Mutantteja kasvimaalla

metsäänkö potut

Ostimme vanhan mökin ja aloimme tänä keväänä laittaa kasvimaata. Maassa oli tosi paljon voikukkaa ja osa oli jotenkin epämuodostuneita. Joisain kukkavarsi oli sormen paksuinen, tai lehdet oli ihan sileäreunaiset tai lähes täysin haaroittuneet. Kaikki kukat eivät olleet kehittyneet kunnolla jne. Mistä voi olla kysymys ja uskaltaako tuossa kasvattaa mitään. Entiset omistajat kyllä kasvattivat ja söivät mutta sairauksiakin oli paljon. Pitäisikö syötävät kasvit laittaa muualle kasvamaan ihan varmuuden vuoksi?

7

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Lähetä maanäyte viljavuuspalveluun, testitulokset kertovat voiko maata käyttää hyötykasviviljelyyn.

      • metsäänkö potut

        Eivät tutki mutaatioita, vain mullan viljavuuden.


      • puuta heinää
        metsäänkö potut kirjoitti:

        Eivät tutki mutaatioita, vain mullan viljavuuden.

        Juu ei, eivät viljavuuspalvelussa tutki kasveja, mutta maanäytteestä tutkivat mitä maaperä sisältää. Jos maaperässä on liikaa ravinteita tai sinne kuulumattomia myrkkyjä, niin ne näkyvät testeissä. Liiat ravinteetkin voivat aiheuttaa kasveissa mutaatioita, ja myrkyt etenkin. Mutta jos maaperä on tervettä, niin kasvien mutatoitumien johtuu jostain kasvin omasta geenivirheestä, joka ei maaperän kautta uusiin viljelyksiin siirry. Mutaatiokasvit eivät yleensä tee itävää siementä, vaan leviävät ainoastaan pistokkaista tai juurenpalasista. Mutaatiot ovat usein alkuna erikoisille puutarhakasveille, poikkeava ulkonäkö on haluttua, etenkin puilla ja pensailla.


    • Voikukkia on

      muistaakseni yli 200 erinlaista ja ne tunnistetaan vain lehdistä ei ne mitään mutaatioita ole

      • metsäänkö potut

        Voi olla yli 200 lajia mutta ei nitä kaikkia saa kerättyä jollekin 10 x 10 metriä alueelle. Ja vaikka mikä laji niin kyllä ne kukat kehittyy keltaisiksi eikä muodostu joku epämääräinen vihertävä pallo kukan tilalle. Enkä usko että millään lajilla on sormen paksuinen kukkavarsi.


    • Hömmomupero

      Tietäsikö joku biologi, esim Et-netissä on netti neuvoja, jos hän osaisi neuvoa mistä tietoa saisi oudoista kasvimuodostuksista.

    • erqprk

      Siirrä voikukkia muualle ja katso miten ne kasvavat muualla? Tämä auttaisi selvittämään, onko kyseessä jonkinlainen mutaatio vai onko outo ulkonäkö maaperästä johtuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe