Eli aion jossain vaiheessa pyrkiä yliopistoon, en tiedä vielä milloin mutta jokatapauksessa. Käyn nyt avoimessa yliopistossa kirjallisuuden perusopintoja. Jos luen pääaineena kirjallisuutta ja sivuaineena suomen kieltä ja siihen päälle opettajan pedagogiset, yhdistelmä olisi ihan jees. Mitenkäs kun kiinnostaa vähintään yhtä paljon opiskella myöskin filosofiaa ja elämänkatsomustietoa? Kuinka paljon saa/voi/jaksaa/pystyy ottamaan sivuaineita? Saako sivuaineina opiskeltuja aineita opettaa?
Tiedän että äidinkielen maikan yhteydessä ei ole tavallista että olisi muita aineita opetettavana, ja filosofiaa taas opettaa yleensä kai filan, elämänkatsomustiedon ja uskonnon opettajat. Mutta onko tuollainen yhdistelmä ihan mahdoton vai tyydynkö vain tuohon äidinkielen opettajan ammattiin? Voi voi. Olisi niin paljon kaikkea mielenkiintoista mitä haluaisin opiskella, ja jos opettajaksi meinaan niin haluaisin opettaa muutakin kuin äikkää.
osaisiko joku neuvoa miten tässä kannattaisi tehdä?
Ongelma, mitä opiskelisin?
3
283
Vastaukset
- 2+12
Sivuaineet yliiopistossa voivat olla varsin rajattuja, mutta avoimessa voit lukea niin paljon kuin sielu sietää ja sitten hyväksilukea ne tutkintoon.
Yleensä opettajan pätevyyteen vaaditaan ko. aineen perus- ja aineopinnot. - tuleva ope?
Kiitoksia tiedosta :) Eri asia tietysti jaksanko lukea nuo kaikki mitä haluaisin, mutta ainakin tiedän että se on mahdollista. Jos on yliopistossa kirjoilla niin maksaako avoimen kurssit opiskelijoille saman verran kuin muillekin?
Onkohan sellaiselle opettajalle kysyntää, joka opettaisi äikkää, filosofiaa ja elämänkatsomustietoa...- opika
ET ja filosofia ovat ainakin Helsingin yliopistossa vapaasti luettavissa olevia sivuaineita, joten niihin et tarvitse pääsykokeita. Siinä mielessä hyvä vaihtoehto, ellet jaksa jatkuvaa pääsykoekirjojen kahlaamista. Tuskin tuolla yhdistelmällä opettamaan pääset mutta antaahan se toki suuremmat työllistymismahdollisuudet. Avoin on muistaakseni kesällä ilmainen mutta talvisin maksaa nykyään opiskelijoillekin saman, kuin muille. Korjatkaa toki, jos olen väärässä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952143
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231350Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371028- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56904- 122787
- 82776