Talousjätteiden kompostointi pienellä tontilla?

Ekoteko2

Tekisi mieli säästää ja kierrättää mullaksi jätteet, mutta epäilyttää kompostorin hajuhaitat. Onkohan tuollainen eristetty Biolan esimerkiksi helppohoitoinen pienen perheen käytössä? Entä onko muitahaittoja?

5

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajuton...

      Kompostorissa on ohjeet mukana, ei haise jos tekee kaiken oikein.

    • Piha-Arska

      Asiaa: Toimiva kompostori EI haise. Madot siellä tekevät työtään, ja valmista multaa syntyy lopputuotteena.

    • maamyyrä

      Meillä on nyt ollut n. vuoden Biolan käytössä ja kyllä vaan se välillä haiskahtaa. Toki vika löytyy todennäköisesti käyttäjästä, mutta se ei varmasti naapuria lohduta, jos komposti löyhkää aidan takana. Meillä sijoitettiin lähelle ulko-ovea, mutta siirrämme sen nyt kauemmas juuri tuon haisun takia. Luulisin että 10-15m päähän ei haise. Talvella meillä komposti jäätyi, mutta onneksi pakkaskausi ei kestänyt kovin kauan. Komposti täyttyi piripintaan, mutta alkoi pikkuhiljaa vajota. (Talvella ei ollutkaan hajuja!) Varsinkin kun möyhii, niin sieltä pohjalta tulee välillä aika karseita hajuja. Eikä se tyhjennettävä "multa" ihan hajutonta ole. Meillä laitettiin pensaiden istutuskuoppaan lannoitteeksi, joten ei onneksi jäänyt leijailemaan pidemmäksi aikaa kompostimullan tuoksu.

    • Ekoteko2

      Olisikohan avoin autokatos hyvä paikka tuolle? Pienellä tontilla ei pääse naapureita pakoon, varsinkin kun niitä on joka puolella. Hajuja ei vissiin kannata kerätä haisteltaviksi?

    • landrover

      Kompostoriin on lisättävä säännöllisesti kuiviketta, sitä saa puutarhamyymälöistä. Silloin ei haise. Itselläni vuosia käytössä ollut Biolan pikakompostori. Se jäätyy talvella, mutta koska sijaitsee aurinkoisella paikalla, käynnistyy itsestään aikaisin keväällä lämmetessään. En ole koskaan käyttänyt mitään käynnistäviä aineita, lämmin paikka on ollut paras käynnistäjä. Alaluukusta valuu jonkin verran nesteitä, minkä vuoksi en suosittele sijoittamaan sisätiloihin tai valetulle alustalle. Vaatii toimiakseen riittävästi "täyttöä". 1-2 hengen taloudessa ei tule tarpeeksi ruoanjätettä, mutta näin lapsiperheessä ei sitä ongelmaa ole. Huomaa, että kun kompostoria tyhjennetään, tavara ei ole vielä valmista käytettäväksi kotipuutarhassa. Itse jälkikompostoin massaa vielä seuraavaan kesään esim kuivikesäkeissä, saaveissa tms sateelta suojassa. Sitten kompostimullan voi sekoittaa esim kasvimaahan tai laittaa pieninä määrinä puiden ja pensaiden juurelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      160
      6981
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4088
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      47
      3397
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      135
      3138
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2906
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2256
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2013
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1975
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1856
    Aihe