Elämä

Kivi*

Mietin tässä tätä kaaviota.Ketään ei ole tarkoitus syyttää on vain pohdintoja.
Tässä tapauksessa uskon ettei ihan normi mielenterv.asialla ole tekemistä joka kuuluu kasvuun.Kun ihminen kasvaa kehityskaarensa mukaan se tuottaa elämään aina kriisejä,-sosiaaliset paineet,kaverin hyväksyntä,masennus kun ei ole hyvä taikka ei saavuta kavereiden taikka vanhempien odotusta.Ne kuuluvat nuoruuteen ja kasvuun.Jokainen joskus on tuntenut / olisi jos ei tuntisi jonkimoista masennusta.

Masennuksen syöverit ovat taas ne että menee ajatuksissaan pitkälle,itsemurha on yksi sekä esim;ei usko olevansa tärkeä,koulukiusaamiset johtavat juuri tähän ns identtiteetin murskaamiseen ja siihen etten ole toivottu,silloin ne "kiusaajat omaavat jonkinasteisen persoonan -ongelman jotta heidän on pädettävä toisten kautta.Jos en saa sitä "tyttöä" kertoo nuortenmiesten imbulsiivisista kuolemista ajaa rekan alle.Yleensä nämä ovat hyvin manipuloivia ja kontrollinhalusia ihmisiä.Ehkä narsistisuus lyö läpi jo tuolloin,kun katsoo nuorten naisten poikaysävien tempauksia,joita keväänaikana on otsikoitu.

Näitä tulee olemaan aina,kiusaajan luonteenpiirre lähtee jo esikoulusta,siellä on jo selkeästi sellaisia luonteenpiirteitä näkyvissä.Samoin lapsilla jo viuhuu nyrkit,ja heikompi ja alistuvampi lapsi kärsii.Jos vanhemmat ei uskalla jo tässä laittaa rajoja lapsensa kaltoinkohtelulle,ja ylipäänsä jo pitää lapsensa pulta ja ohjata terveeseen puolustamiseen.Keskustellen,myös että laittaa kisaaja-lapselle rajat,ohjaamalla ja tarttumalla asiaan,ongelmaan heti ja välittömästi.Nämä asiat kun alkavat jo hikkalaatikolta.

Onko ns.Pyskopaatti-lapsia?
Muistan lapsen joka oli jo "kiusaaja"alkaen 6.v. ja sen jälkeen.Hän murjoi koiraansa niin että koirastakin tuli hullu,puri ja pelkäsi.Äiti ei antanut läheisyyttä,Isä oli aina töissä,lapsi sai tehdä mitä halusi koulusta tullessaan.Äidillä oli dm,-lapsi varasteli ruiskuja ja piilotti niitä että joku astuisi niiden päälle.Teki tölkeistä tappavia "aseita",lenkkipoluille.
Mikä johtaa näin pienen lapsen altistukseen pahuudesta,kiusaamisesta,ja välinpitämättömyydestä,onko se geeneissä salatusti?

Auttaako rakkaus ja läheisyys,lapsen jatkuva laajempi huolenpito murtamaan tämän kaltaisen käytöksen?
Jokaisella meillä on jonkinlainen jarru mitä voi tehdä ja mkitä me emme tee,puuttuuko tämä jarru jonkun ajattelutavasta,kieletämättä kun katsoo välillä niin sairaita jaksoja tv,- hämärtyy realiteetti varsinkin niiltä jota eivät muutenkaan omaa tervettä identtiteetti ja ajatusmallia.

Osa myös käytöshäiriöistä on ns.perimää näin uskon ja ns.sukupolven ketjutus.Kun ajatellaan perhevälivaltaa,narsistisia vanhempia jotka käyttää väärää ja kieroutunutta kasvatustapaa toimintaa perheessä,lapsi oppii siihen itse.Mallioppiminen on aika hyvä oppimistapa.

Tämä Hyvinkään surmaajahan oli juossut torilla jonkin auton vierellä ja saanut auton kuskin kolhiasemaan toista autoa.Tämä kuulostaa erikoiselta.Tarkoitus oli varmaan "häiritä" kuskia.Ampuja ei ole todennäköisesti ajatusmaalimassaan koskaan pystynyt miettimään tekojensa seurauksia.Hänellä on täytynyt puuttua jokin jarruttava tekijä ja hän on todennäköisesti ollut hyvin impulssiherkkä.Jos talossa on impulssiherkkä lapsi ja aseet,uskon että jotainkin olisi ennemmin taiikka myöhemmin tapahtunut,tavalla taikka toisella.

Tässä tapauksessa en tiedä voisinko itse hen.kohtaisesti ketään syyttää,jos asia olisi tapahtunut omalle kohdalleni,olen todella suruissani että nuori lahjakas nainen kuoli turhaan,hän voisi olla tyttäreni.Ja ne jotka selviää eivät varmasti koskaan täysin toivu.Nuori joka sen teki,ei ymmärrä miksi teki mitä hänelle tapahtui ja miksi hän toimi niinkuin toimi.Ja katuu.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        3
        2711
      2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        106
        2491
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        4
        2229
      4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        44
        1855
      5. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        32
        1433
      6. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        14
        1413
      7. Kun et vain tajua että

        sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
        Ikävä
        176
        1145
      8. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        101
        1124
      9. Persu ajoi autoa

        Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
        Perussuomalaiset
        20
        1043
      10. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        81
        928
      Aihe