Pääseekö Yhdysvaltoihin tälläisellä ihan tavis passilla? Ei tarvitse viisumia? Pitää kuulemma ostaa myös paluulippu ja turistina saa olla 90 päivää?
Mutta entä jos ostaisin sen paluulipun mutta jättäisin käyttämättä ja eksyisin johonkin syvälle New Yorkin uumeniin niin ettei minua löydettäisi ja aloittaisin ah-niin-onnettoman elämän siellä?
Onko se asumislupa ihan kamalan vaikea hankkia? Jotenkin ärsyttää kun nuo ei anna tulla, minusta sen pitäis olla kaikille vapaa maa tulla ja lähteä kun me kerran ollaan jo ryövätty maa alkuperäisasukkailta. Tai tulkoon takaisin eurooppaan (Älkää sitten alkako selittää, tiedän kyllä miksi ei käy :D Se on vaan se turhautuminen tähän Suomeen)
Entä työlupa jos siellä sellanen on?
Lontoo on liian lähellä ja Ruotsiin en halua ja enkä jaksa opetella muita kieliä.
Tämä ei ole sitten mikään vakava suunnitelma.
Jos lähtisin Yhdysvaltoihin
5
297
Vastaukset
- höasfaffee
Pääsee ihan tavallisella passilla, eikä tarvitse hakea mitään erityistä viisumia.
Sen sijaan kannattaa unohtaa suunnitelma jäädä tänne... jopa ei-niin vakava sellainen. Laittomana maahanmuuttajana Yhdysvalloissa on suurin piirtein surkein ajatus mitä voin kuvitella. Täällä on ihan riittävän kovaa laillisenakin maahanmuuttajana. - Matka-Maija
Viisumia ei yleensä tarvitse, jos ei sitten ole jotain rötöksiä tehnyt tms. mutta ESTA-lupa pitää olla haettuna. https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ Maksaa 14 dollaria.
- EntinenLaiton
Omaelamankertainen kokemus. Jain tanne laittomasti ja elin ja olin siten 3 vuotta. Elama ei ollut mitenkaan vaikeaa tai kamalaa, vaikka olet sitten maassa "jumissa" eli jos lahdet, takaisin ei ole paluuta. Ei ollut sairasvakuutusta jne, mutta ei niihin ole ollut varaa sen jalkeenkaan. Klinikkoja (esim. Planned Parenthood for GYN jne) loytyy laittomille ja ER hoitaa vakavammat. Baarimikkona tulot olivat riittoisat, mutta toita loytyy lapsenvahtina, tarjoilijana, siivoojana etc. Tiettyjen asioiden hoitaminen on vaikeampaa, esim pankkitilien avaaminen ja asunnonloytaminen, ja kouluun ei voi menna. En suosittele kenellekaan, mutta ei se elama kauhean paljon vaikeampaa ollut laittomana, kuin laillisena. (Paperit sain avioliitosta, ja se mies itseasiassa oli se syy miksi tanne alunperin edes jain).
- heh joo
Laittomia baarimikkoja ja siivoojia on taalla paljon ja sellaiseen ryhtyminen on mielestani liian suvaittua. Useimmat sivistysmaat pystyvat suojelemaan edes omia rajojaan, kuten Suomi. Suomeen on vaikeampaa jollekin ryssalle tulla siivoamaan laittomasti minimipalkalla mutta Amerikassa nuo meksikaanit, ryssat ym jopa jarjestavat mielenosoituksia puolustaakseen rikostaan.
Suomalaisen on usein vaikea kasittaa millaista on elaa kehitysmaissa tai Amerikassa jossa ei ole sellaista automaattista terveydenhuoltoa ja muuta tukiverkostoa kuin Suomessa.
- hgffdgherthr
http://www.youtube.com/watch?v=0a3sZI1zmXA
tuossa sopivaa musaa unelvoimalle tavikselle ole hyva
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442968Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232874- 462683
- 552542
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582448Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)462418Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782128On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532121- 692028
- 452022