Hiustenväristä sekä kiharoitumisesta kyselisin :)

Äityli-90

Äidillä ruskeat hiukset
Isällä vaal.ruskeat hiukset
Esikoinen on helmi vauva (äiti myös), synty ruskeasävyisillä hiuksilla.
Esikoinen nyt yli 3v ja on samansävyiset hiukset kuin isällään, eli vaal. ruskeat.
Kuopus on huhti vauva, syntyi tummansävyisillä hiuksilla melkeinpä mustat.
Kuopus kohta 2kk ja hiusten väri on sama kuin äidillä, eli ruskeat, ellei hieman tummemmat.

Mikä todennäköisyys on kuopuksen hiusten värillä?

Minun (äiti) äidilläni ruskeat hiukset, niin kuin myös isälläni, sekä isoäidillä.
Mieheni (isä) äidillä ruskeat hiukset, sekä isällä. (Isovanhemmista en tiedä).

Myös sekin kiinnostaa, itselläni (äiti) on kiharaiset hiukset, miehelläni (isä) on hyvin miedosti kiharaa, lähes suora. Hänen (isä) äidillään kiharaiset hiukset. Minun (äiti) isällä sekä isoäidillä kiharaiset hiukset.
Esikoinen omaa tällä hetkellä (3v) kiharaiset hiukset. Mikä todennäköisyys niiden säilyvyydellä?
Entä minkälaiset luvassa kuopukselle?
Kuopuksella, sekä esikoisella mennyt hiuksia pestessä hiukset kiharalle (0-3kk iässä).
Onko siinä jokin vihje kiharaisuudesta, vai meneekö jokaisella hiustyypillä hiuksia pestessä/kuivatessa kiharalle vauvaiässä n. 0-3kk?

Kuulostaa ehkä kaukaa haetulta, mutta asiat kiinnostaa. Väliäkös sillä minkälaiset tulevat.
Esikoinen on poika ja kuopus on tyttö.
En tiedä vaikuttaako vanhempien ikä jotenkin. Mies (isä) 20 vuotta vanhempi minua (äiti).

Vai vaikuttaako kiharuuteen se, että hiukset ovat ikään kuin ’’pystyssä/irti’’ päästä?

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi tietää

      Ei pysty oikeastaan mitään noista päättelemään. Hiuslaatu ja niiden väri eivät periydy joko tai -periaatteella, vaan voi olla mitä tahansa niiden väliltä, joita suvussa on ollut. Todennäköisyyksiäkään jälkeläisten hiuslaadulle on mahdotonta päätellä genotyyppejä tietämättä.

      Lisäksi merkittävä tekijä on se, että hiuslaatu ja etenkin niiden väri vaihtelee suurestikin iän myötä. Piikkisuoran pikimustan tukan omaava pikkuvauva voi aikuisena olla luonnonkiharainen blondi, ja pellavapäälle kiharatukkaiselle taaperolle tulla tummanruskeat, suorat hiukset. Toki lapsuuden hiuslaatu usein jotain osviittaa antaa, mutta mitään lopullista niistä on mahdotonta päätellä.

    • uoohj

      Kun poika syntyi sillä oli ruskeat hiukset ja ne oli suorat (isällä ja äidillä ruskeat ja suorat hiukset) 3kk iässä pojalla olikin sitten jo blondit hiukset ja kiharat. Ja kiharat on vieläkin kun poika on 1v. Mutta hiuksen väri on taas muuttumassa ruskeaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe