Pääseekö Yhdysvaltoihin tälläisellä ihan tavis passilla? Ei tarvitse viisumia? Pitää kuulemma ostaa myös paluulippu ja turistina saa olla 90 päivää?
Mutta entä jos ostaisin sen paluulipun mutta jättäisin käyttämättä ja eksyisin johonkin syvälle New Yorkin uumeniin niin ettei minua löydettäisi ja aloittaisin ah-niin-onnettoman elämän siellä?
Onko se asumislupa ihan kamalan vaikea hankkia? Jotenkin ärsyttää kun nuo ei anna tulla, minusta sen pitäis olla kaikille vapaa maa tulla ja lähteä kun me kerran ollaan jo ryövätty maa alkuperäisasukkailta. Tai tulkoon takaisin eurooppaan (Älkää sitten alkako selittää, tiedän kyllä miksi ei käy :D Se on vaan se turhautuminen tähän Suomeen)
Entä työlupa jos siellä sellanen on?
Lontoo on liian lähellä ja Ruotsiin en halua ja enkä jaksa opetella muita kieliä.
Tämä ei ole sitten mikään vakava suunnitelma.
Jos lähtisin Yhdysvaltoihin
5
328
Vastaukset
- höasfaffee
Pääsee ihan tavallisella passilla, eikä tarvitse hakea mitään erityistä viisumia.
Sen sijaan kannattaa unohtaa suunnitelma jäädä tänne... jopa ei-niin vakava sellainen. Laittomana maahanmuuttajana Yhdysvalloissa on suurin piirtein surkein ajatus mitä voin kuvitella. Täällä on ihan riittävän kovaa laillisenakin maahanmuuttajana. - Matka-Maija
Viisumia ei yleensä tarvitse, jos ei sitten ole jotain rötöksiä tehnyt tms. mutta ESTA-lupa pitää olla haettuna. https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ Maksaa 14 dollaria.
- EntinenLaiton
Omaelamankertainen kokemus. Jain tanne laittomasti ja elin ja olin siten 3 vuotta. Elama ei ollut mitenkaan vaikeaa tai kamalaa, vaikka olet sitten maassa "jumissa" eli jos lahdet, takaisin ei ole paluuta. Ei ollut sairasvakuutusta jne, mutta ei niihin ole ollut varaa sen jalkeenkaan. Klinikkoja (esim. Planned Parenthood for GYN jne) loytyy laittomille ja ER hoitaa vakavammat. Baarimikkona tulot olivat riittoisat, mutta toita loytyy lapsenvahtina, tarjoilijana, siivoojana etc. Tiettyjen asioiden hoitaminen on vaikeampaa, esim pankkitilien avaaminen ja asunnonloytaminen, ja kouluun ei voi menna. En suosittele kenellekaan, mutta ei se elama kauhean paljon vaikeampaa ollut laittomana, kuin laillisena. (Paperit sain avioliitosta, ja se mies itseasiassa oli se syy miksi tanne alunperin edes jain).
- heh joo
Laittomia baarimikkoja ja siivoojia on taalla paljon ja sellaiseen ryhtyminen on mielestani liian suvaittua. Useimmat sivistysmaat pystyvat suojelemaan edes omia rajojaan, kuten Suomi. Suomeen on vaikeampaa jollekin ryssalle tulla siivoamaan laittomasti minimipalkalla mutta Amerikassa nuo meksikaanit, ryssat ym jopa jarjestavat mielenosoituksia puolustaakseen rikostaan.
Suomalaisen on usein vaikea kasittaa millaista on elaa kehitysmaissa tai Amerikassa jossa ei ole sellaista automaattista terveydenhuoltoa ja muuta tukiverkostoa kuin Suomessa.
- hgffdgherthr
http://www.youtube.com/watch?v=0a3sZI1zmXA
tuossa sopivaa musaa unelvoimalle tavikselle ole hyva
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708