Kuinka pitkiä lenkkejä isot vinttikoirat tarvitsevat ja monta kertaa ulkoilua ne vaativat?
kuinka pitkän lenkin tarvii?
10
595
Vastaukset
- näillämennään
Aamulla kävelylenkki 20-30min. Töitten jälkeen tunti-puoltoista mettässä tai hiekkakuopalla juoksemassa vapaana. Illalla pissatuslenkki 15 min. Hiittipäivien jälkeen korvataan iltapäiväliikunta 3-4 km kävelyllä. Hiittipäiviä pari viikossa, esim. auton kanssa juoksutus tai ratatreenit. Tai kilpailu. Koirapuistoilu vinttikoiraseurassa on myös teholiikuntaa. Joskus tehdään pyörälenkkejäkin n. 10 km. Irtojuoksutus on tärkein. Jos ei sitä pysty järjestämään, ei kannata ajatella vinttikoiraa.
- Saluki
Meillä mennää näin: aamulla n.30 min kävelylenkki, töiden jälkeen pieni pissatuslenkki 10min. ja pissalenkin jälkeen omassa pihassa tai metsässä juoksemassa vapaana noin tunti. Illalla pissatuslenkki n. 20 min. Viikonloppuna vapaanajuoksemista kauemmin. Juoksu tai pyöräilylenkki n. 2 kertaa viikossa 10-14 kilsaa. Vapaana juokseminen on todellakin meidän vinttikoirien lempipuuhaa varsinkin kun on kavereita. (meillä 2 salukia ja whippet) Koirapuistoissa ei ole tullut käytyä.
- Onko tarpeeksi?
Saluki kirjoitti:
Meillä mennää näin: aamulla n.30 min kävelylenkki, töiden jälkeen pieni pissatuslenkki 10min. ja pissalenkin jälkeen omassa pihassa tai metsässä juoksemassa vapaana noin tunti. Illalla pissatuslenkki n. 20 min. Viikonloppuna vapaanajuoksemista kauemmin. Juoksu tai pyöräilylenkki n. 2 kertaa viikossa 10-14 kilsaa. Vapaana juokseminen on todellakin meidän vinttikoirien lempipuuhaa varsinkin kun on kavereita. (meillä 2 salukia ja whippet) Koirapuistoissa ei ole tullut käytyä.
Minullakin 10kk saluki tyttönen :) aamulla käytetään 20-30min lenkki pissatus, koulun jälkeen 1-2h lenkki, ilallla 2-3h lenkki ja vapaana juoksu :)
- hihhei
Olen samaa mieltä tuosta irtojuoksutuksesta...
- Xxxxx
Onko tarpeeksi? kirjoitti:
Minullakin 10kk saluki tyttönen :) aamulla käytetään 20-30min lenkki pissatus, koulun jälkeen 1-2h lenkki, ilallla 2-3h lenkki ja vapaana juoksu :)
Älä viitsi, eihän tuollainen lenkkimäärä ole erään missään järkihommissa. Ton ikäiselle pennuille se menee jo eläinrääkkäyksen puolelle!!
Taidat selitellä satuja, ainakin TOIVON ETTEI TOI OLE TOTTA! - Yyyyyla
Xxxxx kirjoitti:
Älä viitsi, eihän tuollainen lenkkimäärä ole erään missään järkihommissa. Ton ikäiselle pennuille se menee jo eläinrääkkäyksen puolelle!!
Taidat selitellä satuja, ainakin TOIVON ETTEI TOI OLE TOTTA!No voipi olla että tuossa on mukana hieman liioittelua. Mutta eläinrääkkäyspuhe on kyllä ihan tietämätöntä höpötystä. Vinttikoirat on syntyneet juoksemaan. 10 kk ikäisen liikkumista vapaana ei todellakaan tarvitse mitenkään rajoittaa, antaa palaa vaan!
- en usko
Nimimerkille Onko tarpeeksi?: Jääkö sinulle muuhun elämään mitään aikaa koulun lisäksi kuin ulkoilla koiran kanssa? Nimittäin aika liioitetulta tuntuu tuollainen liikuntamäärä. Ja vielä noin nuorelle koiralle... En taida uskoa.
- siitä se lähtee
Vinttikoirat yli puolivuotiaana liikkuvat sen minkä aikuinenkin. Remmilenkeillä ei saa vinttikoiran liikutukseen tehoja, koska ne on pelkkää kävelyä. Tunnin metsälenkin aikana koira juoksee ainakin tuplasti sen minkä ihminen etenee, ja sellainen päivittäin riittää. Remmilenkit on liikuntaa vaan taluttajalle.
- annu
Turha katsoa kelloa vaan tärkeämpää on kiinnittää huomiota lenkin mielekkyyteen. Tärkein liikuntamuoto vinttikoiralla on vapaana juokseminen, mieluiten vielä saman tyyppisten koirien kanssa. Tätä vapaana juoksemista olisi hyvä olla useampana päivänä viikossa.
Remmilenkit taas ovat enemmänkin tarpeiden tekoa varten, sekä koira saa nuuskutella elinalueensa tuoksuja.
Jos koira liikkuu paljon, on sille hyvä pitää myös vapaapäivä/päiviä jolloin liikkuminen on kevyempää, jotta lihakset saavat levätä.
Liikunnan tarpeen oppii pian näkemään koirastaan. Pennun kanssa tietysti varovaisemmin, kunhan pentu saa liikkua omaehtoisesti.
Liikkumisen kanssa pitää kiinnittää myös huomiota säähän, esim. oma skottinarttuni kärsii nopeasti liian kuumasta ilmasta, jolloin lenkitykset/juoksemiset jäävät iltaan/alkuyöhön. - Wipukkeli
Samaa mieltä annun kanssa!
Meidän wipukka ei edes halua lenkille kylmällä/sateisella säällä, vaan vetää kotiin päin. Mieluiten juoksutan irti ja leikitän tai sitten käytän koirapuistossa. Ostin juuri pari viikkoa sitten cani crossing varusteet niin mukavempi juosta remmilenkeillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708