Kunhan tässä kirjoittelen omasta tilanteestani.
Olen nuori, 27-vuotias mies. Ja olen tässä tulossa siihen tulokseen, että elämäni on jokseenkin tullut umpikujaan. Olen työtön, minulla ei koskaan ole ollut tyttöystävää, vaikka sellaista kovasti kaipaisin elämääni. Olen siis täysin kokematon, vaikka olen lähes kolmekymmentä jo!
Se ahdistaa ja vituttaa, varmaan siksi olen alkanut myös alkoholia käyttämään aikaisempaa enemmän.
Aikaisemmin nautin sitä noin kaksi kertaa kuussa viikonloppuna baarissa käydessä. Baarithan ovat yksi keino tutustua vastakkaiseen sukupuoleen, mutta olen ollut jotenkin vitun estynyt ja ujo, kun pitäisi naisille alkaa juttelemaan. Siitä turhautuneena olen vetänyt aina pään täyteen, helvetinmoiseen känniin, joka tuskin naiseen tekee fiksua vaikutusta. Ulkonäöstäni naisten saamisen vaikeus ei johdu, olen komea mies. Nykyään olen alkanut tissuttelemaan pari kertaa viikkoon plus viikonlopun rankemmat ryyppäämiset päälle. En tiedä onko tuo vielä kovin pahalla pohjalla, mutta tuntuu huolestuttavalta jo minusta.
Todennäköisesti tämä estyneisyyteenikin siis johtuu omasta synkästä tarinastaan; siitä että olin rankan koulukiusaamisen uhrina koko peruskoulun ajan. Viimeisestä vuodesta en käynyt kuin vajaan puolet ja tämänkin yksityisopetuksena. Sain kuitenkin päästötodistuksen jotenkin. Jotkut eivät pidä koulukiusaamista niin rankkana asiana, jätän tälläiset näkemykset omaan arvoonsa. No, yritin käydä lukiota, mutta ahdistus oli jäänyt päälle kiusaamisesta; käytin paniikkihäiriöön tarkoitettuja rauhoittavia siihen aikaan väärin, vedin niitä niin etten lääkepöpperössä sitten oppinut mistään mitään. Sitten lopetin lukion, olin siinä pari vuotta kotona, minulle ehdotettiin psykoterapiaa, joka on varmaan yksi syy miksi vielä näinkin hyvin tänne asti olen jaksanut.
Terapian jälkeen lähdin opiskelemaan kauppakouluun ja valmistuinkin. Motivaatio kuitenkin hävisi loppuvuotena. En tosin ole saanut oman alan töitä vielä ollenkaan. Ei sillä että olisin edes innokkaasti edes hakenut ja kysellyt. Olen kuitenkin vapaaehtoisesti ollut pari kertaa erilaisissa työelämävalmennuksissa. Mutta alkoi vituttaa kun sain lukea että näihinkin kuulemma pakotetaan ihmisiä.
Muutenkaan en halua viettää loppuelämääni tuollaisissa yhdistyksissä roikkuen; haluan opiskella kunnon ammatin, löytää naisen jota rakastaa ja perustaa joskus perheen. Kaikki nuo näyttävät vain niin vitun kaukaisilta nyt että on parempi vain nauttia näitä ostamiani kalja-tuotteita. Perjantaina ostan viskiä.
Tiedän kyllä ettei se mitään ratkaise, mutta saa tuntemaan lähes 30-vuotiaan työttömän, neitsyen miehen elämän edes vähemmän siedettävältä...
Hain kiinnostavalta tuntuvalle sosiaalialalle AMK:hon, mutta sain tänään sellaista postia että vitun pisteeni eivät riitä edes valintakokeeseen. Asun pienellä paikkakunnalla ja haluaisin pois täältä muualle opiskelemaan ja tutustumaan uusiin ihmisiin. Täällä tunnen vain pyörivän samaa ympyrää, samojen ongelmieni kanssa.
Olen hakenut mielenterveystoimistosta jälleen apua ja vaikka siellä puhuminen jokseenkin tuo tukea tilanteeseeni, olen hakenut uudelleen psykoterapialle jatkoa, jota ei kuitenkaan kovin helpolla myönnetä, koska olen ilmeisesti liian terve, vielä toistaiseksi ainakin.
Saa kommentoida, esittää näkemyksiään tilanteestani.
Tosin tunnen että, minulla on vielä toivoa; olen fiksu nuori mies, minulla on mitä parhaimmat vanhemmat, pari hyvää kaveria ja uskoa siihen että minullekin on olemassa jossain se oikea tyttöseni, jonka kanssa perustaa sellainen elämä mitä todella haluan elää. Siinä syy, joka antaa minulle vielä toivoa jatkaa.
Mitähän helvettiä oikein tekisin?
4
134
Vastaukset
- Vanhempi ihminen
Kannattaisi todellakin hake johonkin muuhun koulutukseen.
Kun olet kerran työtön, niin mene työvoimatoimiston kuntoutusosastolle/kuntoutusvastaavalle ja sitä kautta voit päästä ammatilliseen kuntoutukseen, joka voi sisältää monia asioita. Sinullahan on diagnoosi.
Se on eri asia kuin työttömien erilaiset toimenpiteet. - vittumitäpaskaqa
Jos olet komea ja tiedostat sen niin älä vittu ole ujo.
Ujous on jotaki mitä sä ite mietit siellä päässäs, olet epävarma.
Ite oon tai olin tai olen vieläkin suhteellisen ujo jätkä.
Entiiä kuin kännissä olin kun päätin että tähän täytyy muutos tulla.
Joten päätin että aivan vitun sama "nolaanko" itseni niissä tilanteissa joissa koen ujouttani.
Tottakai sitä ihminen nolaa itsensä (tämä oli suurin pelkoni) mutta ku oppii olemaan välittämättä siitä paskasta olosta mikä siitä vois tulla niin sitten siinä kehittyy. Ja kaikki nolaa joskus itsensä ja usein joten ei silläkään ole vitunkaan väliä.
Turhaa sitä alkaa ujoileen, elämää tää on vaan ei sen vakavampaa joten ihan turha sun on aikaa kuluttaa siihenkään mitä muut ajattelee susta ku ite tiiät mikä on sulle parasta. Joten sanot että "Fuck ujous tänään mä panen" ja otat viel jonku kaveri psyykkaa sua siihen niin eiköhän flaksi käy.
Jos sulla sattuu pari hyvää kaveria olemaan niin kannattaa jollekki kertoa vähän miten sä tätä laiffia koet niin ehkä ne tajuu sua psyykkaa baareis juttelee naisille :)
Ja tuohon koulukiusaamiseen vielä. Mua on joskus koulukiusattu siis ala-yläasteella ja ite kiusasin takas ala-asteella mutten enää yläasteella ku tiesin kui kaua joutus tappeleen vastaan :D
Päätin kutosella etten välitä paskaakaa enää ja sillä tiellä tässä nyt vieläki ollaan.
Oon muodostanu kuvan muista ihmisistä silleen että jos joku oikeesti haluaa vittuilla/haukkua/ärsyttää niin semmonen kummelin tonnin seteli ilme päälle ja annat sen kertoa ongelmiaan.
Jos aikuisena vielä joku haluaa kiusata se kertoo kyllä ihmisestä sen että ei kaikki ihan OK ole.
Naurat vaan, olet vahva jos joku aukoo päätä.
Katso peiliin joka aamu ja sano kui kova jäbä oot niin eiköhän seki auta.
Fuck ujous, annat mennä vaan lifeet teet juttui mitkä tuntuu hyvält. Aina tulee ihmisiä vastaan jotka on vitun idiootteja jotka saa hyvää oloo tekemäl pahaa oloa muille, ei niistä kannata välittää ja pahin vittuilu minkä tiiän on se että naurat sille ihmiselle ku se koittaa vittuilla sulle. - 1+10
Tunnen erään 28v. tyypin, sen elämä on miltei kuten sinun. Sillä on tosin ollu jopa joitakin naisia joskus ja työ. Nykyisin se kuulemma yrittää opiskella ja hakea työtä. Tätä on nyt jatkunu sillä 4v.
Sen elämä koostuu mielenterveystoimistossa ravaamisesta, osastokäynneistä, työnhausta, opiskelusta ja päihteistä. - sama tausta
joo,koeta jaksaa hakea itellesi apua kun kukaan muu ei sitä tee.Ei saattais olla huono ajatus vaihtaa isommalle paikkakunnallekin kunhan olosi tasaantuu.ootko saanu puhuttua terapiassa kaikista mieltäsi vaivaavista asioista ja etenkin kiusattuna olemisesta??
Se viinan litkiminen ei auta kun hetkellisesti nousuhumalssa ja sit jälkikäteen häpeä ja krapula ja väsynyt olo...en suosittele,tiedät kyllä itsekkin ettei se auta.
Olet kuitenkin vielä suht nuori mies,elämällä on tod.näk. tarjottavanaan sinulle vielä monta hyvää asiaa : opiskelua/työtä/ystäviä ja varmasti seurustelukumppaneitakin.nyt tärkeintä,että keskityt hoitamaan itsesi sellaiseen kondikseen,että jaksat ja voit muuttaa elämäsi mielekkäämmäksi.Voimia matkalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770