Bodom Esitutkintamateriaalin johdanto!

Hessuliini52

Nils Gustafsson on useassa eri tilanteessa kuvannut itsellään olleita vammoja huomattavasti vakavammiksi kuin mitä ne todellisuudessa ovat olleet. Hän on mm. puhunut kymmenistä päähänsä kohdistuneista puukonpistoista, joita ei kuitenkaan ole todettu lääkärintutkimuksissa.

Rikoslaboratorion lausunnon mukaan telttakankaasta on löydettävissä varmuudella ainakin 25 teräaseen pistoa tai viiltoa. Ei ole uskottavaa, että Gustafsson olisi teltan sisällä ollessaan, yhdessä neljän henkilön kanssa, selviytynyt rajusta hyökkäyksestä näin vähäisin vammoin. On myös epäselvää, miksi seurueen suurikokoisin henkilö on jätetty henkiin, miksi Gustafssonilta ei löydy enempää puolustusvammoja ja miksi hän ei ole lähtenyt hakemaan apua tai pyytänyt sitä kello 06 aikaan tapahtumapaikkaa havainnoivilta lintubongareilta.

Gustafssonin muistikatkoksessa on asiantuntijalausunnon (kts. psykiatrian professori Hannu Lauerman asiantuntijatodistajalausunto) mukaan ristiriitaisuutta, koska elimellisperäiseen muistinmenetykseen ei Gustafssonin osalta ulotu aivovammaa edeltäneisiin vaiheisiin kuten yleensä tapahtuu. Oletetun elimellisperäisen muistinmenetyksen alku on myös poikkeuksellisen tarkkarajainen. Lausunnon mukaan vaikuttaa myös epätodennäköiseltä, että uhri kykenisi luotettavasti muistamaan Gustafssonin kuvaaman kaltaisia, hyökkääjää koskevia yksityiskohtia muistinmenetyksen väistyttyä hypnoosissa.

Rikoslaboratorion tutkimuksissa telttakankaasta tai kengistä ei ole löytynyt seurueeseen kuulumattoman DNA:ta, huolimatta siitä, että Gustafssonilla, Björklundilla ja Boismanilla on todettu torjuntavammoja, jotka viittaavat tapahtumapaikalla tappelemiseen.

Siinä on aika kovaa tekstiä. Ja on virallisesta esitutkinta materiaalista otettu. Materiaali on laajemmin luettavissa mm. Minfon sivuilta nimimerkin teemu postaamana.

http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=4&t=781&start=105

20

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hessuliini52

      Tuohonhan taitaa perustua Hessu52:n, awa:n ja muiden Nissen kestosyyttelijöiden jutut.

    • löytyy kovempaa

      Tuohan on ollut jo vuosikausia kaikkien luettavissa ja tiedossa, puhkikulunutta tekstiä.

      Ja nykypäivänä täysin arvotonta, löytyyhän nimittäin netistä käräjäoikeuden päätöslauselma joka on huomattavasti kovempaa tekstiä ja kumoaa esitutkinnat ja syytteet.

      Siinä mielessä tuota tekstiä tietenkin voisi sanoa "kovaksi tekstiksi" että siinä huomaa kuinka poliisi ajoi Gustafssonia syylliseksi kuin käärmettä pyssyyn yrittäen kääntää kaiken mahdollisen syyllisyyttä tukevaksi.

      • Ulkopuolella leirin.

        Niin, poliisihan lähti liikkeelle ja eteni pelkästään siinä tutkintalinjassa, että Nils on syyllinen. Vaikka poliisi väitti tutkinnan edetessä, että ottaa huomioon syyttömyyttäkin tukevia indisioita, niin ei juurikaan tapahtunut.


      • ei nisse vaan assi
        Ulkopuolella leirin. kirjoitti:

        Niin, poliisihan lähti liikkeelle ja eteni pelkästään siinä tutkintalinjassa, että Nils on syyllinen. Vaikka poliisi väitti tutkinnan edetessä, että ottaa huomioon syyttömyyttäkin tukevia indisioita, niin ei juurikaan tapahtunut.

        Unohtakaa se Nils. Bodomin murhaaja on jo kuollut.


    • eeii kuollut

      Ei kai NISSE kuollut oo, vaikka taitaa huonossa hapessa olla.?

    • lukutaito, onko sitä

      ei tässä nissen kuolemasta puhuttukaan vaan murhaajan.

    • höpsistä

      Mut samassa henkilössä ollaa, NISSEHÄN se Boodomin murhamies ilman muuta on, kaikki muut ehdokkaat höpö,höpöksi todettuja.
      Puolustusrintamalla (nipen), mielikuvitusta.?

      • ErkkikinSenTietää

        Kyllä jokainen loogisesti ajatteleva ihminen myöntää sen, että Assmann ja Gyllström ovat ne parhaat epäillyt. Tämä Nissen kestosyyllistäjä on säälittävä reppana. Kieltää faktat aktiivisesti ja muuntelee totuutta mieleisekseen. Vaikuttaa kirjoitustensa perusteella Hessulta.


    • ototellaa

      Ei saannu Nilssikka tuomioo, vaikka todennäköinen murhaaja Boodomilla olikin, ei totisteita ennää oikee löytynnä, eikä halunnu ite mitää myönnellä, ei yhteistyöhaluinen, ihmeellistä.?

      • Sinä Nissen

        kestosyyllistäjä olet kyllä toivoton (aivoton) tapaus. Sinun kohdallasi ei kannata edes yrittää. Peli on menetetty jo ajat sitten.


      • Tekijä tiedetään
        Sinä Nissen kirjoitti:

        kestosyyllistäjä olet kyllä toivoton (aivoton) tapaus. Sinun kohdallasi ei kannata edes yrittää. Peli on menetetty jo ajat sitten.

        - kansa tietää
        - poliisi tietää
        - BG tietää

        Tunnustaisi tekonsa kuin mies ja sovittaisi sen mitä sovitettavissa on. Tuon puoleisessa tulee lopullinen tuomio.

        Valehtelija toimitetaan helvetin tuleen - katuva tunnustaja saattaa saada armahduksen


    • tekijän tietäjä..

      tietää kohtalonsa.Lopeta valehtelu ja Nissen syyllistäminen niin säästyt vielä helvetin tulelta

    • syntiisempää

      KIPIN, kapin Nissukka tunnustamaa tekosensa, nii ehkä vielä ehtii täällä maan päällä tekosiaan sovittaa, osan, loppu jää sitte sinne KUUMAA paikkaa...

    • nwg

      W.K.T

      • ErkkiTietää

        Ei tälle Nissen hirttäjälle kannata edes vastata. Se on sama asia, kuin hakkaisi päätään tiiliseinään. Tyyppi leijuu niin korkealla omassa fantasiamaailmassaan, että sieltä ei enää alas pääse.


      • Yhtä tahtia lampolaa
        ErkkiTietää kirjoitti:

        Ei tälle Nissen hirttäjälle kannata edes vastata. Se on sama asia, kuin hakkaisi päätään tiiliseinään. Tyyppi leijuu niin korkealla omassa fantasiamaailmassaan, että sieltä ei enää alas pääse.

        Se on se Lampolan tyyppi. Pannut Päkää villaan ja basilli tarttunut pahasti.


      • Vai on
        Yhtä tahtia lampolaa kirjoitti:

        Se on se Lampolan tyyppi. Pannut Päkää villaan ja basilli tarttunut pahasti.

        tunteroisella taas lampaat mielessä. Ensirakkaus ei unohdu koskaan.


    • 22

      Bodominjärven surmien päätutkijan Markku Tuomisen mukaan surmista syytettynä ollut Nils Gustafsson tunnusti veriteon hänelle kuulustelujen ulkopuolella vuonna 2004.

      Gustafsson oli sanonut Tuomiselle vangitsemisoikeudenkäynnin jälkeen ”tehty mikä tehty, 15 vuotta tuli”. Tuomisen mukaan kommentti liittyi suoraan henkirikokseen, josta Gustafsson oli epäiltynä.

      Uhrien omaisten asianajajan Heikki Lampelan mukaan Gustafsson tiesi tarkkaan sanoessaan kommentin, että häntä epäillään kolmoissurmasta.

      Gustafsson arvioi lausahduksen olleen ”huulenheittoa”, ja hän ei oikeudessa muistanut tokaisseensa kyseistä lausetta.

      • ErkkiTietää

        "Tehty mikä tehty" on Tuomisen omaa mielikuvitusta. Hänellä kun oli pakkomielle tehdä Nilsistä syyllinen. Oikea murhaaja on jo kuollut ja maallisen tuomion tavoittamattomissa. Mutta kuoleman jälkeen odottaa se toinen tuomio, tuomio jota ei voi paeta.


      • Hessu Lampola

        "Uhrien omaisten asianajajan Heikki Lampelan mukaan Gustafsson tiesi tarkkaan sanoessaan kommentin, että häntä epäillään kolmoissurmasta. "


        No ihanko totta? Kyllähän se nyt jo tyhmemmällekin olisi ollut selvä asia, että epäillään, jos kerran kuulustellaan ja laitetaan häkkiin. On se Lampola vaan melkoinen veijari...

        Harmi, että Tuominen ei kyennyt todistamaan olleensa tuolloin viemässä Nisseä häkkiin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      3154
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2852
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      67
      2668
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      34
      2576
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2108
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1639
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1629
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      13
      1621
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      82
      1620
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1509
    Aihe