kanavat aukeamaan heti kun connectaan?

Eli kun yhdistän jollekin serverille, miten saisin kaikki ns. vakiokanavani aukeamaan heti suoraan eikä erikseen tarvitsisi käyttää /join #kanavan nimi -juttua?
3536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sieltä kanava listasta otat kanava kerrallaan ja edit. Ruksi ruutuun join on connect.

Äänestä
  • Eiks hubahuballe tullu mielee et irc clienttei o nii helvetin montaa eri versioo...

    ELI EI pysty kertoo et mite tapahtuu ei tiedä mitä ohjelmaa käytät (esim. Mirc, Firc, X-chat ja jne)

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Eiks hubahuballe tullu mielee et irc clienttei o nii helvetin montaa eri versioo...

    ELI EI pysty kertoo et mite tapahtuu ei tiedä mitä ohjelmaa käytät (esim. Mirc, Firc, X-chat ja jne)

    xirconia käytän mutta sainkin jo asian selville. kiitosta vaan... :P oma moka kun en sanonut tuota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


n000b kirjoitti:

Eli kun yhdistän jollekin serverille, miten saisin kaikki ns. vakiokanavani aukeamaan heti suoraan eikä erikseen tarvitsisi käyttää /join #kanavan nimi -juttua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu