Tuijotan Giuliettan ikkunasta pimeään yöhön, auto nielee tasaiseen tahtiin asfalttia alleen. Lähtö Savonlinnasta, Jaanan luota, oli ollut kaikkea muuta kuin juhlaa.
Oudot ajatukset virtaavat tajunnassani; Jaana miksi teit sen, miksi kukaan tekisi noin. Etkö välitäkkään minusta, omasta rakastetustasi.
Huoltoaseman valot! Käännän Alfan pihaan, tankkaan ja maksan laskun, vielä ilmanpaineiden tarkistus ja syöksyn takaisin baanalle vain kohdatakseni jälleen…
Oudot ajatukset virtaavat tajunnassani; Jaana miksi teit sen, miksi kukaan tekisi noin. Etkö välitäkkään minusta, omasta rakastetustasi.
Huoltoaseman valot! Käännän Alfan pihaan, tankkaan ja maksan laskun, vielä ilmanpaineiden tarkistus ja syöksyn takaisin baanalle vain kohdatakseni jälleen…
Vastaukset 19
Vanhimmat
...nuo tutut ajatukset, jotka pyörivät kuin loputon nauha loputtomien nauhojen rivistössä. Sytytän savukkeen, avaan radion, laitan kolmosen silmään, vilkaisen taustapeiliin, katson kelloa, sammutan sisävalon ja annan ajatusten laukata kuin loputon laukka loputtomien laukkojen sarjassa.
Maisemat vaihtuvat Alfan kiitäessä yön helmassa; Mikkeli, Oulu, Turku, Inari, Hanko, Tammisaari, Hanko, Kemi…
Vihdoin auringon ensisäteet tavoittavat tämän karun pohjoisen maan…
Kiidän Alfalla pitkin savolaismaisemaa...
yksinäinen karjakko kävelee lypsypaikkaa kohti, on aamulypsyn aika – hymähdän ja heitän jälleen kolmosen, tällä kertaa toiseen silmään. Nyt karjakko huomaa minut ja nostaa oitis kättään sekä hameen helmaa. Polkaisen jarrut pohjaan ja juoksen karjakon luokse, nyt lypsy (karjan) saisi odottaa.
Käyn soitimelle ja vääntelehdin upeasti, se pehmittää karjakon lopullisesti ja kovettaa minut…
…istuudun Giuliettan puikkoihin ja sompaan näyttävästi paikalta, taustapeilistä näen kuinka karjakolle nousevat kylmät väreet pintaan, ettei vaan lukisi itseään vielä kylmäköksi.
Mies seisoo tienposkessa peukalo pystyssä, pysähdyn ja poimin matkalaisen kyytiin. Mies on ilmiselvästi juro, sanoo vain: eteenpäin ja laita pellit auki. Naurahdan valloittavasti ja polkaisen italian hirmun menoon.
Jo muutaman kilometrin ajon jälkeen kurkkuani kuivaa ja polttelee. Mies vieressäni lausahtaa kuivakkaasti: hanaa, hanaa, vesihanaa ja nyt vasta tajuan kuka istuu etupenkillä – häkä. Häkäpönttö ajattelen…
..avaan pellit ja pusken häääään pihalle. Nyt olo on jälleen niin auvoista, tarkistan Alfasta öljyt, puslat, kannatinlaakerin, ja hansikaslokeron, josta löydänkin kossun - eurokokoa.
Parkkeeraan auton levähdyspaikalle, vedän miestä väkevämmän huiviin. Parkissa seisoo pari saksalaista mersua, pariskunnat ilakoivat reippaasti. Pokaan naiset mukaani ja huomaan kuin Jurgen ja Helmut ovat käärmeissään.
…rytyän Alfalla rannoilla järvien, katveessa pensaiden, suojissa metsien (jossa muuten eräässä oli todella lähellä, ettei koko mustalaisleiri muuttanut siltä istumalta taivaaseen) niin rytyän oikeastaan missä vaan.
Osaan ajaa kymmenillä eri tavoilla autoani: peukalolla, selän takaa, kielellä, polvelta, makuulta, tässä vain muutamia mainitakseni.
…ravirata! Pakko pysähtyä. Hmmm….viidennessä lähdössä ohjastaa näköjään myös Kreivi ja taas uusi hevonen, Paavin Jakkarat.
Volttilähtö koittaa, mitä hel… Kreivi lähtee kiertämään kaviouraa eri suuntaan kuin muut. Pussihousut hulmuten, nahkatakki lepattaen mies ja hevonen syöksyvät valjakoita vastaan, kohta rytisee. Viime hetkellä Kreivi tekee ns. aisajarrukäännöksen ja johtaa nyt koko porukkaa – voittaa se pentele.
Se olit sittenkin sinä, siinä palttinaisessa pakkopaidassasi, jota järjestysmiehet niin kovin kiidättivät.
Aja seuraavaksi tänne Joensuuhun, Ilosaarirokki on parhaimmillaan ja sää on suomen kaunein!
…kiitos Kreivi kutsusta. Tuloillaan olin, mutta hujautin ohi aina Lieksaan saakka, nyt Kelloselkä jo toivottaa tervetulleeksi. Ajan todennäköisesti vielä illalla Lappeenrantaan. Tavataan kahvilla, vaikkapa Porissa, tuossa parin tunnin kuluttua.
Jaana soitti minulle Mobiraan, oli jo vähän katumapäällä.
Alfasta meni ~tunti sitten vasen takaparkki, tilasin huollon Muukkoselta.
Talleilla pienimuotoiset kutsut, 800 kaaletta.
Sopii tulla teitinkin. Ilmoitan porttimiehille etteivät puukota.
en uskalla tulla, se Feija on niin herkkä sen moran kanssa. Aivan kuin olisi ikääntyessään tullut vieläkin herkemmäksi - ns. superherkkä.
Kävin Haaparannalla tankkaammassa,ostin reissulla myös nuuskaa.
Mennään vaikka Mersuun istumaan ja nauretaan kuin hevoiset. Vaikka sille lihavalle vaimollesi.
Tulen portille vastaan. Feija on köysissä, perimmäisessä tallissa. Älä pelkää.
Niitä menneitä, kun sattui Feija peruuttamaan Alfasi perän ruttuun viime viikolla.
Kaikkeahan sattuu, sitä paitsi hän oli humalassa, kukas sitä selvinpäin naapurin autoon.
Mutta olisit edes ampunut normaaleilla hauleilla, susihaulit olivat mielestäni liioittelua.
Feijan ahteri on kovin kipeä.
Huomasitteko, kun justiinsa menin Giuliettalla huippuvauhtia ohitsenne. Vain Feija ehti heittää neljä moraa perääni ja yrittipä myydä vielä parit pitsiliinat.
Joensuussa on nyt suuri Rock- tapahtuma. Menen sinne kohtalaisessa laitamyötäisessä.
Meille on kuulemma varattu oma osasto, jossain Siilaisen soramontuilla.
Siellä soittaa joku Emma. Tuntematon kyky.
Odotan malttamattomana tätä juttua...
Kuularuisku siellä oli. Suutuin vähä hitosti.
Olen valittanut tästä Oikeuskanslerille, Hortto Kaalolle ja Suomen Hippokseen.
Mersustakin riipivät johtotähden pois.
Tiedoksi sinullekin; Valdella ja Feijalla on kovat piipussa. kun näin ruvettiin...
Pysähdyn Marttojen talolle, jossa on meneillään kovat kinkerit. Kangaspuut kalkattavat, puikot suihkivat ja juorut sinkoilevat.
Istuudun kangaspuiden taakse, säädän tuolin ja suoristan frakin hännykset, lopuksi niksautan vielä sormien nikamat kohdalleen. Katson johtavaa Marttaa, joka antaakin päällään merkin ja voin aloittaa.
Kiihdytän kangaspuut kelpo vauhtiin, kipinät sinkoilevat kun moottorinsuoja hakee muotoaan. Tasaisemmilla kohdilla nappaan puikot ja saa kudottua kahdet villasukat ja näyttävän kalukukkaron.
Bravo, bravo, antavat Martat välitöntä palautetta. Saan viettää tulevan yön johtajattaren kammarissa, tätä ei ole tapahtunut sitten kun viimeksi.
…aamulla Marttojen triangeli kilkuttaa on aika nousta, pukea, käydä suihkussa, peilata, kysyä kuvastimelta ja jatkaa sitten varmoin ottein matkaa.
Yön aikana Martoista teknisin on näköjään viritellyt autoani, mallimerkintä on nyt: Alfa Romeo Kappa TiuSpark ja lähdöt ovat kyllä sen mukaiset. Mukulakivi suorastaan sulaa renkaan alle.
..Jaana soitti, oli nyt erinomaisen katuvainen, lupasi jatkossakin maksaa kaikki menoni, sallia yöjuoksuni ja päiväkävelyt. Korttia voimme myös hakata kaveriporukassa niin kuin ennekin sekä tähän liittyvä juoppokuskiasia sai kannaltani myönteisen ratkaisun.
Välimme ovat jälleen kertakaikkisen lämpimät ja otolliset, joten päätän palata Savonlinnaan kuuman ystävättäreni luokse.
Juuri kun saavun talon, Jaanan talon, pihaan syttyy viritetty Kappa tuleen polttaen itsensä ja minuakin merkittävästi – Black Dog.
nettikirjaan mitään?