Moro!
Itsellä alkaa olla lukiopinnot jo reiluhkosti yli puolen välin ja kovasti on alkanut jatko-opiskelupaikan miettiminen.
Tuotantotalouden linja kiinostaa erityisesti siitä, että siinä on mukana kauppatieteitä, johtamista, yritystoimintaa ja tekniikkaa. Työllistyminenkin tuolla koulutuksella taitaa olla myös aika hyvä ?
Itseäni kuitenkin kiinnostaa myös hyvin paljon luonnontieteet, pääasiassa biologia ja myös nykypäivän kirosana eli kestävä kehitys. Myös tietotekniikka on jossain määrin kiinnostavaa. Lähinnä tietotekniikan puolelta kiinnostaa tietoturva ja uusimmat teknologianhärpäkkeet ja kenties niiden tuotekehittäminen.
Eli sattuuko täällä olemaan ketään, joka tietäisi, että kuinka hyvin tuohon tuotantotalouden koulutusohjelmaan saisi liitettyä sivuaineiksi esim. ympäristö- ja energiatekniikkaa, tietotekniikkaa. Materiaalitekniikan puolella näyttäisi myös olevan paljon polkuja, jotka olisivat omasta mielestä mielenkiintoisia sivuaineiksi.
Tarkoituksena kuitenkaan ei ole ahnehtia liikaa vaan yrittää miettiä jatkokoulutusta, joka palvelisi mahdollisimman hyvin niitä unelmia/suunnitelmia, joissa haluaisin itse työskennellä ja noilla sivuaine valinnoilla on varmasti tässä suuri merkitys ja niillä erottuu sieltä muusta massasta. Yksi tämmöinen unelma olisi työskennellä johtotehtävissä/tuotekehittelyssä jossakin teknologiafirmassa. Lähinnä tuo tuotekehittely kiinnostaa käytettävyyden kannalta eikä niinkään rautatasolla vaikka se on myöskin kiinnostavaa.
Jos saitte jtn käryä omista mieltymyksistä, niin onko tuo tuotantotalouden linja lähellä oikeaa? Ainakin lukemani perusteella se vaikuttaisi lupaavalta.
Tampereen tuotantotalouden linja ja mahdolliset sivuopinnot.
3
434
Vastaukset
- Mielipide nro 1
Tuotantotalous linjana on sekalainen valikoima niitä näitä sieltä täältä. Siksi tutalaisesta ei saa tekniikan asiantuntijaa millekään alalle. Jos tekniikka kiinnostaa, niin kannattaa valita jokin muu linja ja opiskella siellä tueksi tuta-aineita. Paras yhdistelmä olisi tietysti tekniikkaan orientoitunut diplomi-insinööri ja siihen rinnalle KTM-tutkinto.
- no..rfrrr
Samaa mieltä. Tuotantotalous riittää pelkkänä sivuaineenakin laajuuden takia.
- ...
TTY:n tutalla valinnaisuutta ei ole juuri lainkaan. Kandidaattitutkinnossa valitaan yksi 25 op sivuaine, muuten kurssit on tarkoin määrätty. TTY:n sivuilta löytyy opinto-opas josta voi tutkia tarkemmin. Jos haluat monipuolisesti lukea myös luonnontieteitä ja muuta tekniikkaa, valitse jokin muu linja. Tutan kursseja voit hyvin lukea sivuaineena sen verran kuin huvittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31811942Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15311084Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526407Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2275229Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1683684- 1743558
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502533Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121844Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735