Tunkkainen haju pesukoneessa

Käytän n. viikoittain Upo Pesukarhu pyykinpesukonettani joka on toiminut moitteettomasti ties kuinka monta vuotta. Muutma kuukausi sitten koneeseen tuli ouko haju, joka muistuttaa lähinnä käytön jälkeen märäksi muhimaan jäänyttä lattiarättiä. Kone haisee ennen pyykinpesua ja pesun jälkeen, vaikka jätän kannet auki että kone saisi kuivaa ja tuulettua. Sama haju tarttuu lievästi jo pestäviin vaatteisiinkin; ts eivät enää ole pesun jälkeen pesuraikkaita. Kirjopesuun olen käyttänyt sopivia 30 - 60 asteen välillä olevia ohjelmia ja välillä lakanoita pessyt niin kuumalla kuin koneesta lähtee. Nukkasihdin olen avannut pariin kertaan eikä siellä mitään ollut. Pesu-, ja huuhteluaineita olen käyttänyt erilaisia, viimeksi on nyt ollut pesuaineena joku Xtra color, ilmeisesti S-ketjun oma halpamerkki, huuhteluaineena joku tuoksuaineeton Comfort tms. Vesi on normaalia kaupunkikerrostalon vesijohtovettä joka 7.kerroksessa on alkuun ummehtuneen tuoksuista mutta raikastuu kun vähän laskee, tätä samaa vettä se on ollut aina, jo ennen hajuja. Niiinköhän koneeseen on tarttunut joku bakteerikanta, mutta luulisi sen saavan "siipeensä" n. 90 asteella pyykinpesusta? Jos näin, millä sen saisi pois? Esim. kloriitilla tms rajummalla liuottimella, miten? Jos koneeseen on pudonnut sukka tms. rummun ulkopuolelle joka on alkanut "pilaantua", mutta eikös se aina pestessä puhdistuisi ja ehkä aiheuttaisi tukkiessaan toimintahäiriöitä tms? Ei kait pesuaine sinänsä voi aiheuttaa tuollaista?

Vastauksista kiitollinen

-Pentti

11

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse itselleni vastaillen: Tuossa oli näköjään jo aiemmin käsitelty samaa aihetta useammassakin ketjussa, samoin muulalla netissä on juttua kun vähän googlailee.
      Aiemmin olen käyttänyt zeoliitittomia pesuaineita, nyt ostin kokeeksi tuon säästöpakkauksen zeoliittiainetta jolla näyttää olevan ajallisesti yhteys tuohon hajuun.
      Kaatelin ohjeen mukaan etikkaa koneeseen ja pyöritin yhden mahdollisimman kuuman ohjelman läpi. Nyt kone haisee miedosti etikalta, mutta se lösy on poissa.
      Täytyy ainakin kokeeksi siirtyä taas fosfaattipesuaineeseen ja katsoa mitä tapahtuu...

      -Pentti

      • Ihme kouhotusta

        Sepä on tuo zeoliitti pirullinen keksintö ja ihan turha siellä, missä jätevedet menee puhdistamoon - siellä kun otetaan ne fosfaatit talteen ja takas hyötykäyttöön.

        Pyykit sillä ei puhdistu kunnolla ja kone törkyyntyy, sama kun heittelis savipalleroita lakanoiden sekaan. Ikävästi on kaupassa vaihtoehdot vähenneet, kohta varmaan ei muuta saa kuin sitä p''''':(


    • Kissus

      Samaa ongelmaa tuppaa meilläkin olemaan. Kone itsessään ei kyllä tyhjänä haise, ainakaan niin vahvasti että sen huomaisin. Pyykki on taas sitten aivan eri asia. Silloin tällöin kuivumaan nosteltava pyykki suorastaan löyhkää. Pesuaineita ollaan kokeiltu erilaisia, konetta ollaan pesty pesuaineilla ja ilman aineita 90 asteen pesussa ja aina välillä tuntuu että ongelma helpottaa, mutta sitten se sama löyhkä leijuu taas ilmassa kun seuraavan kerran pestään koneellinen pyykkiä 40 asteessa...

      Valtaosa vaatteista on nyt 40 asteessa pestäviä, mutta tavoitteena on että päästäis niistä eroon ja korvattais ne vaatteilla jotka kestävät korkeampia pesulämpötiloja, koska koko ongelma tuntuu johtuvan juuri tuosta alhaisesta pesulämpötilasta. Pesuaineen koostumuksella ei lukuisien kokeilujen jälkeen tunnu olevan selkeää syy/seuraussuhdetta tuohon lemuun.

      • äi-ty-li

        Toimiiko linkous kunnolla, tuntuu että pyykkisi jää liian märäksi.


      • Kissus
        äi-ty-li kirjoitti:

        Toimiiko linkous kunnolla, tuntuu että pyykkisi jää liian märäksi.

        Linkous toimii. Ja haju on tosiaan lähtöisin tuosta matalasta pesulämpötilasta. Heti kun pesee useamman koneellisen (3-4) 40 asteessa niin löyhkä palaa, eikä tarvita kuin siirtyminen korkeampaan pesulämpötilaan niin se katoaa.

        Mutta eipä ole tuo ongelma muutenkaan pitkäikäinen. Hankitaan muuton vuoksi uusi pesutorni ja uusitaan myös vaatekaapin sisältöä.


    • ldldlld

      Osta apteekista sitruunahappoa!
      Pussi maksaa pari euroa.
      Aine siis laitetaan pesuaineen tilalle ja pestään kerran tyhjä koneellinen. Hajut lähtee ja kone puhdistuu. Osaavat neuvoa apteekissa ja itse sain myös paperilla ohjeet mukaan.

      • happo rules

        Sitruunahappoa pitää käyttää koneen puhdistamiseen ainakin 100 grammaa, eli ainakin 2 pussillista. Kahvinkeittimeen tietysti yksi pussi riittää.


      • mk
        happo rules kirjoitti:

        Sitruunahappoa pitää käyttää koneen puhdistamiseen ainakin 100 grammaa, eli ainakin 2 pussillista. Kahvinkeittimeen tietysti yksi pussi riittää.

        Saman aasian ajaa etikka sopivassa anosmäärässä tai vaikka 60% alkoholi.


    • Siirry nestemäisiin

      pesuaineisiin loppuu hajut näin tehtiin meillä.

    • Ex-ekoihminen

      Minä kokeilin pesupähkinöitä - ja käytinkin niitä jonkin aikaa. Jotkut noita kehuvat ja toiset moittivat. Itse en niitä enää käytä.

      Alussa pyykit vaikuttivat puhdistuvan suht koht, mutta kun olin käyttänyt pidemmän aikaa pesupähkinöitä niin alkoivat vaatteet haista tunkkaisille ja pesukone alkoi löyhkätä ja koko kylppäri.

      Putsasin nukkasihdin ja sitruunahapolla hyvin kuumalla ohjelmalla pesin pesukoneen. Siltikin vielä vähän tuntui hajua. Huomasin kun nukkasihtiä putsasin, että jotain töhnää oli sinne nukkasihdin taaksekin kertynyt. Yritin sieltä putsata sen minkä onnistuin.

      Olen vielä pari kertaa pyykkejä pestessäni lisännyt 2,5 dl etikkaa pesukoneeseen, kun pitihän ne löyhkät saada vaatteistakin pois. Nyt luulen että hajut on selätetty.

      Ei enää ikinä pesupähkinöitä!

    • Meille tuli pesukoneeseen haju kun pestiin miehen pahanhajuisia metsurinvaatteita. Haju lähti kun pesin siivousrättejä 30 asteen kirjopesulla ja laitoin pesuaineeksi pari dl kloriittia.
      Pesuaine on ollut zeoliititonta Sertoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2545
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      189
      2238
    3. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      2182
    4. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      48
      2137
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1885
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1597
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      221
      1546
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1471
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1285
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      216
      1119
    Aihe