Sujata Massey / Rei Shimura Havaijilla
Näitä Sujata Masseyn dekkaripokkareita on aina sillointällöin erinäisiltä kirppareilta tarttunut tassuun. 0,50 – 2 € yleensä maksan. Mutta tämä
Rei Shimura Havaijilla
tarttui sieltä Forssan outletista. Kävittekö? Kyllä siellä kirjoja oli joka lähtöön.
Kiva oli kierrellä ja katsella. Ostin kopallisen kirjallisuutta kun halvalla sain.
Tämäkin oli muistaakseni vain pari euroa ja netistä sitten nettailin, että on viimeinen osa tästä Rei Shimura sarjasta.
Olen lukenut pari kolme sarjasta aiemmin. Niitä ei siis tartte lukea kaikkia, ovat sillä tavalla omia juttujaan.
En nyt tarkistellut, onko tällä saitilla jo arvosteltu näitä Sujata Masseyn dekkareita. Luokittelen ne kevyeksi kesälukemiseksi, miksei talvipakkasillakin uppoaisi.
Hauskinta näissä on kyllä se kulttuuri. Kirjailijalla on taustatyöt hanskassa ja muutenkin aika näpäkkää tekstiä pukkaa.
Korkeatasoista viihdettä sanoisin.
Ja oikeastaan kaikkein hauskinta tässä kirjassa on ne alkusivut, 2 ½ sivua, jossa
Sujata Massey kiittää:
”Tämän kirjan kirjoittaminen kesti aikansa, ja toivon, että voisin pitää kunnon rantajuhlat, jotta minulla olisi tarpeeksi tilaa kiittää kaikkia niitä, jotka minua auttoivat.”
Ja sitten seuraa mahtava määrä sepustusta ja nimiä nimiä nimiä.
Ja tuli mieleeni, kuinka monella tavalla kirjailijat
kirjojaan kasaavat. Jenkeillä on tämä sosiaalisuus aina ja hyväntekeväisyys ja mitä kaikkea. Jotenkin eri kuin täällä Suomessa, tai ainakaan eivät kirjailijat yleensä kiittele alkusivuillaan saati loppusivuilla. Vai kiitteleekö Teidän mielestänne ?
Tämä Sujata Massey on kyllä ammattikirjoittaja. Ja eiköhän näitä Rei Shimuroita ole myyty useampi kappale maailmalla.
Juu.
Lukekaa ja nauttikaa.
Ja laittakaa joitakin uusia dekkareita taas minulle ja muillekin tiedoksi täällä.
Sujata Massey / Rei Shimura Havaijilla
scarabaeus
1
201
Vastaukset
- Plöö
Joo samaa mieltä! Ehdotuksia samankaltaisista kirjoista kaivataan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038