Hiljainen muistohetki

pe klo 14.00,

Perjantaina, 1. kesäkuuta klo 14.00 alkaa pienellä virolaissaaren (Muhu-saaren) pienellä maalaistilalla äidin järjestämä hyvästijättötilaisuus hänen poikansa Steven Aednurmen kuoleman johdosta.

Steven Aednurme oli yksi virolaispojista, joka pitkänä viikonloppuna kiirehti kotiinsa 3 kaverinsa kanssa, mutta menehtyivät matkallaan lentokentälle.

Steven yksinhuoltaja äiti on laittanut ilmoituksen, että hyvästijättö Stevenin kanssa järjestetään ensi perjantaina Muhu -saaren Lahekylän Möisa -tilalla.

Toivon, että kaikki liitot muistaisivat pienellä hiljaisuudella yhden virolaisäidin poikansa kipeätä menehtystä.

Usein virolaispojat joutuvat Suomessa työskentelemään pimesäti, heiltä kielletään teyöntekosopimuksien tekohetkellä suullisesti kaikenlainen liittyminen ja yhteenpito suomalaisiin ammattiliittoihin, vaikkapa pojat itse haluaisivat maksaa veroja, saata siitä etuja sekä kuullua liittoon.

Myös ulkomaalaisten työntekijöiden kohtelu suomalaisissa työpaikoissa on useimmiten rasistista. Ulkomaalaisia kohdellaan eri tavalla loukkaavasti kuin suomalaisia. Heiltä estetään normaali työnteko mikä salitaan suomalaisille. Kukaan yrityksissä ei reagoi siihen, millä lailla esimiehet kohtelevat ulkomaalaisia työntkeijöitä. Yrityksissä jopa oikeutetaan ulkomaalaisten häirintä ja syrjintä esimiesten ns. direktiovallansa perusteella.

Steven hyvästijättöpäivä voisi olla myös päivä, jolla muistetaan ulkomaalaisten työntekijöiden tilannetta ja oikeuksia Suomessa.

3

275

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä juttu

      Samalla kun nauran jutulle, hahhaahhaahheehheeehaah, niin olen iloinen, onpahan yksi rosvo vähempi, hahhaaahhaaahheeehheeeh.

    • ei ymmärrä

      Siis mitä hittoa, piruako se meille kuuluu, muistelkoon mitä lystää, EVVK.

    • Seebra

      Virolaiset on kovia tekemään töitä, 14 tunnin "työpäivän" aikana he tekevät töitä 3 tuntia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1572
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      706
    Aihe