scenic II -04 aj vain 60 Tkm ilmastointi lopetti pukkaamasta kylmää talven jäliltä ja nyt tehtiin täyttö muttei mene kompura pääle....oliko näissä joku tyypillinen vika jossakin muualla, kuin magneettiventtiilissä? vai mistä ja miten lähden ongelmaa (halavalla) purkamaan? tälle vuodelle on korjauksiin mennyt k.o. autoon jo 2500 ekua....kaikkiaan ton lisäksi noin 4400 ekua plus normi huoltotoiminta.....ostotarjouksia vastaanotetaan.....
ilmastointi
6
819
Vastaukset
- ex-scenic
Hei! Minulla oli aikoinaan sama juttu. Puhaltimen 1 ja 2 nopeus olivat pois pelistä, 3 ja 4 toimi. Kompura ei mene päälle jos 1 nopeus ei toimi. Kun puhaltimen - etuvasteko sen nimi nyt oli -
korjattiin, alkoi myös kompura toimia.- tuleve ex-rellusti
kiitos vihjeestä, varmaankin rellun kyseessäollessa tähänKIN vaivaan törmään, mutta nyt tuntuu kaikki nopeudet toimivan.....kyseessä automaatti-ilmastoitu peli, vaikuttaako se ???
- MJ-A
tuleve ex-rellusti kirjoitti:
kiitos vihjeestä, varmaankin rellun kyseessäollessa tähänKIN vaivaan törmään, mutta nyt tuntuu kaikki nopeudet toimivan.....kyseessä automaatti-ilmastoitu peli, vaikuttaako se ???
Varmaan ongelma on ratkennut jo, mutta tiedoksi että automaatti-ilmastointi vaikuttaa kysymääsi etuvastus-asiaan. Automaatti-ilmastoinnissa ei ole etuvastuksia, vaan puhallinnopeuden säätö on elektroninen. Itse asiassa se on portaaton, mutta manuaalisäätöa varten on 8 esivalittua puhallinnopeutta.
Paineanturi voidaan vaihtaa ilman että AC:ta tarvitsee tyhjentää, siinä on sulkeutuva venttiili. Anturin tarkoitus on suojata kompressoria jos systeemin paine laskee liian alas (=tyhjenee). AC:n paineanturi vaikuttaa myös jäähdyttäjän puhaltimen nopeuteen, siinä on 2 nopeutta.
Kompura ei mene päälle jos puhallin on laitettu nollille.
- xmara
Mulla sama kone ja vuosimalli. Pari vuotta sitten alkoi kuulua jurnutusta aina kun AC meni päälle. Samalla jäähdytyksen teho heikkeni. Meni kuukausi ja jurnutus loppui, samoin AC:n teho. kompura ei selvästi enää mennyt päälle. vaikka AC teksti ilmestyi tauluun.
Vein BIlia / Kannelmäkeen. Vika löytyi melkein heti. Alumiininen kylmäaineputki oli hinkannut johonkin ja oli tullut vuoto. Kylmäaine oli hissukseen valunut ulos. Jurnuttava ääni johtui siitä että kompuran imupaine heikkeni (imi "tyhjää"). Kun paine laskee tarpeeksi, , mg-kytkin ei mene enää päälle jottei kompura vahingoittuisi.
Kompura oli ok mutta linjan komponentteja piti vaihtaa. Osat työ täyttö = 850 e. Taas toimii. Kun vaan tietäis missä hinkkaa, että vois panna vaahtokumia väliin.- vika on:
vika löytyi; paineanturi sökö....arastelen vaihtaa, maksaa 200 egua....tana...
- Scenic2-2004
Ainakin manuaali-ilmastoinnissa : Korjauttakaa heti vika, jos puhallinnopeuksia katoaa. Hanskalokeron takana oleva liitin, jossa erillinen piuha tulee kullekin nopeudelle, saattaa palaa/sulaa niin, että jopa auto voi syttyä palamaan. Samalla on syytä vaihdattaa myös etuvastus. Varaosakustannukset ovat noin parisataa euroa ja työt päälle. Itse ei kannata alkaa korjaamaan, koska homma on aika hankala.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997770- 1075587
- 2754851
- 494773
- 743527
- 502818
- 582497
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222448Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264