Wiklund

Miksi siinä on yläosaltaan rakentamaton matalampi osa?
11741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuomiokirkon torni näkyi aikanaan Uuden Auran (lue: nyk. Poron) kulmaan. Toistaiseksi kirkon torni näkyy myös Jumminkulman yli ruåtsalaisen teatterin portaille. Näkymät ovat oleellisia Kauppatorin ja siis koko Turun imagen kannalta.

Äänestä

Oletko koskaan kuullut, että rakennusoikeus on rajallinen samoin sallittu kerroskorkeus.

Äänestä

Kun Wikken torni rakennettiin, suurin osa tontille siihen aikaan sopivaksi arvellusta rakennusoikeudesta käytettiin juuri torniin. Torin varrelle jäi vain pari kerrosta. Kauppiaskadun varren talon heiveröiset rakenteet estivät pitkään talon korotushankkeet, jotka vielä olisivat ollet liiketaloudellisesti kannattavia. Näin kerrottiin TS:ssa ja lehden toimittamassa "Muuttuva kaupunki" kirjasarjassa aikanaan.

Äänestä
  • 4 kerrosta ilmeisesti kuitenkin on tuossa matalassakin osassa. Ainakin kun katsoo viereisen kerrostalon perusteella. Eli ei ihan kovin matala talo sekään. Sillä paikalla ollut Lindblomin talo ei ollut kovin paljon korkeampi, kun oli ilmeisesti 5.kerroksinen. Painui kuitenkin saveen sen verran pahasti, ettei voitu muuta kuin purkaa tuo 1800-luvun lopulla rakennettu pytinki. Nykyisin pystyttäisiin paremmin korjaamaan.

    Äänestä

Nyt on julkistettu suunnitelma jossa Wiklundin matala osa korotettaisiin samalle tasolle kuin viereiset rakennukset. Tämä parantaisi kaupunkikuvaa huomattavasti.

Äänestä
  • Joo, noin varmaan tulee jossain vaiheessa lähivuosina tapahtumaan. Myös ortodoksikirkon molemmille puolille rakennetaan noin nelikerroksiset talot.

    Äänestä

Kivikartio oy "lappalaisten klaani" rakensi ja siinä oli jotain suhmurointia niinkuin on täällä tapana.

Äänestä

Puolimatka ei pystynyt parempaan. Sen huomaa Turussa muuallakin.

Äänestä

Toivon, että joskus vielä turkuun rakennetaan uudelleen kolmen puretun talon kopiota. Varmasti onnistuisi ja olisi nykytekniikan vuoksi helpompaakin kuin ennen.

Esim. Puolassa ja Saksassa on uudelleen rakennettu useita tuhoutuneita rakennuksia.

Turussa näitä rkaennuksia olisi siis vain kolme. Ei mikään mahdaton vaatimus, mutta aikamoinen kulttuuriteko olisi. Tietysti eri paikkaan ne rakennettaisiin, mutta paikalla ei ole väliä, jos se vaan olisi turun kaupungin alueella.

1. Lindblomin talo torin varrelta. Kaunis viisikerroksinen talo. Voitaisiin toki joissakin kohdin soveltaa, esim. sisämaalausten ei tarvitsisi olla niin koristeellisia.

2. Phoenexin talo kerrostaloksi tasaiselle maalle, jossa kaikki kulmat olisivat samalla korkeudella. Sijaitsi ennen rinteessä säästöpankin kohdalla, ortodoksikirkon vasemmalla puolella.

3. Vanha rautatieasema. Mieluiten rautatien lähelle johonkin. Ehkä vähän isompana kuin vanha, joten siitä tulisi erinomainen liiketalo, kaupoille, ravintoloille jne. Alle voisi kaivaa parkkihallin asiakkaille.

Tällaisia ajatuksia. Hienoja rakennuksia turussa on edelleen, mutta nämä olisi hyvä uudelleen rakentaa.

Kaikkea hyvää!

Äänestä
  • Kaksikin riittäisi. Esim. Vanha asemarakennus sekä Lindblomin talo. Tuo entinen hotellirakennus oli kuitenkin aika tavallisen näköinen. Sellaisia vieläkin Turussa samalta aikakaudelta on. Hieno ehdotus sinänsä.

    Äänestä

Puolimatka tuhosi Turun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vajaakäytössä? kirjoitti:

Miksi siinä on yläosaltaan rakentamaton matalampi osa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu