Vahingonkorvauksen hakeminen te-toimistolta

JP

Olen opiskellut talvella omaehtoisesti, valmistuin nyt keväällä. Nyt selvisi että te-toimiston tekemän virheen vuoksi (itsekin myönsivät ja muka pahoittelivat) joudun maksamaan kelalle takaisin peruspäivärahaa 20 päivältä. Eli jotain 600 euroa.

Ilmeisesti voin hakea te-toimistolta vahingonkorvausta menoistani, mutta olisko kenelläkään tietoa miten tämä käytännössä tapahtuu? Kela ei taatusti anna penniäkään anteeksi, vaikka itse olen tehnyt kaiken te-toimiston neuvojen ja lausuntojen mukaan...

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • googoogoo

      Varmaan paras tapa on ottaa yhteyttä oikeusaputoimistoon. Jos te-toimisto ei suosiolla maksa, niin ainoa keino on nostaa vahingonkorvauskanne yleisessä tuomioistuimessa ja se tulee kalliiksi, jos häviät jutun. Joten vain ns. varmassa tapauksessa kannattaa siihen leikkiin lähteä.

      http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/haku.php?search[type]=pika&search[pika]=vahingonkorvaus JA julkisyhteis*&submit=Hae

    • näin on tosi

      "miten tämä käytännössä tapahtuu?"
      Kirjallinen vahingonkorvaus vaatimus te-toimistoon. Ellei tehoa niin nmim. googoogoo:n ohjeet käyttöön.

      "itsekin myönsivät ja muka pahoittelivat"
      Epäilen etteivät myönnä vahingonkorvausvaatimuksen saatuaan. Olis kannattanu äänittää tuo keksustelu, minä teen AINA niin asoidessani viranomaisten kanssa.

      Tsemppiä sulle!
      Toivottavsti kirjoittelet sitten vaikka tänne kuis kävi. Muutenkin julkisuus tekis hyvää voitetuissa jutuissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe