Kissojen toisiinsa totuttaminen.

E

Perheessäni oli jo ennestään Zorro 1v 4kk (poika) ja nyt meille tassutteli uusi neiti nimeltään Pörri Pöö, joka on ihan just vasta luovutusiässä.

Zorro ei ole näyttänyt yhtään mitään aggressiivisuuden merkkejä, mutta ottaa spurtteja Pörriä kohti ja joskus huitaisee tassulla tai näykkii niskasta ja kyljistä sekä menee päälle.Toisekseen Pörri sähisee ja murisee Zorrolle melkein koko ajan. Kun toinen nukkuu, niin antaa toinen silloin olla toisen rauhassa. Eli ei ole kumminkaan koko aikaa sellasta älytöntä piiritystilannetta meneillään.

Tuntuu hölmöltä kysyä, mutta milloin kannattaa mennä väliin? Eikös kissanpentukin ilmoita, jos toinen ottaa liian kovakouraisesti?

1

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkhjk

      En ole ainakaan kuullut, että olisi jotain standardia siihen, milloin on hyvä mennä väliin. Itselläni on kolme kissaa, jotka nujakoivat keskenään aika paljon. Kyllä sen kuitenkin äänestä voi kuulla, jos toinen jää pahasti alakynteen, muttei silti pääse irroittautumaan ja pakenemaan. Kissoja seuraamalla oppii parhaiten tunnistamaan merkit.

      Tarkkaile kissojen tappelua, jos meininki näyttää omiin silmiisi liian rajulta, erota kissat ja katso, mitä tapahtuu. Jos toinen luikkii karkuun, silloin todennäköisesti erotuomari oli tarpeen. Jos kissat jatkavat tappelua, tilanne oli hallinnassa. Näin opit ehkä tunnistamaan, millaiset rääkäisyt ja naukaisut kielivät hädästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe