Huolen aihe koirasta ja miehistä, kokemuksia, ehdotuksia?

triangle

Okei, huoleni on ehkä turhimmasta päästä, mutta haluan avautua ja saada järkeviä neuvoja. Eli, minulle kotiutuu pieni perhoskoiranpentu kesäkuun alussa. Olen opiskelijanuori ja meillä on perheessä aina ollut koiria. Olen järjestänyt asiat niin, että minulla on aikaa koiralle eikä sen tarvitse olla yksin, kuin kouluaikana sen 4-6h putkeen.

Mun huolenaiheeni on se, että kun oon ollut nyt jonkun aikaa sinkkuna ja haluaisin ehkä jossain kohtaa aloittaa suhteen, mikäli joku kiva mies sattuu tulemaan vastaan. Mutta entä koira? Koira on mulla etusijalla, mutta miten esim. siinä tapailu vaiheessa, se tapaileminen? Onko ok, jos koira joutuu olemaan vielä illalla (koulun lisäksi) pari tuntia yksin, että voisi käydä kahvilla jonkun kanssa tai jotain? En halua raahata ketään ekoilla tapaamiskerroilla tänne omalle kämpälle. Kaverini, jolla on myös perhoskoira, on halukas ottamaan koiraa hoitoon, mutta en mä halua omaa koiraani viedä muille hoitoon, jollei ole oikeasti joku hätätapaus, en mä sitä koiraa sen takia ota, että voin sitte heittää sen vanhemmille tai kavereille jatkuvasti..

Sitten, kun en haluaisi aina olla täällä mun kämpillä, siis jos olisi joku mies, että olis varmaan kiva hengata senkin luona, niin mitä jos mies ei tykkää, että otan koiran mukaan? Sellanen mies, joka ei pidä koirista, menee heti kättelyssä vaihtoon, mutta esim, jos ollaan päätetty että yövyttäisiin miehen luona, niin mä haluan/ ja on pakko ottaa koira mukaan.

Tiedän kaikilla muilla tavoin mihin olen sitoutumassa, mutta nyt on noussut jotenkin tällänen huoli esille.. Pelkään, että en ikinä saa miestä, jos mulla on koira, mutta ei se nyt niin voi mennä, eihän? Onko kellään mitään vastaavanlaista kokemusta, siitä, että itsellä on koira ja tapailee jotain miestä/naista, tai vastaavaa?

Ja vielä anteeksi äärettömän sekava viesti ja selostus, mua vaan vaivaa tää jonkun verran.

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä en sellaista miestä tapailisi, joka ei koiristani tykkäisi tai olisi allerginen. Koiristani en luovu! (Toki tilanne olisi eri, jos monen vuoden yhdessäolon jälkeen miehelle puhkeaisi allergia, niin sitten pitäisi miettiä uusiksi.) Mutta en joka tapauksessa sellaista miestä huolisi, joka ei pitäisi koiristani.

      Tapasin viime vuoden lopussa ihanan miehen, joka rakastui minun lisäkseni kahteen koiraani sekä hevoseeni. Se on minulle äärimmäisen tärkeää, että mieheni tykkää eläimistänikin. Eihän siitä muuten mitään tulisi.

      Eli minun mielestäni, jos tapailemasi mies ei esim suostuisi ottamaan sinun lisäksesi myös koiraasi yöksi luokseen, niin uutta miestä tilalle! Et voi ennakoida tulevaisuuttasi sen mukaan, että mitähän tuleva miehesi ajattelee, jos teet niin tai näin. Sinun elämäsi, sinun päätöksesi. Jos haluat koiran, niin tuleva miehesi on parempi sitten tykätä siitä! Tai sitten mies on väärä..

      • koiruus

        Koiranomistajana olen huomannut että monille miehille on kynnyskysymys se jos naisella on koira/koiria. Sitä vain ihmettelee mistä se johtuu? Minäkään en koirastani luopuisi miehen takia.


    • triangle

      Kiitos vastauksistanne! Nyt on pieni pallero ollut kotona pari viikkoa ja olen älyttömän onnellinen! Toivon, että löydän miehen, joka viihtyy eläinten parissa ja hyväksyy sen, että koira tulee samassa paketissa mun kanssani.

      • koiruus

        Onnea uudelle koiranomistajalle! Hyvän rodun valitsitkin! Itselläni on 12 vuotias papillon narttu.:) Toivottavasti löytyy mies joka on eläinrakas. Kaikkea hyvää teille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      145
      3925
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      9
      3352
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2923
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2832
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2503
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2144
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1338
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      98
      1326
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1294
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      80
      1156
    Aihe