Ihmettelen miksi hankkimani 70 luvun purkkarini (ohlson) seisoo vinossa?
Vene vinossa.
kyrpiäinen
13986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Osta siihen alle säilytyspukki!
Nimimerkille "kylläminä tiedän tämän",Keksitkö ihan Itse tuon vastauksen?
Voisi holhooja katsoa vähän perään...
kyllä se keksi. ei paatissa ole reilua akustoa toisella laidalla tai jotain tankkeja mitkä voisivat selittää asian?
Kolme v-ehtoa.
-Painavat tavarat/tankit ovat samalla puolella venettä> ankkurit yms. toiselle reunalle vastapainoksi
-Masto pystytetty vinoon, jolloin vene näyttää kelluvan vinossa>Mittaa ison nostimella sivuvanttien tyvestä, että keppi on suorassa.
-Köli asennettu vinoon, jolloin paatti kelluu vinossa>vähän suurempi homma
Kiitos järkeenkäyvistä vaihtoehdoista.Akut on kotelossa pilssissä(keskellä)mutta kallistuksen puolella on täysi jerrykannu jne. Koko laite juuri hankittu,joten täytyypä tutustua huolellisesti mitä pitää sisällään.Myyjä "tuntui" olevavan asiallinen kaiken puolin,joten harmittaa jos kölirakenteessa olisi jotain..kertoi muuten santaneensa haponkestävät laatat kölipulttien alle vahvistukseksi aikoinaan.Tulee tietty nyt mieleen että miksiköhän..?Veneeseen on kuitenkin asennettu niin paljon toimivaa varustusta ja katsastettu vuosittain että en haluaisi uskoa(sinisilmäinen kun olen)tietoiseen "huijaukseen".Sitä kun ei pukkien päällä voi tietää miten se kelluu.Ei muuta kuin tutkimaan.
Miten paljon vene kelluu vinossa? Mittaa vedenpinnasta etäysyys varvaslistaan tms. molemmin puolin samasta kohtaa veneen leveältä alueelta toisesta veneestä tai laiturilta käsin.
Jos eroa on vain muutama sentti puolelta toiselle, on tilanne täysin normaali, vaikka veneen näkee selvästi olevan vinossa. Joissain venetyypeissä ko. mitassa on lähes 10 cm ero puolelta toiselle, ainakin tankit tyhjinä. Kaikki veneet ovat hiukan vinossa ja tuon kokoluokan veneessä ei vaadita suurtakaan painoa veneen kallistamiseen. Laidalla seisova 80 kg mies kallistaa jo ~2 astetta ja pentteristä, vessasta, tankeista jne. tulee epäsymmetriaa. Tuo 2 astetta on silmämääräisesti jo todella selkeästi kallellaan.
Jos se seisoon vinossa pukkien päällä, niin ei se tarkoita että se vedessä on edelleen vinossa. Pukit tassut vaan huonosti, maaperä epätasainen jne. niin vene on vinossa maalla. Ei huolta.
Taitaa olla Mensan jäsen tuo nimim. 8 20...Joo kävin veneellä ja nostin 10 litran jerrykannun sitlooraan keskelle,sekä 10kg:n ankkurin takakaiteesta paapurin puolelta(sinnep.kallellaan)myös keskelle venettä ja,venehän SUORISTUI!!! Eli kiitoksia vielä asiallisista neuvoista.
Muutaman kymmenen venettä mitanneena voisin lisätä Joakimin asiaa tihkuvaan kirjoitukseen, että niihin kymmeniin taisi mahtua yksi lähes suorassa kelluva vene. Se hyvinkin näkyvä pari astetta ei menoa haittaa. Kuten huomasit, parikymmentä kiloa pienelläkin momenttivarrella sai sen aikaan, yksi normaalipainoinen mies siirtymässä laidalta toiselle, on paljon suurempi muutos.
Taidat itse olla Mensan jäsen, kun nämä toimenpiteet keksit tehda ??
Sitten kysytään miksi miten vene kääntyy ja neuvotaan laittamaan veteen.
Skykauppa.com
http://www.youtube.com/watch?v=23VSoQc8oaI