n. 1000 euroa maksava puoliautomaatti haulikko reserviläislajei

iskearias

Hei

Olen juuri aloittamassa harrastusta ja ajattelin hankkia ensimmäisen aseen. Olen ajatellut että olisi järkevintä säästää ja ostaa kerralla kunnollinen ase. Yksitellen ostaisi n. 1500-2000 budjetilla aseen järjestyksessä haulikko-kivääri-pistooli. Pistooli nyt maksaisi jonkun 600.

Ongelma on sinänsä koominen, opiskelut kesken ja rahat olisivat muusta pois. Nyt vain hoputtelen hankintoja, koska varmaan tulee lupiin taas muutoksia ja jää ensimmäinen ase kohta ostamatta. Onko luvissa jokin säilyminen? Eli jos ostan jonkun halpis Baikalin ensimmäiseksi ja myöhemmin ostan kunnon aseen, pitääkö minun hankkia uudelleen aselupa jos vain uusi ase tulee tilalle? Tietysti lakimuutokset eivät tule voimaan kovin nopeasti ja voisin seurata tuleeko muutoksia ja sitten laittaa hakemuksen/hakemukset eteenpäin.

Itse asiaan, jos säästäisin niin ostaisin n. 1500€ hintaisen puoliautomaatin. Olen ajatellut BENELLI m2 ComforTech. http://www.aseliikerantanen.fi/DowebEasyCMS/?Page=BenelliPuoliautomaattiHaulikot2 Siinä olisi luotettava, kevyt ja nopea haulikko, mitä sanotte?

Jos pitää nopeammin ostaa niin ostan jonkun 500€ ei puoliautomaatin paskaputken, ei niillä kisoissa pärjää. Onko ehdotuksia?

6

3636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauko käyhkä

      Asetta hommatessa et hae poliisilaitokselta mitään "yleislupaa" haulikolle, vaan hankkimis- eli ostoluvan tietyn tyyppiselle aseelle (esim. haulikko, itselataava kertatuli, kaliberi 12/76). Ja kyllä, jokaiselle aseelle pitää hakea erikseen tuo ko. lupa, ja maksaa 75 euron lupamaksu. Myönnetty ostolupa on voimassa kuusi kuukautta, eli sinulla on luvan saamisen jälkeen puoli vuotta aikaa valkata itsellesi (ja lupaehdoille) sopiva ase. Kun ase on hankittu ja paperit myyjän ja sinun osaltasi täytetty, käyt poliisilaitoksella esittämässä hankitun aseen joko ajanvarauksella tai tiettynä ennalta määrättynä asetarkastuspäivänä (selvitä tämä oman paikkakunnan poliisilaitoksen nettisivuilta).

      Itse en ole reserviäisammuntoja hirveästi harrastellut, mutta uskoisin että siinä pärjää hyvin myös halvemmalla aseella. Hyvin monet käyttävät reserviläis- tai practical ammunnoissa pumppuhaulikkoa, joiden lähtöhinta on jo uutena monesti tuon mainitsemasi 500 euron kieppeissä.

    • iskearias

      Kiitos vastauksesta!

      Ostan ensinnäiseksi aseeksi jonkun 500-700 maksavan pumppuhaulikon. Ei halvalla saa toimivaa puoliautomaattia, luultavasti.

      • Halpispyssyä kehiin

        Halvalla saat kyllä hyvän puoliautomaatin, esimerkiksi Hantaurus myy Yildizin puoliautomaattia 350€:n hintaan, itselläni on moinen ollut 2v käytössä eikä metsästystilanteissa ole tullut lataushäiriöitä kertaakaan ja riistaa on pudonnut.

        Mutta jos meinaat reserviläislajeihin hankkia haulikon, niin oikea väline on pumppu lyhyellä piipulla. Metsästyspiiput on hankalan pitkiä ja puoliautomaatin pienempi kapasitettii hankaloittaa toimintaa muutenkin. Eli reserviläislajeihin ehdottomasti pumppu lyhyellä piipulla.

        metsästyksessä sitten valinta on kiinni mieltymyksistä ja kukkorosta.


    • ressuampuja

      Jos meinaat aloitella "reserviläislajeja", ei ole mitään syytä ostaa haulikkoa ensimmäiseksi, vaan pikemminkin kannattaa aloittaa kivääristä, jos aseet on pakko ostaa yksitellen. Mitä tarkoitat reserviläislajeilla? SRA:ta vai esim. palvelusammuntoja?

      Kaiken reserviläisammunnan, oli se sitten SRA:ta tai palveluammuntoja, perustana on kuitenkin kivääriammunta, ja kiväärillä esim. SRA:ssa ammutaan ylivoimaisesti suurin laukausmäärä.

      Jos sinulla ei ole aiempaa harrastuneisuutta, et edes saa lupaa pistooliin aivan äkkiseltään. Kivääriin saa sentään hieman helpommin, mutta ei siihenkään aivan "pystymetsästä" hakemalla.

      Haulikko kannattaa hankkia vasta viimeiseksi. Sitä tarvitaan "reserviläislajeissa" lähinnä SRA-kisoissa ja silloinkin vain kun on kyse "3 gun"-kisoista, joissa ammutaan kaikilla kolmella aseella. Läheskään kaikissa kisoissa ei ammuta.

      Pumppuhaulikko voi olla hyvä, jos on todella harjaantunut sen käyttöön. Kuitenkin stressaavassa kisatilanteessa voi helposti käydä niin, että latausliike jää vajaaksi eikä patruuna mene pesään. Käytännössä kisoissa parhaat ajat ammuttaneen poikkeuksetta puoliautomaatilla.

      On ihan höpöpuhetta, että puoliautomaatin ongelmana olisi pienempi kapasiteetti. Puolareihin saa aivan samanlaisia tuubinjatkeita kuin pumppuihinkin. Liian lyhyttä piippua ei kannata hankkia; jatkomakasiini tuo joka tapauksessa pituutta lisää aseeseen.

      Hyvä valinta voi olla esimerkiksi juuri Benelli M2 Comfortech 26" piipulla ja siihen Nordic Componentsin 7 jatkotuubi, jolla kapasiteetiksi saadaan 10 1.

    • SRA:ta v:sta -04

      Tuosta stressaavassa kilpailutilanteessa tuleva vajaa latausliike on pilannut monet suoritukset jopa kokeneemmilta ampujilta. Itsellekin on monesti niin käynyt. SRA on muutenkin stressilaji, jopa sen harjoittelu. Siinä ei auta jatkomakasiinitkaan kun ei meinaa hermot kestää. Usein kisat ovat sellaista hermoraunioitten sähellystä.

    • No huh huh

      Kannattaisko lopettaa jos ei se sähellys ole kahdeksassa loppunut?
      Hermoraunioksi ei kannata hankkiutua yhen harrastuksen takia, itsellä näköjään on vähän viileämpi pää kun ei toi nyt oikeasti ole edes mikään paha laji jos harjoittelee tarpeeksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe