Milloin viranomaiset keräävät aseet pois siviileiltä?
Aseet pois
klamydiö
6135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toimeksiantona voi teettää mitä vain ei aseiden poiskeräys rikoksia vähentäisi.Meinasitko et aseiden poiskerääminen onnistuisi ilmeisesti?
Kyllä se ainakin ampuma-aseilla tehtyjä murhia ja tappoja vähentäisi huomattavasti. Aseiden poiskerääminen onnistuisi varmasti jos haluja siihen riittäisi.
Jos täytyy kerätä niin sehän onnistuu budjetoimalla valtiolta rahaa vihjepalkkioihin. Tarpeeksi kun maksetaan niin kyllä kaverin aseista kerrotaan. Paskat Suomessa silti mitään tehdä. Väkimäärään suhteutettuna aivan liian vähän murhia ja tappoja.
Viranomaiset joutavat itse luopumaan reukuistaan. Turha paino varustuksessa. Metsästäjät pääasiassa vastuullisia aseenhallitsijoita ja säilyttäjiä, mutta kaupunkilaismetsästäjiltä joutaa haulikot takavarikkoon.
ASEITA EI KERÄTÄ POIS JA SILLÄ SIISTI !
Sellaista lakia ei suomeen tule. Se on varma.
Aseiden omistaminen on perusoikeus.
Ei Suomessa aseita kanneta perustuslaillisin oikeuksin. Tämä ei ole mikään jenkkilä. Silti aseita on liikaa. Missä vika?