Tietääkös kukaan kuopiosta tai lähimaastosta esim. koirapuistoa jossa on pienten ja isojen koiruuksien puoli?
Tai muuten aidattua aluetta jossa olisi viellä keskellä aita? Pitäisi päästä kaksi koiraa tutustuttamaan toisiinsa turvallisesti.
Tai muuten aidattua aluetta jossa olisi viellä keskellä aita? Pitäisi päästä kaksi koiraa tutustuttamaan toisiinsa turvallisesti.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tällaisia koirapuistoja ei ole Kuopiossa. Turvallienen tapa tutustutta koirat toisiinsa on lenkkeillä REIPPAASTI puoli tuntia-tunti hihnassa niin, että koirat eivät pääse nuuskimaan toisiaan. Esimerkiski peräkkäin tai rinnakkain ensin pitkällä välimatkalla, jota voi lyhentää kun koirat vaikuttavat riittävän rennoilta. Jos koirakot kulkevat peräkkäin niin takana tuleva voi nuuskia edellä kulkevan jälkiä ja näin tutustua siihen, vuoroa kannattaa vaihtaa jossain vaiheessa lenkkiä.
Jos lopussa lähekkäin kulkeminen onnistuu, voi koirien antaa nuuhkaista myös hihnassa. Siitä näkee jo voiko koirat laskea irti leikkimään. Tämä on hyvä keino siksi, ettei koirien tarvitse kohdata heti kasvokkain, vaan voivat rauhassa analysoida toisen koiran tuoksuja ja eteenpäin liikkuminen vähentää jännistystä.