Oikeastaan minusta ei tarvita muuta argumentointia elämän puolesta kuin tuo älä tapa. Eihän kukaan muitakaan murhia hyväksy tai puolustele.
Lääketieteelliset tai rikosten takia tehtävät abortit ovat tapauskohtaisia, joskus perusteltuja.
Miksi pitäisi perustella sitä että halutaan puhua elämän puolesta. Itsestään selvyyksien toistelemistahan se on.
Älä tapa
19
92
Vastaukset
- Moraalinen ihminen
"Jos vanhemmilla on tottelematon ja uppiniskainen poika, joka kurituksesta huolimatta ei kuuntele heitä, 19 heidän on otettava poika kiinni ja vietävä hänet kaupunkinsa portille 20 ja sanottava kaupungin vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on tottelematon ja uppiniskainen. Hän ei kuuntele meitä, vaan viettää kevytmielistä ja juopottelevaa elämää.' 21 Silloin kaupungin miesten on joukolla kivitettävä poika hengiltä."
Kannattaako Raamatun käskyjä ottaa moraaliohjeikseen? Ne ovat nykyihmisen moraalikäsityksiä vastaan ja yleensä rikoksia. Miksi kannatat sellaisia elämänohjeita, mitkä on selkeästi ihmisyyttä vastaan ja rikollista. Kaikki raiskaukset, orjan pitäminen ja muu mitä raamatussa on.
Miten tämä sopii yhteen ihmisoikeuslakien kanssa, tässähän käsketään ottamaan naisia orjaksi ja raiskaamaan heidät, ilman mitään naisen suostumusta tai vihkimistä:
....ja te saatte vankeja, 11 joku teistä saattaa nähdä vankien joukossa kauniin naisen, rakastua häneen ja haluta hänet vaimokseen. 12 Hänen on siinä tapauksessa vietävä nainen kotiinsa ja käskettävä hänen ajella päänsä paljaaksi ja leikata kyntensäSitten mies voi maata hänen kanssaan ja ottaa hänet omakseen...jos tytössä ei tavattu neitsyyden merkkiä, silloin vietäköön tyttö isänsä talon ovelle, ja kaupungin miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi,
Tosi moraalista. - shjfkglh
Älä tapa on tosiaan hyvä ohje, mutta joka tarkoittaa ihmistä elävää ymmärtävää olentoa.
Monen tutkimuksen tuloksena muutaman solun alkio ei ole ihminen (vielä), joten ohjeella ei ole merkitystä.
Aina kannattaa ottaa asioista selvää (jos on rohkeutta). Vaikka älyä ei ihan riitä normaaliin argumentointiin, niin kannattaisi tosiaan lukea asioita ;)- Peiliä esille :)
"Vaikka älyä ei ihan riitä normaaliin argumentointiin, niin kannattaisi tosiaan lukea asioita ;) "
Niin kannattaisi, sinun meinaan kun et kykene tajuamaan (myöntämään) vieläkään millonka se ihmisyksilön elämä alkaakaan ;))
"joka tarkoittaa ihmistä elävää ymmärtävää olentoa."
Joo, ehkä sun mutuillas.
"Monen tutkimuksen tuloksena muutaman solun alkio ei ole ihminen (vielä)"
Näitä "tutkimuksia" edelleen odotellessa :D niin kauan kun ei näy, luotamme mieluummin biologistieteellisiin sivustoihin jotka kertoo että ihmisyksilön elämä alkaa hedelmöityksessä :) - Missäköhän
siellä laissa sellasia "epäihmisyyksiä" oli määritelty??
"Onko sinulla siis jotain uusia tietoja aivojen ja tietoisuuden kehityksestä? "
Eihän sulle oo kelvannu ne moneen kertaan annetutkaan ja mutusi kumonneet.
"Solulla ei ole tietoisuutta, se ei ole ihminen. capisci?"
Mitäs se ihmisyyteen/lajiin vaikuttaa??
"niin mikset lähde Kiinaan, missä oikeasti tapetaan laapsia kohtuun?"
Ai? Siis siellä niitä voidaan tappaa kohtuu, mutta ei täällä?? :D Mahtavaa logiikkaa taas... no, riittävästi ikävä kyllä tekemistä riittää täälläkin.
"Ai, niin, olen vähän laiska ja tykkään moralisoida"
Hyvä että tajuat... jos tarkotit jotain muuta, niin mitäs ite sitten teet?
"Te olette niin säälittäviä raukkismoralisoijia. "
Voi voi :D sieltähän se TAAS lähti... no sokkolappusimmu ottaa peiliä esille vaan! Ja muista että raukkikset ne tappaa heikompiaan ja vielä räksyttelee kun jotkut "kehtaa" suojella lapsia sunkaltasilta... - Niinpä ne on
taas "yllättäen" päässy "unohtuun" :DDDD kohta varmaan tuot tänne taas sen aivottomuus-linkkis "todisteeks".. XD mikä ihmeen vanha professori?? Johan nyt vitsin murjasit...
Mitä, eikö Kiinassa ole minkäänlaista aborttilakia?? Noinhan se "professori" on perehtyny asioihin... :D
"Minusta olet itse raukkis, mollaat täällä syyttömiä ihmisiä, mutta et tee mitään lasten hyväksi. Miksi et? "
Mikä sun tarkotus täällä on sitten noilla paskanälvinnöilläs? Puhuuko "professorit" noin?? :DD
Et edelleen tiedä mitä joku tekee lasten eteen. Ja itsehän et ole mikään paraskaan puhuja.. monethan täälläkin yrittää suojella lapsia sunkaltasilta... mutta ethän sä tajua edes hävetä.
- kerronpa minäkin
Samaa mieltä "shjkglh". Onhan nyt elävä ihminen sentään toista kuin joku alkio joka ei mitään tunne.
- Onhan nyt
olemassaoleva ihminen elävä elämänsä alusta eli hedelmöityksestä lähtien, vaikka sitä ei eräät kykenekään omien tekojensa takia myöntämään..
- On todella
valheellisen naurettavaa vähätellä lapsia muka "hermottomiksi" ym. puppua, mutta niin käy sillon kun niiden tappamista halutaan oikeutella, epätoivosilla verukkeilla ja valheilla millä hyvänsä...
On todistettu, että tunto alkiolla käynnistyy ensin rv8 ja kipua on mahdollista tuntea samoihin aikoihin, ja viimestään viikolla 13. - Voi voi :D
Onko totuus noin kivulloista??
Älä tosiaan viitti lässytellä jostain mistä et näköjään mitään tiedä. Alkiolla on usein jo siinä vaiheessa hermosto ja aivojen aihiot kun niitä tapetaan aborteilla!
Ja mitähän haukkumispaskaa vielä saadaan suosijasakilta nähdä, tänään jo nähty mm. juntti, tyhmä, raukkis, hörhö.. ja nyt sitten ääliö :DDDDD että näin "asiallisesti" se sakki osaa keskustella...
- Yksi eloonjäänyt
*vilkuttaa*
- Dara
"Oikeastaan minusta ei tarvita muuta argumentointia elämän puolesta kuin tuo älä tapa."
Ainoana argumenttina tuo on minusta varsin ongelmallinen siksi, että hyvin harva lopulta varmaan pystyy sen loppuun saakka allekirjoittamaan. Sinullekaan se ei kuitenkaan ainoaksi argumentiksi riittänyt, vaan tunsit tarvetta mainita sille poikkeuksia:
"Lääketieteelliset tai rikosten takia tehtävät abortit ovat tapauskohtaisia, joskus perusteltuja."
Käytännössä siis tappaminen on kuitenkin mielestäsi joskus perusteltua, joten 'älä tapa' ei yksinään sinullekaan riittänyt argumentiksi.
Lisäksi määritelmänä tuo on aika vaikeaselkoinen. Mitä sillä tarkoitetaan? Kaikkea tappamista, vaiko vain ihmislajiin kuuluvien tappamista? Jos jälkimmäistä, niin millä ehdoilla? Suurimman osan mielestä lienee ihmisenkin tappaminen on joissain olosuhteissa perusteltua ja hyväksyttävää. Toisten mielestä se on jopa oikeudenmukaista toisinaan.
Kyseinen käsky löytyy Raamatusta, Mooseksen laista, jossa puolestaan langetetaan kuolemanrangaistus, eli tappotuomio mitä mielikuvituksellisimmista seikoista. Käsittelemmekö tätä käskyä tässäkin asiayhteydessä Raamatulliselta pohjalta, vaiko ns. yleisohjeistuksena? Jos käsittelemme sitä Raamatulliselta pohjalta, miten voimme sulkea silmämme niiltä muilta samaan laki-ja säädöskokelmaan kuuluvilta käskyiltä? Jos taas käsittelemme sitä ns. yleisohjeistuksena, niin miten pitkälle voimme siitä poikkeustapauksia määritellä ilman että ajattelemme tai toimimme sitä vastaan?
Kaikki nämä kysymykset vaativat vastausta, ennenkuin kyseinen käsky mielestäni voisi olla yksinään riittävä argumentti, edes aborttia vastaan.- hjyftgkiyugl
Hyvin kirjoitettu.
Lisäksi yleensä nämä aloituksen tyyppiset kirjoittajat (ja monet muutkin abortin vastustajat) ovat kuitenkin kuolemantuomion kannalla.
Uskonnolliset fundamentalistit kannattavat (ainakin jenkeissä) kuolemantuomiota sekä vastustavat aborttia.
Miten he perustelevat sen? - Hyvin yksinkertaista
hjyftgkiyugl kirjoitti:
Hyvin kirjoitettu.
Lisäksi yleensä nämä aloituksen tyyppiset kirjoittajat (ja monet muutkin abortin vastustajat) ovat kuitenkin kuolemantuomion kannalla.
Uskonnolliset fundamentalistit kannattavat (ainakin jenkeissä) kuolemantuomiota sekä vastustavat aborttia.
Miten he perustelevat sen?Murhaajat on ansaineet tuomionsa, toisin kuin viattomat lapset.
Silmä silmästä jne. - Epäuskis
hjyftgkiyugl kirjoitti:
Hyvin kirjoitettu.
Lisäksi yleensä nämä aloituksen tyyppiset kirjoittajat (ja monet muutkin abortin vastustajat) ovat kuitenkin kuolemantuomion kannalla.
Uskonnolliset fundamentalistit kannattavat (ainakin jenkeissä) kuolemantuomiota sekä vastustavat aborttia.
Miten he perustelevat sen?Ja en edelleenkään oo mikään uskonnollinen fundamentalisti. Turha vetoilla tähän kuluneeseen stereotypiaan jatkuvasti abortin vastustuksen kohdalla.
Uskon kyllä biologiaan ja ihmisoikeuksiin. - Dara
Hyvin yksinkertaista kirjoitti:
Murhaajat on ansaineet tuomionsa, toisin kuin viattomat lapset.
Silmä silmästä jne."Murhaajat on ansaineet tuomionsa, toisin kuin viattomat lapset."
Sitten varmaan on turha vedota 'älä tapa' -argumenttiin alunpitäenkään? - Dara
Epäuskis kirjoitti:
Ja en edelleenkään oo mikään uskonnollinen fundamentalisti. Turha vetoilla tähän kuluneeseen stereotypiaan jatkuvasti abortin vastustuksen kohdalla.
Uskon kyllä biologiaan ja ihmisoikeuksiin."Ja en edelleenkään oo mikään uskonnollinen fundamentalisti."
Huomasitko, mitä "hjyftgkiyugl" kirjoitti?
>>Uskonnolliset fundamentalistit kannattavat (ainakin jenkeissä) kuolemantuomiota sekä vastustavat aborttia.
Miten he perustelevat sen?>>
Eikö tuosta tullut sinulle mieleen, että hän olisi ehkä tarkoittanut niitä uskonnollisia fundamentalisteja jenkeissä, eikä juuri sinua? - Ai, miten??
Etköhän se ihan vaan sinä ois hätää kärsimässä siitä hammurabin laista... :)
- Niin, sinähän
jakelet kuolemantuomioita viattomille lapsille....
- Abortti on jees
Tapan jos huvittaa, sitä ei kukaan estä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1147293
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?481290