> Flame-tietokoneviruksesta: "Vakavin koskaan"
Tietoturvayhtiö Kaspersky Lab kertoi tänään havainneensa monimutkaisen haittaohjelman eli viruksen leviävän tietokoneissa etupäässä Lähi-idässä. Viruksen epäillään olevan samaa alkuperää kuin Stuxnetin, joka iski Iranin ydinohjelmaa vastaan vuonna 2010.
ITU:n edustaja Marco Obiso sanoi, että kyse on vakavimmasta varoituksesta, mitä järjestö on koskaan antanut. Järjestön mukaan Flame on vaarallinen vakoiluväline, joka voi iskeä elintärkeisiin yhteiskuntarakenteisiin.
– Heidän on syytä olla varuillaan. Flame on paljon suurempi uhka kuin Stuxnet, Obiso muistutti.
http://www.mtv3.fi/uutiset/it.shtml/2012/05/1557707/yk-varoittaa-flame-tietokoneviruksesta-vakavin-koskaan
Kylmää kyytiä luvassa windows-käyttäjille
22
154
Vastaukset
- Ohi menee
Eikö jossain vaiheessa pitäisi varoittaa windowsista?
http://www.iltalehti.fi/digi/2012052915640218_du.shtml- pentti nelonen
Eikö toi koske Ubuntua ?
pentti nelonen kirjoitti:
Eikö toi koske Ubuntua ?
Koskee vain sellaisia käyttöjärjestelmiä joita joku oikeasti käyttääkin johonkin hyödylliseen.
- Hyvin toimii WIN
Tuo vakoiluohjelma on mitä ilmeisimmin Israelin valtion tekemä. Siihen johtopäätökseen tulee, kun katsoo sitä levinneisyyttä - lähi-itä. Suomessa ei mm. ei ollenkaan.
Se on tarkoitettu valtion välisiin vakoiluihin, eikä esim. tavallisten ihmisten vakoiluun - siihen ei myöskään minkään valtion resurssit riitä.
Jos sama organisaatio ryhtyisi linuxiin vastaavaa tekemään, lopputulos on ihan sama, mutta linuxin promillemäärät ei anna siihen aihetta!
Eipä tuo pahemmin meikäläistä hetkauta - mieluimmin näin, kuin jos linux olisi ainoa käyttöjärjestelmä, jolloin koko tietokoneen olemassaolon voisi jo kyseenalaistaa!
Sen verran se aiheuttaa harmaita hiuksia jo pelkästään perustoimintojen kanssa!- näyttää kyllä
siltä että se pöpö pystyy linkkura-liikennettäkin vakoilemaan !
- hieno virus
Kyseinen pöpö ei toimi missään Linux-jakelussa. Kyseessä on valtakäyttikselle tehty pöpö, joka toimii Windowsissa ja maceissa. Windows on niin yleinen maalitaulu, että kaikki pöpöt kirjoitetaan sille. Flame on puhtaasti Windows-virus ja sellaiseksi koodattu. On muuten ovelasti kirjoitettu pirulainen ja pysynyt pitkään piilossa. Hattua täytyy koodareille nostaa. Nyt täyty muistaa, että tämän viruksen kirjoittivat linux-taitoiset koodarit jotka osaavat muutakin kuin käyttää internet exploreria.
Flame on vakoojien työkalu ja koska vakoiltavat kohteet eivät käytä mitään linukseja missään (niinkuin ei ketkään muutkaan) niin ei kai sitä haittaohjelmaa silloin kannata linuksille tehdä.
Lisäksi:
- Tartuntatapaa ei tiedetä mutta epäillään aukkoa joka on paikattu heinäkuussa 2010.
- Tartuntoja koko maailmassa yhteensä ~300 kpl.
- Erittäin tarkasti rajattu hyökkäys, ei asuta iranissa eikä afrikassa.
Eli yhdentekevä juttu.
http://www.securelist.com/en/blog/208193522/The_Flame_Questions_and_Answers#page_top- Tuttu juttu
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Flame on vakoojien työkalu ja koska vakoiltavat kohteet eivät käytä mitään linukseja missään (niinkuin ei ketkään muutkaan) niin ei kai sitä haittaohjelmaa silloin kannata linuksille tehdä.
Lisäksi:
- Tartuntatapaa ei tiedetä mutta epäillään aukkoa joka on paikattu heinäkuussa 2010.
- Tartuntoja koko maailmassa yhteensä ~300 kpl.
- Erittäin tarkasti rajattu hyökkäys, ei asuta iranissa eikä afrikassa.
Eli yhdentekevä juttu.
http://www.securelist.com/en/blog/208193522/The_Flame_Questions_and_Answers#page_top"Eli yhdentekevä juttu."
Kuulostaa jotenkin Esko Ahon lausunnolta. ;) - ei sen tarvii
toimia sen tyhmän linkkuran sisällä, linkkuran netti-liikennettä voi silti vakoilla jos haluaa, tuskin se kuitenkaan noita tahoja kiinnostaa mitä linkku-urpot netissä tuhraa !
- yhden teki
"Eli yhdentekevä juttu."
Noin urpon kommentin jättäjän kannattaakin pitää virustorjunta kunnossa.2 ketjua samasta asiasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10685588/#comment-55426735- Hepuli taas
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
2 ketjua samasta asiasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10685588/#comment-55426735Varohan äkillistä verenpaineen nousua!
Hepuli taas kirjoitti:
Varohan äkillistä verenpaineen nousua!
Ei ole mitään syytä saada hepulia. Vakoilujupakka koskee vain terroristeja ja heillä on aihetta saada hepuli, mutta minä en ole terroristi.
- Miksi sitten?
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Ei ole mitään syytä saada hepulia. Vakoilujupakka koskee vain terroristeja ja heillä on aihetta saada hepuli, mutta minä en ole terroristi.
>...minä en ole terroristi.
Kuitenkin postaat kymmeniä vastauksia ketjuun joka käsittelee "yhdentekeviä" asioita? ;) Miksi sitten? kirjoitti:
>...minä en ole terroristi.
Kuitenkin postaat kymmeniä vastauksia ketjuun joka käsittelee "yhdentekeviä" asioita? ;)Miksi sinä sitten trollaat täällä haittaohjelmasta jolla ei ole mitään merkitystä muille kuin terroristeille.
- kuka terroristi?
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Miksi sinä sitten trollaat täällä haittaohjelmasta jolla ei ole mitään merkitystä muille kuin terroristeille.
Määrittelepäs sitten se terroristi. Kutsut terroristeiksi sellaisia ihmisiä jotka arabinäkökulmasta ovat vapaustaistelijoita, jotka taistelevat Israelin ja USA:n harjoittamaa sortovaltaa vastaan. Israel on toisten maalla laina-ajalla ja laittomasti. USA taas käy ihan omaa sotaansa yksinomaan öljystä.
En lähtisi pitämään terrorismin keinoin vastarintaa harjoittavia arabeja omalla maallaan!!! terroristeina. Heillä on oikeus torjua Israelin uhka sekä USA:n häikäilemätön sotapolitiikka joka on suoraan kytköksissä öljytalouteen. Jos siinä nyt joku Israelin kansalainen sattuu "terrorismin" takia kuolemaan niin mitä sitten? Israelin olisi syytä vetäytyä alkuperäisille rajoilleen ja USA:n lakata leikkimästä maailmanpoliisia.
Jos aiot viitata WTC-iskuilla terrorismiin, niin USA sai sitten ihan mitä se ansaitsikin. Itsehän USA oli lähi-idässä käynyt sotimassa eduistaan jo vuosikymmenten ajan. 9/11 oli amerikkalaisille oikein, sitä saa mitä tilaa. - Ihan huvikseni
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Miksi sinä sitten trollaat täällä haittaohjelmasta jolla ei ole mitään merkitystä muille kuin terroristeille.
Herkkähipiäisiä mikkismerkonomeja on niin mukava ärsyttää aina kun aihetta löytyy. ;)
- Windows sucks!
Tässä on sitten haittaohjelma jota pakoon ei päästä Windows 7:lla, eikä Vistalla. Ei siinä paljon auto Windowsin kuuluisa "tietoturva".
Jos nyt sattuu asumaan iranissa tai pohjoisafrikassa niin voi hyödyntää vaikka Hyppösen virustorjuntaa. http://bit.ly/LSznpL
http://www.tietokone.fi/uutiset/nettisodan_ase_paljastui_iskussa_iranin_oljy_yhtioon
- senat sakaisin?
"Miksi sinä sitten trollaat täällä haittaohjelmasta jolla ei ole mitään merkitystä muille kuin terroristeille. "
Eh, eikö tuo kuvaus passaa nimenomaan teikäläiseen?Minä en ole aloittanut kumpaakaan aihetta käsittelevää viestiketjua.
Korjaan toki väärät väittämät joita asian tiimoilta esitetään.
- tietotaitoa
Aika sälli olet kun tiedät asiat paremmin kuin YK ja tietoturvayhtiöiden asiantuntijat. Jonkin sortin pokaali olisi jo paikallaan moisesta tiedon ja taidon määrästä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780