo on. Että umpikiero tyyppi jo syntyessään hänkin.

Äänestä
  • Siitä mopon myyjästä tulee vielä suurliikemies. Kuten Kärkkäinen tai joku huonekkalukauppias.

    Äänestä

Jatkaisin vielä SKR johtokunna eriomaisesta rehellisyydestä. Heidän nimeensä voisi liittää Pietari, ainakin TV:ssä pääsihteerille. niin hän oli pietarimainen tunnustuksissaan.

Heh ja mitä tulee lestadiolaisiin liikemiehiin. On aivan totta tuo ihokasjuttu. Ostin Kärkkäiseltä 5 ihokasta, eli T-paitaa kympillä. Että
kun raamatussa sanotaan, että anna toinen ihokkaasi sellaiselle jolla ei sitä ole. Nyt sitten minä sain 4 ihokasta sen yhden ostamani lisäksi.
Että ei niin pahaa , ettei jotain hyvää ja päin vastoin.

Äänestä
  • Kai olet valmis antamaan tarvitsevalle , jollekkin heti 2 jos joku
    uskaltaa pyytää. Tietenkin edellyttää että on sitä rakkautta .
    Mutta niin se piiri pieni pyörii..

    Tuosta Pietarista tuli mieleen , että meidän pastori joka on
    täällä nyt ollut 3-4 vuotta , oli nuorena miehenä kuulunut
    musiikki porukkaan , eli heillä oli pändi , toinen hahmo
    oli mennyt pappiskouluun 2 vuotta sitten ja tuli viimekesänä
    seurakunnan kesäpalvluun , hänen nimi oli pieteri .

    Nyt en ole vielä tietoinen miten tämä kesä menee , ja kuka
    saadaan tänne kesä harjoitteluun. Ei tiennyt Jarmo mitään
    ennenkuin näkivät asvokkain , minusta huvittava juttu,

    Äänestä

teu, kun sinä olet niitä Padasjoen miehiä, niin luin juuri tuosta netistä, että siellä Padasjoella on juostu naturallinen nakujuoksu. Ihminen luonnollisessa muodossaan luonnon helmassa keskellä suvista Luojan Suomea.
Olitko tiiraamassa niiden 900 uteliaan katselijan seassa. Vai oliko niin rohkea, että vaikka uskosi vahvistamiseksi olisit lyöttäytynyt joukon jatkoksi hölkkäämään. Olisi ollut vaikka se paratiisijuoksu.

No, et tietenkään. Täytyypi vain sanoa, että on se sekin jonkunlainen sairaus mennä näyttämään sukukalleuksiaan. Niitähän nämä juoksijat halusivat näyttää. Ja toiset sairaat sitten sitä katsomaan.

Äänestä
  • Joopa joo , älä muuta sano , kaikkia se piru teettää ,
    se on siinä että ellei se olisi täällä , se olisi sitten muualla
    en tykkää koko hommasta, jos todella ei ole muuta
    niin jollakin verukkeella tämäkin kerätään , minä luulen
    että se tapahtuu yöllä . siis jotain pientä häpyä ..

    Äänestä

Kylläpäs täälläkin ollaan niin onnistunneita uskovaisia. Jos yksittäinen vl-tekee syntiä ja epäonnistuu niin onko se srk- johtokunnan vika? Miksi heitä parjataan? Vähemmästäkin tulee ihmisen inhimillinen olemus esille, kun on teikäläisten kivittäjien ristitulessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


su kirjoitti:

kuullessaan lapsiin sekaantumisista yhteisössään? Oliko?
Tuomas sihteeri siinä naama punaisena vastaili toimittajan ja muiden keskustelijoiden kysymyksiin. Ensin hän tölväisi toimittajalle, että toimittajia on monenlaisia tavoitteiltaan kysellessään .

Olen muuten samaa mieltä Tuomaksen kanssa siitä, että hän pystyis anteeksipyytämään uhreilta yksinään johtokunnan puolesta. Johtokunnassa on varmasti sellaisia kovia vanhoja juntteja, jotka eivät hyväksyisi anteeksipyyntöä raiskatuilta. Oli väärin väittää että johtokunta ei tiennyt rikoksista. Mutta se oli jotenkin ymmärrettävää heidän kohdaltaan, koska he olisivat silloín mustanneet koko yhteisönsä maineen jos siitä olisi ruvettu laajemmalti puhumaan.

He puolustelivat syytetyille rikosta, jos joku olisi ruvennut siitä kertomaan. Syyttelemällä, että puhuja olisi sairairaanloinen ihminen. Jutut mielikuvituksen tuotteita. Ja sitten pahin, sanovat uhrin valituksille, Jos puhut synti tulee sinun päällesi. Eikö tämä ole sitä saa/tanan työtä. Turvaudutaan oman nahkansa pelastamiseksi törkeään rikoksen uhrin henkiseen lopulliseen lyömiseen.

Ei kaikki lestadiolaiset ole sen rikoksen hyväksyjiä. Mutta he ovat nyt siellä kahlittuna uskonyhteisön karsinassa, mistä sinne jouduttuaan ei vaan lähdetä ilman keritsemistä ja teuraaksi vientiä. Nämä karsinan pääpässit pökkivät mitä pökkivät, mutta sivusta vain vinosti seurataan ja kerrotaan en ole kuullut ja nähnyt mitään.

Siitä ei päästä minnekkään, että lestadiolaisuus kaikkine haaroineen, on sairasyhteisö. Haetaan väärästä puusta Jeesusta.

Älä nyt hyvä serifi poista tätä totuutta, niin kuin sinä yleensä minun totuuteni heistä olet vpoistanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu