Onko normaalia että nettiyhteys menee välillä poikki? Siis ei verkkoa ja kone on sammutettava ja käynnistettävä uudestaan ja sitten taas toimii.
Nettitikku Huawei E1820 saunalahden mobiililaajakaista.
Nettitikku Huawei E1820 saunalahden mobiililaajakaista.
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Onko normaalia että nettiyhteys menee välillä poikki? "
Ei oikein, ei ainakaan kovin usein saisi katketa....
"Nettitikku..... mobiililaajakaista..."
Ei... kun on sittenkin ihan normaalia että katkeilee...
nettitikku saunalahden nopsa eikä kyllä katkeile että jotakin ylimääräistä ongelmaa on käyttäjällä jos noin katkeilee ..
Ei ole pahemmin katkeillut täälläkään mobiilikaista kun olen kännyä käyttänyt modeemina. Nopeus kyllä vaihtelee mutta enimmäkseen on siellä 4 megan tienoilla pysynyt. Nettitikulla kyllä saa nopeutta lisää mutta ilmeisesti firmwaret on niin bugisia että pätkii. Asetuksia rukkaamalla saa yhteyden heräämään automaattisesti jos katkeaa eli niitä sitten säätelemään siitä.
Täälläkin katkeili, mutta se oli prepaid-SIM-kortti (saunalahti). Nopsa liittymä ei ole katkeillut - ainakaan kovin usein, kun en nyt muista ensimmäistäkään.
Taitaa olla muutakin ongelmaa kuin netin katkeaminen.
Kyllä minunkin mokkula/nettiyhteys katkeilee silloin ja tällöin,
mutta ei konetta silti tarvitse uudelleenkäynnistää.
Hanki USB-kaapeli (1-2m) koneen ja tikun väliin, niin voit hakea parhaan paikan.
Epänormaalia olisi se että mobiiliyhteys ei koskaan pätkisi yhteyttä, tai hidastelisi, oikeastaan se onkin mahdottomuus.
Käypä katsomassa saunalahden sivuilta häiriötiedotteet asutko mahdollisesti sellaisella alueella joita siellä mainitaan
Voi olla ihan tilapäinenkin tai alue on sellainen sellainen katvealue. Viimeisin keino on ostaa uusi mokkula, ehkä toisenmerkkinen/mallinen.
..toiseksi viimeinen. Lankaliittymä ei katkeile kovin helposti.
Sain Soneralta valokuitukaapelin ja talokoh. laajakaistan mukana Zyxel-modemin, ja rupesi katkeilemaan melko pian. Palautui jonkun ajan kuluttua itsekseen. Soittelin Soneran Helpiin, ja kertoivat, että näissä näissä uusissakin modemeissa on ollut vikoja. Lähettivät uuden tilalle, kun takuu on voimassa. Ko yhteys on toiminut vaihdon jälkeen hyvin. Kiinteät lankaliittymät katkeilevat, vika oli modemissa.
Ihan sama ongelma täällä. Saunalahden Nopsa ja Huawei E 1820. Saunalahden mukaan liittymässä ei ole vikaa. Ei myöskään ole häiriöitä alueella ja kenttä on vahva. Käytin tikun liikkeeessä: ei vikaa. Ostin uuden läppärin, eri merkkisen kuin edellinen: ongelma jatkuu. Kalliiksi tulee ja hermot menee.
Sopimusaika täyttyy syksyllä joten aion vaihtaa Soneraan. Nimittäin v-tuttaa lisäks kun yhteyden avaa, avautuu automaattisesti Saunalahden selain. Jos saunis haluaa mainostaa itseään niin liittymän pitäisi olla ilmainen.
se rajattu käyttö sielä soneralla, eipä tosiaan kiinnosta tollanen vaihtoehto samalla hinnalla kun saa rajoittamattoman saunalahdelta ..
Mikä h' ton rajattu käyttö, ei mulla ainakaan, Ainut rajoitus tulee jos jättää laskut maksamatta mutta se on eri juttu
20GB per kuukausi taitaa se rajoitus olla soneralla mutta jos se kivalta tuntuu niin käytä nyt sitten sitä vaan !
töki, saunalahden nopsa, huawei e353 ja xp sp3 käytössä täälä eikä vaan töki !
ja mikähän idea yleensä on hommata joku tikku?
Anna kun minä tulen tökkimään!
sattuu olemaan se mokkula kätevin tapa jolla nettiin pääsee että näin urpo !
DNA:n mokkula tökkii niin pahasti, että lensin tuolilta pois.