Hei ! Olen juuri hakenut Rollssiin kesätyöntekijäksi ja nyt haluaisin tietää hieman palkkauksesta selkokielellä. Tiedän kyllä että palkka menee MaRa TESS:in mukaan, mutta mitähä sen sitten käytännössä mahtaisi olla tälläisellä normaalilla pulliaisella ilman koulutusta ja kokemusta? Kiitos vastauksistanne :)
ROLSSIN PALKKAUS?
3
1769
Vastaukset
- Kyllä minä tiedän
Normi tuntipalkka on 14,27€/h TES:n lisät päälle. Eli lisät iltatyöstä 12-18 1€/h, yötyö 18-24 4€/h ja sitten 24-06 8€/h. Tähän olosuhdelisät, vaarallisen työn lisä, päiväraha ja km-korvaus. Vaarallisen työn lisä koskee mm. friteerausta(kuumaa rasvaa roiskuu) tai siivoamista (syövyttäviä pesuaineita) ja myös lounastaukoa jos syöt talon omia eineitä. Olosuhdelisää saat jos kuulet asiakkaan valittavan tai puhuvan jotain muuta kieltä kuin suomea. Km-korvaus maksetaan kodin ja työpaikan välisestä kulkemisesta. Koskee myös työpaikan ja harrastuspaikan välistä liikkumista. Siksi myös vapaapäivänä kannattaa tulla työpaikalle norkoilemaan, koska työnantaja joutuu maksamaan liikkumisestasi. Älä siis jää sohvalle makaamaan.
- Bikerinnan
Rohkenen epäillä tuota palkkaa, sillä kokemukseni perusteella tuo on aivan liian pieni summa. Enkä saanut km-korvausta koska kuljin polkupyörällä.
- Helenia
aaemmy, siellä TESsissä lukee, mikä on kassatarjoilijan/hampurilaistyöntekijän palkka, ilman ikälisiä ja mikä harjoitteluajalta ja kuinka pitkä. Kyllä sen sieltä löytää, kun lukee. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455130Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1161618Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151449Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481349- 131173
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4106081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60807Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27793