eli onko kellään kokemuksia tai osaisiko joku susitella tiettyä merkkiä? siis päällis takki ja housut hakusessa
naiselle hyvä metsästysasu talvikeleihin
luuuuuuuv
19917
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itselläni on Jahti Jakt Premium lady asu, ja tyytyväinen olen ollut! Toimii liikkuvassa(kin) jahdissa aivan mahtavasti. Alku syksystä turhan lämmin ehkä, mutta sehän ei kait tunnetusti ole metsästyspuvussa heikkous. hintalaatu suhdekkin puvussa on kohdallaan (tällä hetkellä erätukussa ale 188€) Kankaan laatu ja vedenhylkivyys ovat myös olleet positiivisia yllätyksiä. Moni voi olla erätukun asuista eri mieltä kassani, mutta itse suosittelisin ! Turha maksaa omaisuuksia asusta jota ei kuitenkaan pidetä 24/7 ja kun halvemmallaki pärjää ja ennen kaikkea nauttii metsästämisestä.
Köyhän ei kannata ostaa halpaa "testivoittajaa". Jokaisen maalaisjärki sanoo että kopio on aina kopio ja jokainen kylkiäistuote on hinnoiteltu tavaran hintaan. Mitään ei ilmaiseksi jaeta muualla kuin leipäjonossa.
Jos ei osta laatuasua (=kalliimpaa) niin kannattaa ehdottomasti katsella muualta kuin Erätukusta. Muualta saa ostaa halvemmalla ilman että joutuu ostamaan (=Maksamaan) isosta kasasta roinaa jota ei välttämättä edes halua.
Kun kerran ostaa kunnon varusteet niin se harmittaa vain yhden kerran; kassalla kun maksaa ostoksensa mutta kun ostaa halpaa korviketta niin saattaa harmittaa joka kerta kun tuotteen näkee tai sitä käyttää.
Erätukun kama on toki käyttökelpoista muttei missään suhteessa verrattavissa muihin kuin vastaaviin kopiotuotteisiin.
Jo se että kyseinen kaupustelija on tuomittu uhkasakon uhalla markkinoimasta tuotteitaan alkuperäisiä "vastaavina" kertoo tavaran laadusta.
Mistähän johtunee ettei tuo valkene ihan kaikille?
Mistähän johtuu että ne Erätukun parjatut asut on Suomen eniten käytetyt metsästys asut? Ja mistä johtuu että niitä täällä haukutaan ja kehutaan omia älyttömän hintaisia pukuja? Jos ne teidän puvut on niin hyviä niin olkaa onnellisia ostoksestanne. Vai onko niin että kaduttaa ja vituttaa niin pitää haukkua muiden asuja?
Älä helkutissa osta perätukun kamppeita, vaikka miten moni sanoisi. Kun kerralla laittaa kunnollisen puvun ja maksaa enemmän, niin siinä pukua pitkäksi aikaa. Itsellä ollut aina sastan puku. Tällä hetkellä sasta mehto camo. Kyseissä puvussa on elinikäinen takuu kalvolle, jota erätukku ei todellakaan anna. Edellinen puku oli 10 vuotta vanha sasta. Sitten alkoi mennä olkatoppauksesta vesi läpi. Läheti puvun tehtaalle ja laittoivat uuden tilalle. Eipä taida erätukussa takuu näin toimia. Kuten metäsätys ja kalastuslehden vertailussa sanottiin, ei pidä vettä. Halvalla ei voi saada kunnollista tavaraa.
Nää Sasta fanaatikot vois kehua pukujaan ihan omissa ketjuissaan. Sastan Mehto on todella sopimaton TALVI puku mutta sitähän ei Sastafanaatikko kiimassaan huomannut. Metsästys ja kalastus sanokoon mitä hyvänsä! En tiedä milloin ja minkä puvun on testanneet mutta omani pitää vettä ja on pitänyt jo monta vuotta. Sastalla on talveenkin sopivaa vaatetta mutta se on eriasionko kaikilla ylimääräistä rahaa 4kertaa jahtiasun verran? Turha jauhaa sitä kerralla kunnollinen jos ei ole rahaa liki 1000€ pukuun jonka voi repiä tai polttaa eka reissulla, vahinkoja kun sattuu. Itsellä Jahti camo, lumicamo, premium Ja kaikki toiminut loistavasti jo vuosia.
Enpä taida olla fanaatikko. Tuosta talvikäytöstä: kerrospukeutuminen on kaiken a&o talviulkoilussa eli ei siihen topattuja tarvitse ja älä vaan väitä toisin. Testi oli viime vuoden lehdessä ja sitä ennen oli kenkävertailu, jossa todettiin erätukun kengästä: ei pidä vettä. Lestiä ainoastaan kehuivat. Siihenpä se sitten jäikin. 500 euroa on esim. mehto camo halvimmillaan. Itse olen merellä jäiden tuloon asti sorsastamassa ja kumma kyllä kaverinkin vaihtoi erätukun puvun pois, kun märkänä tulee kylmä merellä. Niinhän sitä sanotaan, että ingman saa maidon maistumaan ja erätukku kumpparitkin vuotamaan:) Antaakos se erätukku esim. 10 takuun kalvolle???????? Eipä anna! Toki on muitakin gore-asuja kuin sasta. Tiestikö , että samaa pukua myydään muualla euroopassa eri merkkisenä ja sen että se on tehty, niin iki-ihanassa Kiinnassa, jossa sen valmistus maksaa n. 60 euroa. Hölmöhän olet, jos väität tuon hintaisen olevan 500 euron tasolla.
Sinä et taida kovinkaan paljoa neljän seinän sisältä lähteä ulos metsäslle? Itsellä ollut sastan wolf ja jahti premium puku jotain 10 vuotta ja täytyy myöntää että ei paljoakaan eroa toisistaan. Liikun kahden karhukoiran kanssa aina elokuusta joulukuun loppuun hirvijahdissa kahtena päivänä viikossa, ja tiedän mitä se oikea liikkuminen, kyttääminen, juoksu, ja hirven veto on gore-tex puku päällä. Hyvin on pelannut kumpikin puku niin sateessa, tuulessa kuin pakkasessa ja lumisessa metsässä.
Kiitos mielipiteistänne, otan niitä vastaan edelleen, talveen kuitenkin on vielä aikaa vaikka ilma onkin melko vilpoinen..
Aijon ottaa selvää puvuista joita olette maininneet :)
Mene minkä tahansa metsästysseuran ammuntoihin tai muihin kokoontumisiin, sekä katsele kuvia eri foorumeilta. Näin saat hyvän otannan mitä muut pitää, voit jopa kysellä ihan livenä. noita Sastafanaatikkoja on kumminkin vain 1/100:sta.
Tuossa nimimerkki versio2 kirjoittelee kerrospukeutumisen hienouksista ymmärtämättä siitä mitään. Ei niin pölvästi voi olla että talvipukeutumisen päällimmäisenä pitää Sastan Mehtoa. Kahisee niin että naapuripitäjästäkin lähtee ketut karkuun. Sastalla on muuten parempikin puku jossa Windstopper kalvo, eli Peura. On hiljainen ja pitää hiukan kosteuttakin. Mutta versio2 vois rahamiehenä tuhlata turhuuteen ja koittaa uusimpia Jahtiasuja, vois tulla yllätys. Jos perustaa käsityksensä vanhoihin asuihin on auttamatta väärässä. En tosin itsekään liputa minkään kalvopuvun puolesta jollei ole pakko lähteä sateeseen metsälle. Toki kalvohousut on hyödylliset aamukasteessa syksyllä mutta pakkanen muuttaa asian.
Tuotapa tuota. Oletko ihan varma, että tiedät mistä puvusta puhut. Mehto camo on kahisematon puku. Toki mikään vaate ei ole täysin äänetön. Kokeile pukua, niin ei se kyllä juuri kahise. No itse asiaan. Olin viikonlopun matkakoskella kallalla ja toisena päivänä tuli iltapäivä ja yö vettä piiskaamalla. Paikallisilla näytti olevan aika paljon hiki-texiä. Kyllähän ne oli läpimärkiä ja pois piti lähteä, kun kylmähän se tuli. Ne joilla oli visionin kamppeet ja minä pysyttiin kuivana. Halvalla saa halvan kopion. Rahamiehiä en ole, mutta kyllä satsaan laatuun kun olen joka kelillä kalalla ja metsällä. Sama asia on kahluu housuissa. Ostat esim. visionin tai loopin housut, niin ei tule ongelmia. Onhan nuista puolet halvempia kopioita, mutta kun ne ei kestä kulustusta ja saumat alkavat vuotamaan. Ei ole huonoja kelejä, vaan huonoja vaatteita. Pakkanen ei muuta asiaa miksikään. Mitä kylmempi ilma, niin lisätään kerroksia lisää. Lue esim. tekniikan mailmasta juttu kerrospukeutumisesta artikkeli "puetaan tekniikka päälle". Jospa se opettaisi hiukan.
Metsästys ja Kalastus lehti (5/2010). Tuosta numerosta löytyy yksi vertailu puvuista. Aika karua luettavaa jahti puvusta.
dd-bb: harrastan metsästystä, joten käyn säännöllisesti radalla, ongelmana vain että olen oikeastaan ainoa nainen joka aktiivisesti käy tällä hetkellä..
Joo tarkoitus olisi saada melko hiljainen puku, sillä olen vuorotellen passissa ja ajossa. mutta tarvitsen todellakin LÄMPIMÄN puvun, sillä palelen todella helposti. Lisäksi syksyisin maasto on usein todella märkä ja mennään vaan oli keli mikä tahansa.
Yhtä asua joka on yksistään niin lämmin että tarkenet sekä on kalvo, ei kannata hankkia. Mutta kalvolliset, ainakin housut ja lämmintä hengittävää alle niin toimii. Suosittelen käymään ja sovittamaan Jahti asuja Lähimmässä Erätukussa. Mutta niissä ei kannata sortua pariin halvinpaan malliin jos ei osta pelkkää passipukua. Premium on kyllä jo hyvä.
Sateelle ja pakkaselle omat vaatteensa sehän on selvä. Liikkuessa ei paljon tarvitse ja sitten kun on passissa voi nykäistä vaikka untuvatakin repusta. Kalvoasu kannattaa ostaa laatukamaa, ei siinä hinta kymmenen vuoden käyttöiällä niin iso tekijä ole.
Eikä muuten tarvitse tyytyä metsästyskauppojen valikoimiin jotka ovat melko huonot. Hyviä ja todella kovaa käyttöä kestäviä vermeitä löytyy retkeilyn ja vaikka kiipeilyn puolelta joita löytyy Suomestakin.
kiitän rutkasti avustanne :)
Gore Texiä sadekelille ja sarkaa kuivalle pakkaskelille.
Olet asian ytimessä!!!!
Olen täysin samaa mieltä kanssasi.
Erätukku vaan EI myy Gore-texiä;-)