Päivän lehdestä:
"Valvova viranomainen ei aina ole tilalla toivottu vieras. Eviran mukaan valvontaeläinlääkärit ovat yksittäistapauksissa kokeneet uhkailua ja osa on hakenut virka-apua poliisilta."
Tässä koko juttu:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012053115654054_uu.shtml
Eli jatkossa aina poliisipartio maatilalle mukaan tarkastuskäynnille?
Ja lasku perään.
Valvontaeläinlääkärit hukkuvat työhön - osaa uhkailtu
8
361
Vastaukset
- Kokemusta on jo
No kun niitä ylimääräisiä tarkastuskäyntejä järjestää mm.mukavat naapurit nimettömillä ja tekaistuilla ilmiannoilla. Perättömästä eläinsuojeluilmoituksesta tonnin sakko ilmoittajalle.
- kuoiojkj
samaa kokemusta on, aika ikäviä naapureita myös meillä vaikka nokatusten ollaan niin ystävää että
- Muamuija
Tuttu eläinlääkäri kertoi, miten ensimmäiseen virkapaikkaan mentyään tuli puhelu, että soittajan naapurissa on hevonen huonolla hoidolla. Hevonen ei ole vuosiin päässyt uloskaan, oli miehen hevonen ja kun mies kuoli, ei vaimonsa ole jaksanut enää kunnolla hevosta hoitaa, ikääkin kun on. Sydän pamppaillen nuori lääkäri sitten meni tilalle, juo kahvit ja juttelee herttaisen mummon kanssa, viimein saa jotenkin kysyttyä, tokko talossa vielä eläimiä on, hevosesta olen kuullut puhuttavan. Mummo kyynel silmissä kertoo, että olihan meillä hevonen, vaan kun mies vuosia sitten kuoli, laitoin heti pois, kun enhän minä, vanha ihminen, enää jaksa hevosta hoitaa, hyvä kun itsestäni enää huolta saan pidettyä. Tässä tuli selväksi, että Ilmoituksen tekijällä oli suurempi hätä naapurin olemattomasta hevosesta, kuin itse naapurista. Hoitajien jaksamisesta lähtee eläintenkin hyvinvointi, ja elänlääkäreiden työoloissa lienen jotain korjattavaa paikoitellen, kun niin paljon virkoja on vailla vakinaista hoitajaa eri puolila Suomea.
- Tai tulee sanktioo
Maanviljelijää on uhkailtu iät ajat, painostettu ja median voimalla ryöpytetty milloin milläkin perusteella että sorryt vaan kun en voi antaa myötätuntoa.
Että jos kamelin selkä alkaa katketa, en ihmettele ollenkaan.
Että, jos vain tekisivät paremmin ja olisivat ammattitaitoisempia ja ahkerampia ja tehokkaampia, eläinlääkärit, ei tarvitsisi hukkua työhön. Eläinlääkärin neuvo, jokainen on itse vastuussa omasta hyvinvoinnistaan!
Jatkossa poliisipartio maatilalle mukaan tarkastuskäynnille? Ja mikäettei? Samoin kun marsu/kissa/koirafarmille.
Tuleeko muuten pultsarille lasku putkassa vietetystä yöstä ja kyydistä?
Ihme hommaa, mistä näitä maatalousvihaisia ihmisiä riittää? Ja miksi?- Kateus vie kalatkin ve..
Kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus naapuria kohtaan jollaka sattuu olemaan navetta ja muutama lehmä. Itse hankkivat toimistotöissään ja ties missä kuukaudessa sen mitä tilallinen saa puolessa vuodessa. Ja silti jaksavat olla kateellisia. Leikkaisivat vaikka nurmikkoaan sillä päältä ajettavalla Stigallaan.
- TILALTA
Kateus vie kalatkin ve.. kirjoitti:
Kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus,kateus naapuria kohtaan jollaka sattuu olemaan navetta ja muutama lehmä. Itse hankkivat toimistotöissään ja ties missä kuukaudessa sen mitä tilallinen saa puolessa vuodessa. Ja silti jaksavat olla kateellisia. Leikkaisivat vaikka nurmikkoaan sillä päältä ajettavalla Stigallaan.
Tilalata voitaisiin heti soittaa poliisipartiolle, kun valvontaeläinlääkäri tulee tilalle. Itse ainakin tekisin niin ja vaatisin valvontaeläinlääkärin näyttämään käyntikortin. Siten pystyisin tarkistamaan nimen.
- Tai tulee sanktioo
TILALTA kirjoitti:
Tilalata voitaisiin heti soittaa poliisipartiolle, kun valvontaeläinlääkäri tulee tilalle. Itse ainakin tekisin niin ja vaatisin valvontaeläinlääkärin näyttämään käyntikortin. Siten pystyisin tarkistamaan nimen.
Poliisi, asianajaja ja lehtimiehet paikalle, sekä keskivertoa napakampi emäntä siinä konsepti tälle tarkastusvouhotukselle!
- navettapiika
Tai tulee sanktioo kirjoitti:
Poliisi, asianajaja ja lehtimiehet paikalle, sekä keskivertoa napakampi emäntä siinä konsepti tälle tarkastusvouhotukselle!
Jotenkin sitä kyllä ymmärtää, että eläinlääkäri tulee tekemään tarkastuksia, mutta kun tilalle pölähtää eläinsuojeluyhdistyksen kukkahattutäti, silloin ymmärrys loppuu heti. Nämä kukkahattutädit kuvittelevat jokaisen navetan olevn kärsimysnäytelmän näyttämö ja jokaisen elukan elämän olevan yhtä kärsimystä. Siinä ei paljon selittelyt auta, elukoitten pitäisi suurinpiirtein olkipatjalla maata ja nauttia henkilökohtaisesta palvelusta kellon ympäri. Tuottaahan ne ei saisi muuta kuin sontaa. Näille kun paikallislehti kirjoitti avi:nkin oikein valtuuksia antaneen niin minua alkoi jo puistattaa. Näitten kukkahattutätien armoille, kun jäädään niin siinä saa koko homman lopettaa. Siinä on läänineläinlääkärikin ihan kiva kaveri näitten rinnalla. Vaan niinhän se on, jos sinulla on lapsia tai elukoita, olet vapaata riistaa. Nimettömänä sinusta voi tehdä ihan niin mielikuvituksellisen ilmiannon kuin vain kehtaa, eikä kukaan ole siitä vastuussa, mutta omistajana tai vanhempana sinä olet vastuussa näyttämään, ettei ilmiannossa ole perää. Kiva systeemi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2802554Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001374- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797