Valokuvien hallinta ohjelma

Löytyykö mitään hyvää käyttöjärjestelmästä riippumatonta valokuvien hallinta ohjelmaa, joka hallitsee leikiten yli 50 000 kuvaa?

Ohjelman pitäisi siis toimia Macissa, Linuxissa ja Windowsissa
3572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tietääkseni ei. Adobe Lightroom täyttää muuten ehdot, mutta Linux puuttuu. Voin muuten suositella Lightroomia. Monipuoliset ominaisuudet ja varsin kohtalainen hinta. Miinuksena Adoben laadunvarmistus joka ei ole ihan kärkiluokkaa, näin kohteliaasti sanoen.

Äänestä

Minullakin on tullut vastaan laadunvarmistus ongelmat, mutta ei Adoben kanssa vaan Applen, joka ei myöskään vaikuta olevan ihan kärkiluokkaa.

Olen käytellyt iPhotoa ja Aperturea noiden kuvien kanssa, ne ovat hallinneet kuvia niin kauan todella mallikkaasti, kunnes Aperturen tietokanta sekosi.

Tällä hetkellä kuvani ovat siis yhdessä iPhoto kirjastossa, joka on linkitettynä Apertureen ja koneen vaihto sotki Aperture linkityksen. Lisäksi Apple ei ole voinut julkaista korjausta tähän vaikka monet muutkin kärsivät samasta ongelmasta.

Olisipa ohjelma
1. Joka varastoi kuvat kansioihin, ei tee alkuperäisiin kuviin mitään muutoksia
2. Tallentaa muutokset johonkin xml-tiedostoon tai vastaavaan jatko muokkauksen varalta, tämän ei välttämättä tervitse toimia muissa ohjelmissa.
3. Ja lopuksi tallentaa muokatun kuvan johonkin standardi muotoiseen kuva-tiedostoon

Löysin Corelilta melko mielenkiintoisen ohjelman AfterShot Pro. Se toimii käyttöjärjestelmästä riippumattomasti ja siinä voisi olla potentiaalia kunnolliseksi valokuvien hallinta ohjelmaksi.

AfterShot Pro voisi olla täydellinen ohjelma, jos se muokkaa kuvia koskematta alkuperäiseen kuvaan. Ja tallentaa kuvat automaattisesti esim. jpg- tai tiff-muotoon alkuperäisen viereen, että ne voi avata myös muilla koneilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Take2Photos kirjoitti:

Löytyykö mitään hyvää käyttöjärjestelmästä riippumatonta valokuvien hallinta ohjelmaa, joka hallitsee leikiten yli 50 000 kuvaa?

Ohjelman pitäisi siis toimia Macissa, Linuxissa ja Windowsissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu