Olen yrittänyt pitkään saada kahta Buffalon WLAN tukiasemaa yhdistettyä niin että toinen on alakerrassa kiinni ADSL-modeemissa, ja toinen yläkerrassa toistimena, laajentamassa samaa verkkoa. Olen käyttänyt tähän monta iltaa, ja tutkinut lukemattomia web-sivuja. Tietääkö kukaan firmaa tai yksityishenkilöä joka osaisi hoitaa homman varmasti?
Taustatiedoksi: molemmat reitittimet ovat Buffalo WZR-HP-G300NH, ja niissä on (vissiin Linux-pohjainen) DD-WRT-käyttis. ADSL:ään kytketty tukiasema toimii hyvin. Verkon laajentamiseen olen yrittänyt käyttää WDS-modea, mutta sitä en saa toimimaan.
Buffalosta WLAN toistin?
3
578
Vastaukset
- WinSontaaa
Väärä moode.. Kokeile Bridge moodee..
samalla laiteen pitäisi kadottaa oma ip osoitten jako! IP tulee primääri laiteesta..
Käsitääkseni laiteele pitää silloin antaa verkon nimi ja salasana.. siittä adsl. laiteesta.
sit se vastaanotaa påaketteja ja lähettää ne uudestaan, ihan dummyna...
Laiteen pitää olla sen toisen kantoalueen sisällä..
vauhti samalla hidastuu puoleen..
niin pientä suttua toi manuaalia että ei siittä tällä saa selvää..
http://cdn.cloudfiles.mosso.com/c85091/WZR-HP-G300NH_Manual_web.pdf - DD-WRT
Kiitokset. Tuo bridge mun tietääkseni kyllä yhdistyy alakerran toiseen WLANiin, mutta ei pysty luomaan toista access pointia yläkertaan. Silloin yläkerran Buffaloon pitäisi kytkeytyä kaapelilla. Siksi olen yrittänyt käyttää juuri WDS-modea.
Mutta yhtä kaikki, jos pätevä asentaja löytyy, niin olen valmis maksamaan tehdystä työstä. Vinkatkaa jos tiedätte jonkun DD-WRTtä osaavan kaverin tai firman joka tekee tällaisia konffaustöitä.
Jos haluaa muhun yhteyden privaatimmin voi meilata jaskas (ät) live.fi- WinSontaaa
Kaikki ok jos se yhdistyy lankattomasti siihen alakerran asemaan..
ei se teekkään uutta, vaan vahvistaa sitä toista.
Lisäksi se ohittaa sen mikkälli singnaali on niin vahva, että kantaa suorilla..
Menee Bridgen kautta vain jos alakerran tukiasema ei kuule laitetta. jolloin vauhti hidastuu jonkinverran kun se toimii toistimena.
Toiminto on älykäs ja bridge laite tulisi sijoitaa siten että sillä olisi kohtuullinen singnaali pää reitittimen wlaniin..
Jos haluat että luot yläkertaan ihan omanan verkon, tarvitset vastaanottoon pääreittittimestä toisen laiteen.. esim..
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15176/dfhjd/Linksys-RE1000-Wireless-N-Range-Extender-WLAN-toistin
Jonka laitaa kytkeytyyn alakerran verkoon ja piuhalla vetää tosta buffalon wan liittimeen niin voi asetta buffalon luomaan oman verkon omalla ipjaolla.. jolloin verkon nimikin on sitten eri kuin alakerrassa ja näkyy eri verkkona.
Pelkkä toistin siis jakaa IP-osoiteet sieltä alakerran reitittimestä ja näkyy samna verkon nimenä!..
Ei sen pitäs kaapelia tarvia.. Buffalosta itsellä ei kokemuksia,, enemmän ciscon, linksyssin ja d-linkin laitteista..
Samaa asiaa ajaa myös rangeboos... mutta silloin sen laiteen pitää olla päällä jossa rangeboost kortti tai mokkula. Toimii myös toistimena,, laitteille jotka ei saa suoraa yhteyttä pää reitittimeen... Toisaalta jos samassa huoneessa useampia rangeboost laitteita voi tulla ongelmia,, joten ominaisuus kannatta disaploida harvemmin päälläolevista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1435980
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4282973- 1532961
- 262314
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv202161- 781497
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo541238Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141194Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101122- 531040