minulla on ongelma hamsuni kanssa, se oli ennen ujompi mutta nyt todella rohkeampi mikä on sinäänsä hyvä juttu mutta yhdessä asiassa ei:
Pidän hamsteriani vapaana jalkojeni/ haarojeni välissä niin että istun ja jalkapohjani ovat seinää vasten. Ennen se ei uskaltanut kiivetä jalalleni mutta myöhemmin uskaltautui mutta vältteli kättäni niin että se oli seinänä ettei se päässyt kokonaan jalkani ulkopuolelle, mutta nykyään käsiseinäni eivät enää tehoa.. Hamsuni kovasti aina kiipeää yli käteni (kun on iso eli syyrialainen) ja on muutaman kerran hypännyt ylikin ja ollut sitten vapaana vaikka ei onneksi juossut mihinkään. Jos estän sitä kiipeämästä se puree tai tarkemmin sanottuna ottaa hampailla kiinni housuistani.. Pelkään että se joku päivä oikeasti ottaa kiinni ihostani ja käyttää koko ajan rohkeammin ja rohkeammin voimaa ottaessaan kiinni vaatteistani.. Käteeni se ei onneksi ole vielä ottanut kiinni.. Onko hamsterini jotenkin ahdistunut ja miten tämän inhottavan itsepäisyyden saa poistettua hamsterini tavasta?? Olkaa kilttejä ja antakaa neuvoja..
Itsepäinen hamsteri
4
97
Vastaukset
- Syrkin & talvikon om
Hamsteri on jyrsijä, se pyrkii poistamaan esteen hampaillaan :) Aluksi siis "maistelevat" pääsisikö ja kannattaako tuosta pyrkiä läpi.
Yleensä ei kannata huolehtia hamsterin puremasta, hamsterit erottavat yleensä ihmisen käden elottomasta asiasta (paitsi jos käsi haisee ruualta)
Suosittelen että ostaisit/tekisit juoksutusaitauksen, syrkithän pyrkivät itsepäisesti esteiden yli jotenka tuo jalkojen/käsien yli hyppely ei lopu aivan heti.
Tuskin hamsterisi on ahdistunut, sille vain on käynyt tylsäksi tuo rajaamasi alue ja hamsterimaiseen tapaan se haluaa tutkia kaikkea. Itsepäisyyttä ei saa poistettua koska se on luonteenpiirre (ja varsin yleinen hamstereilla)- Ei enää avuton :)
Okei kiitos avusta, omistan kyllä aitauksen hamsulleni ja käytän sitä mutta silloin kun se on siellä niin sehän ei ole käsittelyä niin täytynee sitten keksiä jonkun toisenlaisen käsittelytavan, olisko ideoita siihen? :)
- Nice ihminen
Hmm...No, tässä olisi yksi neuvo:
Hamsterisi yrittää pomotella sinua. Se näyttää hampaitaan sen takia, että olisi valmis puremaan vaikka sinua. Kun hamsterisi ottaa housunlahkeestasi kiinni, ota se käteesi ja puhalla kasvoille.
Kyllä se sitten oppii ettei saa pomotella suurempia.
Uskon, että tämä toimii.- Ei enää avuton:)
Kiitos, täytyypä kokeilla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862