Remissio? totta vai tarua

trexanaravaprednisol

Onko kukaan teistä saanut Reuman pysähtymään? Niin ettei ole kipuja - tai edes niin ettei ne pahene ja vaihtele paikkaa?

Jos niin kuinka monen eri lääkeyhdistelmä-kokeilun jälkeen tämä tila on saavutettu?
Oletteko olleet reumasairaalassa?
Kuinka kauvan siihen meni että saitte reuman pysähtymään?

Itse käyn yksityisellä reumalääkärillä enkä edes omista reumahoitajaa, josta jokapaikassa puhutaan? =/
Kivut ei hellitä, mutta lääkkeiden sivuoireita kyllä riittää.
Silti elän niinkun ennen reumaa, en haluaisi luovuttaa ja lopettaa itselle rakkaita asioita vaan tyhmän kivun takia.

10

2596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+7
      • 1+15

        Paras lahja lapselle on D-vitamiinipullo


        Kävin äsken taas lauantain kunniaksi D-vitamiinipullollani. Otan D:tä lääkärin määräyksestä enemmän kuin ravintosuositus määrää. D on sairaan tärkeä vitamiini -joka oikeasti on hormoni- eritoten meille napapiirin asukkaille.

        D auttaa tulehdustiloihin, reumasairauksiin, syöpien syntyyn, sikiön ja lapsen aivojen kehitykseen, flunssiin, osteoporoosiin ja moneen muuhun oireeseen, joita länsimaisella ihmisellä on. Silti saamme sitä aivan liian vähän. Näistä asioista suuresti tietävä lääkäri Erkki Antila suosittelee D-vitamiinin päiväannokseksi vähintään 50 mikrogrammaa eli 2000 kansainvälistä yksikköä. Katsokaa hyvät ihmiset D-vitamiinipurkkinne kyljestä, että saatte sen verran. Raskaanaolevien tulisi hänen mukaansa saada 3000 kansainvälistä yksikköä.

        Itselläni on amerikkalainen D-pullo menossa ja siinä suositus on juuri tuo 2000 kansainvälistä yksikköä. Lääkärin määräyksestä otan sen tuplana. En ole ollut flunssassa sen koommin kuin kuuri alkoi ja reumaattiset oireet ovat nekin muuttuneet hallittavimmaksi. Mutta minusta viis, antakaa lapsillenne ja itsellenne sitä pirun D-vitamiinia!!!!


    • urnuud

      Mulla alkoi reuma rajusti kolme vuotta sitten kesällä niin, etten päässyt kahteen ekaan viikkoon ees sängystä ylös ensimmäiseen 10-15 minuuttiin. Hirveitä jalkapohjakipuja, kaksi sormea vääntyi.

      Olen hoitanut itseäni siitä lähtien syömällä paljon salaatteja, sokerin käyttö lähes nollassa ja lisäravinteina kalaöljy, d-vitamiini, kalsium, karnosiini. Tuoreet kasvikset ja antioksidantti auttoivat muutamassa viikossa pahimpaan tilanteeseen niin, että pystyin menemään elokuussa normaalisti töihin.
      Lääkkeistä olen kieltäytynyt.

      Koko ajan on terveys mennyt hiljalleen parempaan suuntaan, nyt ei ees aamuisin oo enää jäykkyyttä. Olen toiveikas, että saan tämän pysyvästi remissioon.

    • dina-

      Mulla todettiin nivelreuma vuoden 2009 alussa. Syksystä 2009 asti se on ollut remissiossa. Flunssat on saaneet sen muutaman kerran heräämään mutta paikallishoidolla on nopeasti saatu taas oireettomaksi. Hoitona on metotreksaatti injektio ja oxiklorin. Syön myös paljon D-vitamiinia.

    • reumainen

      sairastuin hometyöpaikallani reumaan vuonna 08. alkuun oli laaja lääkitys, sytostaattejakin laitettiin pistoksina. olo alkoi kohenemaan kun vihdoinkin sain väistötilan, toki lääkityskin helpotti pahimpia oireita alussa. seuraava paranemisen askel oli että aloin aamuisin juomaan viherpirtelöitä: ~2dl vihreää, 2dl marjaa (/hedelmää), ½dl liotettuja siemeniä, pähkinöitä ja nesteeksi esim soijamaitoa, 1tl chlorellalevää ja luomukananmuna. Vihreänä mahd. tummanvihreää ja nimenomaan villivihanneksia luonnosta: nokkonen, voikukka, koivunlehdet, sekä vaihdellen muita. Punaista lihaa olen aina syönytkin niukasti.

      Aamuisin lisäksi ihan ensin juon ½l vettä johon olen liottanut puhdistamatonta merisuolaa tai ruususuolaa, ja tällaisen sitten myös toisen annoksen per pv. Pitää turvotuksen loitolla. Näitä suoloja käytän kaikessa muussakin, enkä normaaleja suoloja.

      Sokeriset ja viljat minimissä. Myös se ruis oli vähennettävä. Yrtit tärkeitä.

      Kaksi vuotta nyt oireettomana ja jätin oma-aloitteisesti silloin lääkkeetkin pois. Diagnoosina minulla on erosiivinen seropositiivinen nivelreuma.

    • esimerkkiä asiasta
    • lupus_

      Hei

      Minulla ei ole mitään ihmelääkettä tai -terapiaehdotusta, mutta haluan vaan kertoa, että olen ollut oireeton jo 8 vuotta.

      Diagnoosini on SLE (Systeeminen lupus erythematosus), joka on yksi reumasairauksista. Sain sen v. 1993. Vuonna 1995 synnytin tyttären, ja SLEni ärsyyntyi 10 vuodeksi. Mutta sitten oireet vaan hiipuivat...

      Olen elänyt ihan normaalia elämää, mitenkään itseäni säästelemättä. Kun SLE oli pahana, en luonnollisesti jaksanut tehdä paljon mitään, mutta oireiden vähetessä, energimääräkin lisääntyi.

      Mielestäni tähän asiaan ei ole yhtä vastausta. Olemme kaikki yksilöitä ja sairastamme kaikki yksilöllisesti. Tärkeintä on kai vaan elää niin "normaalisti" kun voi. Kipu on kyllä aina pysäyttävä, mutta kun se hellittää, niin pitää taas jaksaa jatkaa "normaalisti"...

      • Trexan1961

        Itse sairastuin nievelreumaan -90 luvun lopulla rajusti, jonka seurauksena 1,5 kk sairaahoidossa. Söin kolmea lääkettä kortisonia kymmenkunta vuotta. Ranteiden puhdistusleikkaukset tehtiin, samoin ukkovarpaan tyvinivelen jäykistysleikkaus, sekä varpaiden suoristusleikkauksia.

        Kolme vuotta sitten eräs pastori rukoili puolestani ollessaan käymässä seurakunnassani. Kahden viikon päästä siitä mulla oli reumatologilla vuosikontrolli, jolloin lääkärin vääntäessä oikeaa rannettani huomasin, että siitä on turvotus vähentynyt. Verikokeiden tulokset olivat ok. Edellisellä kerralla mulle oltiin ehdotettu biologisen lääkkeen aloittamista entisten lisäksi. Nyt siitä luovuttiin, sillä käänne parempaan oli tullut. Jumala kosketti minua parantavalla voimallaan! Kortisonin ja kaksi muuta reumalääkettä sain lopettaa. Yksi on vielä jäljellä - varmuuden vuoksi. Mitään oireita minulla ei ole ollut näiden kolmen vuoden aikana. Ei kipujakaan ole. Minut siirrettiin erikoissairaanhoidosta terveyskeskushoitoon viime helmikuussa, sillä olin liian "terve" käymään reumatologilla.

        Reumasairaalassa en ole koskaan ollut. Reumahoitaja oli mullakin jossain vaiheessa kuvioissa terveyskeskuspuolella silloin kun tauti oli aktiivinen.


    • riitu 52

      Hei!olen sairastanut nivelreumaa 6 vuotta ja tällä hetkellä minulla ei ole kipuja juuri ollenkaan.syön vain kahta reumalääkettä tällä hetkellä.alussa olin tosi kipeä,en kärsinyt kävellä pientä matkaa.

    • loisto2

      Hei!
      Minulla on spondyloartropatia ja ehdin kärsiä nivelkivuista n.7 vuotta ennen kuin älysin siirtyä gluteenittomaan ruokavalioon. Nyt kaksi vuotta olen saanut viettää melko lailla kivutonta elämää. Karppaan, viljoista syön vain vähän riisiä ja tattaria, sokerin käyttö on minimissä ja syön kalaöljyä ja d-vitamiinia.
      Nivelten ja lihasten jäykkyys on hävinnyt ja olen paremmassa fyysisessä kunnossa kuin ehkä koskaan. Nautin jokaisesta kivuttomasta päivästä. Vilja ei todellakaan sovi kaikille. Ehkä tätä voisi sanoa remissioksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3316
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      70
      2526
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      2009
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe