Ilmeisesti joillekin vanhoillislestadiolaisille on uutta tietoa se, että seksuaalisesta hyväksikäytöstä on ilmoitettava poliisille. Näin on siitä huolimatta, onko hyväksikäyttöä sovittu vanhoillislestadiolaisten menetelmillä (ripittäytymällä) vaiko ei.
Tästä seuraa se, että nyt juuri sinun joka olet ollut mukana mitenkään tällaisissa tapauksissa, on tehtävä niistä ilmoitus poliisille.
Tee se heti.
Ota joku mukaan jos tuntuu, että tarvitset tukea siihen.
Tästä seuraa se, että nyt juuri sinun joka olet ollut mukana mitenkään tällaisissa tapauksissa, on tehtävä niistä ilmoitus poliisille.
Tee se heti.
Ota joku mukaan jos tuntuu, että tarvitset tukea siihen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyvä avaus.
Kannattaa jokaisen uskovaisen pitää sekin mielessään, että kun jättää törkeästä rikoksesta ilmoittamatta vaikka on saanut siitä tietoa, voi tästä laiminlyönnistä joutua vastaamaan henkilökohtaisesti oikeudessa.
Suomen rikoslain mukaan törkeästä rikoksesta ilmoittamatta jättämisestä seuraa rangaistus. Rangaistus voi olla maksimissaan kuusi kuukautta ehdotonta vankeutta. Ilmiannon laiminlyönyt voi siis joutua itse linnaan.
Lue: "Alaranta nojaa Suomen lakiin..."
http://freepathways.wordpress.com/2010/05/12/alaranta-hautamaki/
Kuka hyvänsä voi tehdä lastensuojeluilmotiuksen. Sen voi tehdä myös nimettömänä.
Miten lastensuojeluilmoitus tehdään?
Soita oman kaupunkisi sosiaalitoimen lastenvalvojalle. Numeron löydät netistä tai vanhanaikaisesti puhelinluettelosta.
Eihän se sitten ole nimetön ilmoitus.
Voisiko joku neuvoa, miten tehdään nimetön lastensuojeluilmoitus viranomaisille.
Netistä löytyy tietoa kun hakee hakusanalla lastensuojeluilmoitus.
Esimerkiksi täällä on ohjeita:
http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/lastensuojelunkasikirja/tyoprosessi/lastensuojeluntarve/lastensuojeluilmoitus
Noissa ohjeissa on myös linkki ilmoituslomakkeeseen. Katsoin lomaketta ja siinä on ruutu jossa sanotaan "ilmoitus on tehty nimettömänä". Eli, näyttäisi siltä että ei tarvitse antaa nimeään yksityisenä henkilönä.
Jos on asemassa jossa ollaan tekemisissä lasten kanssa, kuten esim. uskonnollisen yhteisön toimihenkilönä, ilmoituksen tekoon on lain mukaan velvollisuus (eli pakko tehdä), samoin siihen että tällainen toimihenkilö tekee ilmoituksen omalla nimellään. Ilmoituksen tekemättä jättäminen on rikos.
Tee nimelläsi, äläkä höpötä.