Jotenkin tuli sellainen vaikutelma ettei tämä ollut ensimmäinen kerta kun Eero Hiltunen ammuskeli niillä aseilla. Tasan tarkkaan ei ensimmäistä kertaa noilla aseilla osuta talon katolta ihmisiin niin tarkasti. Varmasti on harjoitellut niillä ampumista etukäteen.
Hiltunen käyttänyt ennenkin samoja aseita?
16
289
Vastaukset
- pieni prosentti
Eikös niitä ollut kolmisenkymmentä laukausta joista oliko yhdeksän osumaa.
- Salainen agentti Sirpa
Passitetaanko tämä herra Hiltunen mielentilatutkimukseen?
- Salainen agentti Sirpa
Passitetaanko tämä herra Hiltunen mielentilatutkimukseen?
- väärä henkilö
Salainen agentti Sirpa kirjoitti:
Passitetaanko tämä herra Hiltunen mielentilatutkimukseen?
Täytyy sanoa että minä en tiedä.
Olen nimittäin vain satunnainen kirjoittaja tänne keskustelupalstalle ja sillä vakanssilla en ainakaan toistaiseksi pysty kysymästäsi asiasta päättämään.
Jos tilanne syystä tai toisesta muuttuu, niin lupaan ilmoittaa minkä päätöksen olen tehnyt sitten.
Mutta oletettavaa on, että asiaa ei minulta kysytä saati että tekisin päätöksiä. - Hessu 52
Salainen agentti Sirpa kirjoitti:
Passitetaanko tämä herra Hiltunen mielentilatutkimukseen?
Ei passiteta. Skitsofreeni-Sirpa sen sijaan passitetaan suorinta tietä Niuvanniemeen ihan ilman mielentilatutkimuksia.
- katkaisin rikki
Näittekste netissä sen ampujan valokuvan. Jo pelkästään kuva kertoo ettei kaikki ole kohdallaan. "Valot palaa mutta ketään ei ole kotona"
- Tri Hourelma Kannu
väärä henkilö kirjoitti:
Täytyy sanoa että minä en tiedä.
Olen nimittäin vain satunnainen kirjoittaja tänne keskustelupalstalle ja sillä vakanssilla en ainakaan toistaiseksi pysty kysymästäsi asiasta päättämään.
Jos tilanne syystä tai toisesta muuttuu, niin lupaan ilmoittaa minkä päätöksen olen tehnyt sitten.
Mutta oletettavaa on, että asiaa ei minulta kysytä saati että tekisin päätöksiä.Sala-spagetti Sirpalle tiedoksi. Kyllä Eero poloinen joutuu nuorisopsykiatriselle osastolle ensin hoitoon sitten mielentilatutkimukseen. On liian rankkaa pitää noin nuorta ja heiveröistä tyyppiä kalterien takana. Varttihullun paperit hän saa ainakin. Todennäköisenpää, että passittavat hänet kriminaalipotilaaksi ymmärrystä vailla, ilman tuomiota eli pakkohoitoon. Niuvastahan vapautui mesta koska Jammu kuoli.
- Ei kun
katkaisin rikki kirjoitti:
Näittekste netissä sen ampujan valokuvan. Jo pelkästään kuva kertoo ettei kaikki ole kohdallaan. "Valot palaa mutta ketään ei ole kotona"
sillä on aurinkolasit.
- keijo x
Sehän selviää kun tutkitaan perhealbumeista metsästysreissuilla otettuja kuvia. Ehkä siellä löytyy kuva jossa Eero-poika poseeraa aseen kanssa. Oliko sattumaa että asekaapissa oli kolme asetta vai yksi isälle ja kaksi molemmille veljeksille? Eikö Eerolla olisi voinut olla ikänsä puolesta jo oma aseenkantolupa tai metsästyskortti, mutta ei ilmeisesti ollut? Oliko poliisi evännyt luvan asefanaatikon tunnistaessaan?
- Olisi ollut
kaksi kaikille eli kuusi asetta.
- Tässä OHJE!!
Vastuu aseiden käytöstä on omistajalla.
Aseet lukkokaapissa ja avain taskussa. Panokset tietyssä paikassa, joka on vain aseenomistajan tiedossa ja lukitussa kaapissa. Avaimet taskussa. PISTE
Ei pääse tällaiset Eero -pojat aseita näpelööimään. Ei voi tietää varmasti. Voitin minäkin joskus ensikertalaisena pelin, jossa ammuttiin toinen toisiaan pimeässä labyrintissä. En harrasta aseita tms toisin kuin osa pelissä olleita. En linnoittautunut mitenkään tms järkevää ja olen vielä hämäräsokea.
Toki oletettavaa on että olisi kokeillut. Varmaa se ei ole. Monella metsästäjällä on useampi ase. Ensin tulee hankittua halvempi, sitten vähän parempi. Minusta ohilaukauksia oli paljon. Jos olisi opetellut ampumaan liikkuvaan maaliin luulisi useamman osuneen. Aseella on helpompi tähdätä kuin jousella.- curling vs. kuri
Onko se oikeasti hirvikiväärin syytä koko karmea tilanne? Niin täällä Suomessa nuorten miesten oletetaan käyttäytyvän ja ongelmahan ratkeaa tietysti lukitsemalla kaikki aseet vaikka Olkiluodon ydinjätteiden loppusijoitusluolaan!
Ehkä jotain perhetyötä pitäisi ryhtyä tekemään jo alemmilla kouluasteilla. Itse olen usein ihmetellyt vanhempia, jotka eivät kestä lapsen pahaa mieltä ja kiukkua vaan antavat kaikessa periksi siloitellen tietä edellä. Miten sitten voisi kestää määräyksiä koulussa saati armeijassa? Ellei opi kestämään pettymystä karkkihyllyllä, ei kestä isompana pettymystä ihmissuhteessa.
Tappaminen sinänsä on aika erikoinen tapa, mutta peleihin samaistuva nuori "softaa" silmät ummessa, vaikka hirvikiväärillä ja on jälkeenpäin pahoillaan... - Valvonnassa
Voi hyvin olla ettei ollut ensimmäinen kerta kuin EH ammuskeli noilla aseilla. Mutta mitä sitten? Sehän on ihan laillista jos on harjoitellut isänsä valvonnassa tai käynyt vaikkapa metsällä.
- Fil.Matr.
Sanotaan näin että väkijoukkoon ammuttaessa hirvikiväärillä ja pienoiskiväärillä 2-3 kuolonuhria kertoo hervottoman huonosta ampujasta tai vahvasta päihtyneisyydestä. Ampumamatkaa oli käsittääkseni 30-80m joten osaava kaveri olisi tehnyt kauhean paljon enemmän pahaa.
Onneksi E.H. ei ottanut isänsä autoa aseiden sijaan ja ajaa päräyttänyt ravintolajonoon 100km/h. Kuolleita olisi todennäköisesti paljon enemmän. - ihmettelijä.
Fil.Matr. kirjoitti:
Sanotaan näin että väkijoukkoon ammuttaessa hirvikiväärillä ja pienoiskiväärillä 2-3 kuolonuhria kertoo hervottoman huonosta ampujasta tai vahvasta päihtyneisyydestä. Ampumamatkaa oli käsittääkseni 30-80m joten osaava kaveri olisi tehnyt kauhean paljon enemmän pahaa.
Onneksi E.H. ei ottanut isänsä autoa aseiden sijaan ja ajaa päräyttänyt ravintolajonoon 100km/h. Kuolleita olisi todennäköisesti paljon enemmän.Eri ryhmien (vanhemmat, koulu, media) vastuita on peräänkuulutettu välikohtauksen jälkeen, yksi selkeästi osoitettava edesvastuu seuraamus on kuitenkin omistajan asekaapin avaimen ja sitä kautta aseiden päätyminen ampujalle. Tuntuu että olisi rikosoikeudellisesti jopa mielenkiintoisempaa seurata tästä mokasta seuraavia sanktioita ja tuomioita, kuin itse ampumisesta, sillä vastuun ja vastuunvapauden osoittaminen aseiden omistajalle on vaikeammin määritettvissä, joskin joku
kanta
siihen
tullaan
ottamaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694