Olemme saaneet perinnöksi postimerkkikokoelman laatikoittan järjestelemättömiä merkkejä. Merkit ovat suomalaisia, koska edesmennyt keräilijä oli päättänyt kerätä vain niitä. Sieltä löytyy itsenäisyyden alkuajoilta ja sota-ajalta harvinaisuuksia mm. 1 merkki jossa on vesileima (hakaristi) lyöty virheellisesti väärinpäin.
Missä voisin saada luotettavan arvioinnin näille, jotta välttyisin "kusetukselta" niitä myydessäni.
Kokoelma
5
293
Vastaukset
- Filateeli
Helpointa on laittaa merkit jonkun kauppiaan järjestämään huutokauppaan.
Hinnasta ei voi sanoa yhtään mitään näkemättä merkkejä. Vesileima voi olla aivan oiken, mutta katselusuunta on väärä ja vaikka olisi ns väärä asento hinta ei välttämättä ole kovin kummoinen.
Tästä osoitteesta löydät kotimaiset kauppiaat: suurin osa antaa arvion merkeistä.
http://www.spkl.fi/ - dealeri
Jos tavaraa paljon ja merkkejä ei ole numeroitu ja yksilöity tarkasti ,on merkkien arviointi hyvin työlästä varsinkin jos mukana on erikoisuuksia jotka vaativat lähempää tutkimusta. Käsittääkseni jos myyt kauppiaalle saat max 60% (useimmin10-30%) heidän omista myyntihinnastaan, ja suurta osaa tavaraa he eivät osta koska heillä on samaa jo tarpeeksi. Kun taas esim jos tavara menee huutokauppaan niin kohteen myyntihinnan ollessa esim 1000 euroa saat 850 euroa 150 kauppiaalle mistä hän maksaa veroja, ostaja maksaa kohteesta kuitenkin 1150 euroa koska kohteessa on usein ns huutoraha. Eli kauppias saa 300 euroa miinus kulut, teille 850 euroa. Jos myytte itse esim huuto.net tai systeemi.net kautta saatte lähes kaiken itse ,mutta niissä saattaa kilpailun puute laskea hintoja .
- Nuori filatelisti
Missäs päin tämä kokoelma sijaitsee? Voisin tulla vilkaisemaan, sillä olen hyvin kiinnostunut kuvailemistasi merkeistä. Voin ottaa vaikka luetteloni mukaan, jotta näet etten kuse silmään.
- frimärke
Merkit ovat Kirkkonummella. Voisin myös skannata sen osan kokoelmasta, joka on kansiossa. Tämän lisäksi merkkejä on laittamatta kansioon 2 tuhtia laatikollista.
Miten saan sinuun yhteyden?
- Nuori filatelisti
Jos viitsit skannata kuvat kansioista, sekä ottaa pari kuvaa laatikoista (tiedän ettei pinta kerro paljoa, mutta antaa edes käsityksen mitä tavaraa niissä on)
Ja lähetät ne sähköpostiin [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent982865Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2092843Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär1362081En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1141586Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281545Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2111335viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu13969Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa62955Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83881- 106863