Olen jo useamman vuoden kärsinyt masennuksesta ja samoihin vuosiin on mahtunut useita allergioiden puhkeamisia. Nykyään olen allerginen mm.siitepölylle, mansikoille, herneille, kiwille ja pähkinöille.
Voiko masennus olla kaiken takana? Herkistää kehon ympäristölle ja puhkaista allergioita?
Ja mikäli voi, paraneeko allergiat mikäli mielenterveys paranee?
Masennus ja allergiat
1
159
Vastaukset
- teija.dunder
Masennuksella ja allergioilla on todettu yhteyttä joissakin tutkimuksissa aikuisilla esim ns Pohjois-Suomen kohortti 66 selvityksessä yhteyttä todettiin. Se, mikä on syy ja mikä seuraus eli kumpi tulee ensin ei ole enää niinkään helposti selvitettävissä. Ihminen on kokonaisuus jossa sekä psyykkiset että fyysiset tekijät vaikuttavat yhdessä hyvinvointiin. Allergiat saattavat parantuakin mutta tavallisempaa on se, että ne ovat välillä pitkiäkin aikoja hyvin vähäoireisia ja sitten taas tulee oireisempia aikoja. Tähän vaikuttavat lukemattomat asiat. Voisikin ajatella, että tärkeää on tuntea allergiansa ja se miten niitä voi hoitaa kun ne oireilevat. Useat kokevat elämänsä hallinnan paranevan tällä tavoin. Molemmissa sekä allergioissa että masennuksessa on nykyisin onneksi hyviä hoitovaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646237
- 635639
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284585- 573909
- 143815
- 323239
- 683009
- 592856
- 702609
- 471960