Lepuskin Laurea (tietojenkäsittely) kutsunee syksyllä, joten kyselisin siitä hieman mielipiteitä. Millaista on opiskelu ollut? Onko ryhmätöitä 90% ajasta? Mitenkäs työharjoittelu tietojenkäsittelyssä, olen siinä käsityksessä, että niitä on vain yksi? Entäpä miten pitkiä ovat yleensä koulupäivät? Ehtiikö ensimmäisenä vuotena tekemään jo ohessa töitä vai onko pakollisia kursseja ma-pe 8-16 ja viikonloput pitää koodailla kotona?
Laurean tietojenkäsittely
Data12345
2620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nostellaas jos joku tietojenkäsittelijä sattuisi lukemaan..
Mukava ilmapiiri, todella mukava. Mutta opetuksen taso on aika vaihtelevaa eli kurssit menee välillä heittämällä läpi. Ryhmätöitä on tosiaan se 90% ajasta.
Työharjoittelujaksoja on kaksi. 2x 2,5kk = 5kk. Voi suorittaa samassa paikassa tai eri.. Tämäkin tuntuu vaihtelevan aloittain.
Eka vuosi on kouluissa yleensäkkin kiireinen kun on kaikenlaista perushommaa.. "opetellaan opiskelemaan" ja käydään kaikesta mahdollisesta perusteet läpi. Töissä voi käydä ohella.. Itestähän se on kiinni miten paljon antaa aikaa opiskelulle. Ekan vuoden jälkeen voi myös yrittää vaikuttaa kursseihin, mutta aika suoraviivainen malli lepuskin laurean tikolla on. Kurssit mennään tietyssä järjestyksessä.
Korostan vielä, että odotin enemmän koulutukselta, mutta toisaalta eihän koulussa mitään opi.. Perusteet oppii ja varsinaiset duunit oppii sitten tehdessä.