Mutantteja kasvimaalla

metsäänkö potut

Ostimme vanhan mökin ja aloimme tänä keväänä laittaa kasvimaata. Maassa oli tosi paljon voikukkaa ja osa oli jotenkin epämuodostuneita. Joisain kukkavarsi oli sormen paksuinen, tai lehdet oli ihan sileäreunaiset tai lähes täysin haaroittuneet. Kaikki kukat eivät olleet kehittyneet kunnolla jne. Mistä voi olla kysymys ja uskaltaako tuossa kasvattaa mitään. Entiset omistajat kyllä kasvattivat ja söivät mutta sairauksiakin oli paljon. Pitäisikö syötävät kasvit laittaa muualle kasvamaan ihan varmuuden vuoksi?

7

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Lähetä maanäyte viljavuuspalveluun, testitulokset kertovat voiko maata käyttää hyötykasviviljelyyn.

      • metsäänkö potut

        Eivät tutki mutaatioita, vain mullan viljavuuden.


      • puuta heinää
        metsäänkö potut kirjoitti:

        Eivät tutki mutaatioita, vain mullan viljavuuden.

        Juu ei, eivät viljavuuspalvelussa tutki kasveja, mutta maanäytteestä tutkivat mitä maaperä sisältää. Jos maaperässä on liikaa ravinteita tai sinne kuulumattomia myrkkyjä, niin ne näkyvät testeissä. Liiat ravinteetkin voivat aiheuttaa kasveissa mutaatioita, ja myrkyt etenkin. Mutta jos maaperä on tervettä, niin kasvien mutatoitumien johtuu jostain kasvin omasta geenivirheestä, joka ei maaperän kautta uusiin viljelyksiin siirry. Mutaatiokasvit eivät yleensä tee itävää siementä, vaan leviävät ainoastaan pistokkaista tai juurenpalasista. Mutaatiot ovat usein alkuna erikoisille puutarhakasveille, poikkeava ulkonäkö on haluttua, etenkin puilla ja pensailla.


    • Voikukkia on

      muistaakseni yli 200 erinlaista ja ne tunnistetaan vain lehdistä ei ne mitään mutaatioita ole

      • metsäänkö potut

        Voi olla yli 200 lajia mutta ei nitä kaikkia saa kerättyä jollekin 10 x 10 metriä alueelle. Ja vaikka mikä laji niin kyllä ne kukat kehittyy keltaisiksi eikä muodostu joku epämääräinen vihertävä pallo kukan tilalle. Enkä usko että millään lajilla on sormen paksuinen kukkavarsi.


    • Hömmomupero

      Tietäsikö joku biologi, esim Et-netissä on netti neuvoja, jos hän osaisi neuvoa mistä tietoa saisi oudoista kasvimuodostuksista.

    • erqprk

      Siirrä voikukkia muualle ja katso miten ne kasvavat muualla? Tämä auttaisi selvittämään, onko kyseessä jonkinlainen mutaatio vai onko outo ulkonäkö maaperästä johtuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      108
      4940
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      214
      4701
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      124
      3209
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3183
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      102
      3059
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      98
      2354
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2338
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2233
    9. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2205
    10. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2168
    Aihe