Tarkoituksena olisi hankkia jokin valokuvien käsittelyohjelma (windowsin oma tuntuu riittämättömältä) ja monta sataa maksavien kuvankäsittelyohjelmien ostaminen ei oikein kiinnosta. Siksi Gimp vaikuttaakin sopivalta näin aluksi. Olen käyttänyt Gimp:iä muutaman kerran ja jotain kokemusta on adoben kuvankäsittely-ohjelmista.
Kysyisin vieke Gimp paljon koneen muistia ja hidastaako se konetta hirvittävästi? Tätä kysyn kun alkaa olla tila loppu omalta koneelta (paljon valokuvia muuta) ja nopeaksi sitä ei erityisesti kehua.
Lisäksi muutkin kyseiseen ohjelmaan liittyvät kommentit olisivat mukavia.
Gimp:iä hankkimassa...
Aloitteleva kuvaaja
2
120
Vastaukset
- lr.\d4ck
Kokeileminen ei maksa mitään. Eikä käyttökään. Tilaongelmaan auttaa uusi suurempi tai lisälevy.
Muista varmuuskopiot. USB levy on siihen hyvä.- Aloitteleva kuvaaja
Ok, pitänee hankkia lisälevyjä. Ne sentään eivät maksa niin paljon kuin, joku Adobe Photoshop (parhaimmillaan pari sataa euroa). Hieman ihmetytti liikessä tuo hinta, kun alustavien nettihakujen ja kavereitten perusteella Gimp pystyy aivan samoihin asioihin kuin tuo Photoshop.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3613102Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991295Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24951- 33847