Hei liittyneekö jännitysniskaan/ ahdistukseen/jännitykseen viikon kestänyt nielemisvaikeus. nesteiden kanssa ei ongelmaa mutta karkea ruoka tuntuu nousevan nenään. nenänieluun. kävin lääkärissä ja teki peilaukset ei löytynyt mitään näkyvää vikaa. eli lyhyesti nielemisrefleksi tuntuu olevan kadoksissa, ruokaa pyöritän suussa, vihdoin un saa nielaistua tuntuu että ruoka nousee nenänieluun ja saattaa murusia mennäkkin. niitä saan rykiä/ korista pois jonkun aikaa. nyt kokeilen somac jos jotain refluksia...vaikka ei närästä..
muilla kokemusta? ja mikä auttoi? liekkö kaulalihaksetkin jumissa joka painaa vagus hermoa/ ärsyttää sitä...pelottaa als... vaikka olen alle 30v.
muilla kokemusta? ja mikä auttoi? liekkö kaulalihaksetkin jumissa joka painaa vagus hermoa/ ärsyttää sitä...pelottaa als... vaikka olen alle 30v.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nielemisvaikeuksia voi tulla myös stressin tai ahdistuksen takia. Onko sinulla pelko niellessäsi että tukehdut?
Hei en tiedä onko varsinaista pelkoa mutta alkaa ahdistaa syödä ruokaa kun tuntuu että nousee nenään ruoka ja pelkään varmaan sitä että vedän henkeen.mutta voiko omalla mielellä tosiaan niin paljon vaikuttaa nielemiseen että jää ruoka pyörimään suuhun eikä nielemisrefleksiä tule.hassua mutta viimevjonna tämä alkoi samoihin aikoihin.mutta allergia testit neg.outoa että juuri sama vaivaa samaan aikaan kuin edellisvuonna.hmmm
Kyllä liittyy, itse kärsin samasta. Itsesi tarkkailu aiheuttaa sen tuntemuksen ja välillä en itsekään ole melkein voinut juoda edes vettä.. :/