Hirsimökin eristykset

Öxcfjk

Kyselen nyt todella tyhmiä = ) Jos haluan hirsimökin, ainoastaan kesäkäyttöön, niin pitääkö se eristää seinistä jollakin? Vai riittääkö siis se pelkkä hirsi ja sinne väliin, mitä sitten laitetaankin tilkkeeksi? Ja sitten jos jotain haluaa, niin esim. raakalautaa päälle?? Kuten huomaatte olen todella tietämötän blondi näissä rakennusasioissa, mutta pyydän jo valmiiksi anteeksi!

7

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+5

      Tottakai se täytyy eristää seinistä, ettei helteellä pääse kuuma ilma sisään.

    • Ei lisäeristeitä

      "Voimassa olevien lämmöneristysmääräysten mukaan on ympärivuotiseen käyttöön tarkoitetut loma-asunnot eristettävä noudattaen sa­moja normeja kuin omakotitalotkin. Kesäkäyttöön tarkoitettuja mökkejä määräykset eivät koske."

      Siten siis kesäkäyttöön tarkoitettuun hirsimökkiisi ei tarvitsisi erityistä eristämistä. Edellinen lainaus ja lisää tietoa kesämökin eristämisestä löydät: http://www.suomirakentaa.fi/lomarakentaja/ulkoseinaet-ja-julkisivut/loma-asunnon-eristaeminen

    • ijnhuehgs

      Kiitos vastauksesta "Ei lisäeristeitä"!
      Ap

      • Hollitupalainen

        Hirren väliin pellavanauhaa(saa rautakaupoista muistaakseni 20 ja 50m rullissa) sen verran ettei hyttyset mahdu lentelemään sisään ja ulos. Muuta eristettä ei tarvita.


    • mk

      Kin hirren paksuu on 150mm tai yli niin rittää hirsien väliin laitettava eristejuttu ihan hyvin.

    • sdp00o

      Sitten joskus kun haluaa siitä lämpimän, sisäpuolelle koolaus ja vaikka 50mm villa ja päälle hirsipaneli, näyttää samalta kun ennenkin. Tässä täytyy ottaa huomioon hirsirakennuksen kasaan meneminen.

    • ölteych

      Voi että, tosi paljon kiitoksia asiallisista vastauksista! Terv. Blondi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe