En sit keksinyt muuta kuin tämän palstan mistä kysyä neuvoa.
Eli ongelmana on haudalle kukat, antakaa ehdotuksia. Ongelma on siinä että siskoni on varsin vaatelias eli tulee aina paha mieli kun ei ole kukat hänen mieleisensä vaikka ei käy kuin pari kertaa kesässä hautuumaalla. Mikä olisi nyt sellainen tosi raflaava yhdistelmä, hauta sijaitsee enempi ilta-auringon puolella. Ostin sinne kaukalon johon ajattelin istuttaa kukat. Velipoika taas ei tahdo mitään lumihiutaleita tms. sinne kun on vaikea haravoida lehtiä...
Ja niin viereinen hauta on sitten puutarhurin hoidossa jolla on jos jonkinlaista kasvia, ihan liiaksi. Siihenhän se systeri vertaa ja pitäisi pistää paremaksi...haudallakin.
Kukkia haudalle
9
1077
Vastaukset
- kimppaosto
Kuule, ota systeri mukaan ostoksille ja ostakaa kimpassa ne kukat!
Jos ei ole aivan paahteinen paikka, pienikukkaiset begonia ovat koko kesän kukkivia.Pari niitä ja reunustalle orvokkeja kaareen.Helppo vaikka uusia kesän kuluessa.Ja väreissä on, mistä valita.
Myös hopealehti on kaunis siinä reunalla.
- begoniaa
Hei. mukulabegonioita ja hopealehtiä laitoin. Ja riitahan se systerin kanssa tuli, tai mykkäkoulu, systeri ei saanu määrätä mitä haluaa niin oli vaiti ja ynseä. Ei edes miehensä vanhempien haudalle valinnut kukkia, antoi tosin ymmärtää että ei oikein kelvannut.
Orvokit on tänä vuonna kyllä olleet oikea valinta, ovat aivan upeita haudoilla. - ohhhhoh!!!!
Jos se sisko ei itse laita niitä kukkia mitä haluaa niin turha valittaa!
- Anonyymi
Siis mukulabegoniaa ja sitä harmaatako. Vanhanaikainen yhdistelmä.
- Anonyymi
Orvokki ei ole kuin alkukesän kukka.
- Anonyymi
Miksi kukkia pitää laittaa? Ei ainakaan vainajan tähden kannata
- Anonyymi
Toivottavasti ovat päässeet sopuun ennen kuin oma ruumis peitetään mullalla.
- Anonyymi
"Miksi kukkia pitää laittaa? Ei ainakaan vainajan tähden kannata"
Ainakin siksi että palsta pysyy aktiivisena !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1957334Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721436